Anticonceptionalele

Anticonceptionalele | Autor: MonyMo

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,eu sunt mai noua si nu stiu daca subiectul asta s-a mai discutat pe aici sau nu...in sfarsit si eu si sotul ne-am pus de acord ca ar fi momentul sa avem un bebe si..ne-am apucat de treaba. Inainte de a intrerupe aniconceptionalele am fost la si analizele au iesit super,cu toate astea incercam de 5 luni si...nimic.E posibil ca efectul pastilelor sa mai dureze inca? alta motiv nu poate fi..cum spuneam analizele sunt ok.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Dupa intreruperea anticonceptionalelor ovarele isi reiau functia de a produce foliculi ,adica poti ramane gravida in luna imediat urmatoare intreruperii AC.Daca inca nu s-a intamplat si spui ca analizele sunt perfecte ( apropos, ce analize ati facut mai exact?) inseamna ca trebuie sa aveti rabdare,sa perseverati si mai ales sa in perioada fertila o data la doua zile ( asa e cel mai indicat). Bafta multa!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonyMo spune:

Am facut analizele cu trimitere de la medicul de familie,calciu,fier,tensiune,urina,un examen Papanicolau la Gineco si ...au fost toate ok. Ma gandesc sa cer medicului de familie o trimitere la Eco,poate asa se vede pe acolo ceva ce la examenul Gineco nu se..simte. Ah,medicul de fam mi-a zis ca nu imi recomanda sa iau dinainte acid folic...nu stiu de ce,eu citisem ca asa ar trebui..dar l-am ascultat si nu am luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Daca nu mai ai rabdare poti face o monitorizare ecografica,adica te duci la un dr. ginecolog bun incepand cu ziua a 10-a pana dupa ovulatie si tot a doua zi faci ecografie.Dr. iti va spune dimensiunea foliculilor si a endometrului si zilele optime pentru .Cat despre acid folic....e indicat sa iei cu cel putin 3 luni inainte de a ramane gravida,imi pare rau, dar dr. de familie al tau mai are de invatat.....
Abia dupa 1 an de zile de "incercari" fara a se obtine o sarcina se trece la investigatii mai amanuntite,adica verificarea trompelor daca sunt permeabila si functionale( singura metoda care iti poate da raspunsul sigur fiind oiperatia laparoscopica unde se pot elucida si multe alte mistere care ar fi putut impiedeca instalarea sarcinii cum ar fi endometrioza si altele care la ecografie nu se pot vedea) si spermograma sotului.
Deocamdata nu e cazul sa te gandesti atat de departe eu doar ti-am spus care sunt pasii de facut daca nu apare bebe in urmatoarele luni.
Bafta multa!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Mie dupa intreruperea anticonceptionalelor, ginecologul mi-a dat sa fac (printre altele) si transaminazele si coagulograma - ca sa "vedem daca au facut ceva rau". Tu le-ai facut pe astea?

De ovulat ovulezi? S-a reglat mentruatia dupa AC?

Te intreb pentru ca si eu sunt exact in perioada de reglare dupa oprirea AC, si poate schimbam idei. Noi inca nu ne-am apucat de prestat, pentru ca sotul e plecat din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonyMo spune:

Kya testele despre care vb tu,nu le-am facut. Tot medicul mi-a recomandat AC pe care le-am luat,mi-a spus ca sunt cele mai "light" (Desorelle) si ar fi fost culmea ca tot el sa imi vb despre posibile "stricaciuni" provocate de ele. Cred ca trebuie sa mai vad si alt doctor Gineco precum si alt medic generalist. In fine, deocamdata nu imi fac griji chiar atat de mari, doar ca sunt dezamagita cand vad ca iar vin "rusii" mei. Am facut teste de ovulatie si m-au cam dezamagit,adica...numai clare nu erau. Le-am cumparat de la SensiBlue...in afara de pretul cam mare...nimic concret... Eu si sotul meu am zis,ca renunt la AC si sa lasam lucrurile sa vina de la sine...nu am vrut sa calculam,sa supraveghem totul...dar daca am vazut ca nu prea avem succes, am descarcat de aici un tabel pt TB si deja de 2 luni folosesc metoda asta pt a-mi afla perioada fertila. Eu am un CM de 31 de zile. Asa am fost mereu,chiar si cand nu luam AC am fost mereu "ceas". Dupa ce am intrerupt AC,mi-a luat cam 2 luni sa ma reglez, acum am CM regulat. Ovulez cam la a 15 sau 16 zi de la prima zi de menstruatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

