sot egoist

sot egoist | Autor: florinutza26

Link direct la acest mesaj

Da,cu amar in suflet descopar pe zi ce trece ca am un sot tare egoist.Sau poate nu ma (mai} iubeste?!De ce atunci cand vine momentul sa fac ceva placut pentru mine insami,pe al meu sot il apuca toti nervii?Sunt multe situatiile,dar sa va dau cateva exemple:cand trebuie sa ma duc la inot{caci la kg mele si dupa 2 copii eu consider ca e absolut necesar sa practic un sport} are o gramada de nervi,ba inainte ba dupa, ba si inainte si dupa;cand vine telenovela mea preferata{nu sunt o impatimita,dar pur si simplu ma relaxeaxa foarte mult}gaseste un pretext ca sa ma enerveze;cand cumpar ceva pt mine,dupa cateva minute se face ca racul si imi face scandal;cand trebuie sa ma duc la coafor,la fel,se enerveaza,ne certam,eu tot ma duc,dar nu mai am nici o bucurie................Ajutor!!!!!!!!!!!!!!!DE CE????.....CE SA FAC???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

florinutza,


"de ce?" ...pentru ca este asa cum spui tu, egoist si probabil egocentric,crede ca lumea trebuie sa se invirte doar in jurul lui.
"ce sa fac?"... sa-ti faci in continuare placerile ,fericirea ta se bazeaza in primul rind pe ce-ti face tie placere ,si apoi pe ,ce le place celorlati.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da' ce motiv invoca?
De ce nu-i convine sa te duci la inot, sa te uiti la tv sau sa iti cumperi ceva? Il deranjeaza aspectul financiar, timpul "pierdut", trebe sa stea eu cu kupiii intre timp, are alta treaba cu tine?
E gelos? I se pare ca te "dichisesti" prea mult? Mai sint si barbati din astia...

Ce spune?
Trebe sa aiba si el o obiectie clara, care se poate demonta.


De exemplu, si pentru mine ar fi placut sa plec maine cu baietii la Varna, da' cred sotul din dotare ar rectiona foarte egoist. Si nejustificat...

Si, bonus, cre' ca s-ar simti si foarte usurat daca as lua brusc vreo 30j de kg. Desi ar fi impotriva fericirii mele personale. Ghinionul lui ca nu se poate.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Nu stiu ce il deranjeaza,dar niciodata nu mi-a invocat banii ca motiv.Cred ca are efectiv o problema psihica cu asta.Intodeauna ceea ce fac doar pt mine personal le considera neimportante.daca i-am cerut sa ma duca cu masina pana la bazin,mi-a reprosat ca el alte lucruri mult mai importante de facut,desi in acel momentnu trebuia sa faca nimic,cand ma duceam la gimnastica aerobica,unde luam si fetita cea mare,de 6 ani cu mine{de fapt si la bazin ma duc cu ea,caci pe ea am inscris-o la curs de inot},il lasam pe cel mic cu el,nu lipseam mai mult de o ora,dar DE FIECARE DATAil gaseam nervos si pus pe cearta.
Cand vine momentul sa ma uit la telenovela mea{Bety cea urata},ba chiar atunci el trebuie sa vorbeasca cu mine,ba tre sa opresc televizorul ca il deranjeaza,caci tocmai la ora aia noi cinam,dar TV-ul e in bucatarie,deci oricum ii pun masa,nu il las sa astepte pana se termina,desi eu nu-i reprosez niciodata nimic cand el urmareste ceva tocmai la masa.
Inainte aveam TV in dormitor,acuma nu am mai pus,pt ca "nu putem vorbi si noi",ieri mi-a spus ca ii pare rau ca l-a mutat in bucatarie,ca nici acolo nu mai vrea TV.Cand imi cumpar ceva de imbracat,el imi reproseaza ca "el de cand nu sia mai cumparat ceva".Ultima discutie legata de coafor a fost:"da eu de ce nu ma duc?"
Pai i-am raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu zic ca e de un egoism feroce. Si pare destul de infantil. Poate are si ceva frustrari in viata, care il fac sa-si verse nervii pe tine si sa iti interzica sa te simti bine cumva, dar astea tu trebuie sa le stii. A fost la fel intotdeauna?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

florinutza,


ce nu intelegi???
el incearca sa-ti arate ca este "ULTIMA COCA-COLA DIN DESHERT"
si daca nu-ti-ai dat seama ,mai este si RECE si mai face si FISSSSSSSSS.
nu cumva este in competitie cu copilul cel mic???


monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

da,

exact, cum poate sa iti placa orice altceva in afara de minunatul de EL?
Si mie mi se pare cam infantil....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Am vrut sa mai spun in mesajul precedent in legatura cu mersul la coafor,ca{acuma imi vine sa rad dar atunci aveam niste nervi }el m-a intrebat ca de ce eu ma duc ,ca doar el nu merge.Eu i-am raspuns:pai ce esti gay?Sau ar trebui poate sa ma rad si eu in cap,ca tine,sa nu mai am nevoie de coafor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by coraly

Eu zic ca e de un egoism feroce. Si pare destul de infantil. Poate are si ceva frustrari in viata, care il fac sa-si verse nervii pe tine si sa iti interzica sa te simti bine cumva, dar astea tu trebuie sa le stii. A fost la fel intotdeauna?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line





Din pacate,intodeauna a fost la fel,dar eu daca am vrut sa fac ceva tot am facut-o ,numai ca nu ma mai bucuram le fel sau aproape de loc...........Acum mai si trece printr/o perioada cu multe