5 luni cred ca ar fi trebuit sa fie timp suficient pentru bebe.
Du-te si fa niste monitorizari, si un control amanuntit la ginecolog, sau o spermograma sotului.
Nu vreau sa te sperii, Doamne fereste, dar din pacate timpul trece in defavoarea noastra, si mai bine sa te interesezi din timp. Macar stii care sunt "dusmanii" impotriva carora trebuie sa lupti.

Eu dupa ce am intrerupt pilulele am avut prima mentruatie in ziua 41. Apoi s-a reglat la 28 de zile fix, ovulatie in Z14.
Mi-am facut si eu un grafic pentru temperatura bazala, care mi-a dat doar o vaga idee, mai mult ma zapacea. Au mai fost bune si testele de ovulatie, si observarea glerei, si acum am Maybe Baby (Kora - stie ea!) si chiar stiu care sunt strict zilele fertile.
Abia imi astept jumatatea, sa incepem punerea in practica. Ca la teorie sunt experta!

Problema cu anticonceptionalele este ca intr-adevar iti cam fac rau. Nu prea recunosc medicii, dar te deregleaza. E comoda, intr-adevar, dar are si dezavantaje. Eu am luat vreo 5 ani (cu pauze).

Nu stiu de cand "bantui" tu pe forum, dar o sa vezi ca vei afla multe lucruri foarte interesante de la fete.

Pana una alta, poti sa incerci cu ceai de cretisoara si coada soricelului.

Iti urez multa bafta si cat mai curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonyMo spune:

Multumesc pt urari Kya,sa dea Cel de Sus sa se indeplineasca. Nu m-am speriat, ma gandeam chiar ca mai stau 1 luna,maxim 2 si daca bebe nu vrea sa vina...il ajutam putin. De unde ti-ai luat Maybe Baby? Am auzit ca poate si sa iti spuna cu aproximatie sexu-ul copilului.
Nu sunt aici de mult si sper nici sa nu stau foarte mult...sa ma mut la Odiseea Sarcini,acelas lucru ti-l doresc si tie,can iti va venii sotiorul. Mult noroc si multumesc pt sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna seara, fetelor!!!! Primiti-ma si pe mine la voi... Eu iau ultimele pastile... datorita unei pacatoase de endometrioza in urma careia am pierdut un ovar. mai am putin si ma alatur voua, cred ca ar fi ok sa schimbam pareri, experiente, etc... Vai, ce bucuroasa sunt!!!!! Va pupez!!!

YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Pai, intra la "Aspirante".
Eu oricum iti urez bun venit.

quote:
Originally posted by YLARI

Buna seara, fetelor!!!! Primiti-ma si pe mine la voi... Eu iau ultimele pastile... datorita unei pacatoase de endometrioza in urma careia am pierdut un ovar. mai am putin si ma alatur voua, cred ca ar fi ok sa schimbam pareri, experiente, etc... Vai, ce bucuroasa sunt!!!!! Va pupez!!!

YLARI



hai, bebitza, vino...
Aspiranta optimista din martie 2007
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Multumesc pentru primire!!!! Pai eu ziceam sa nu ma bag hop si eu la aspirante, ca inca nu m-am apucat de treaba...... Aaaaaaa, asa, sa arunc un oki, sa fur si eu meserie, daaaa, asta o fac de ceva vreme....
Pupici!!!!

YLARI

Mergi la inceput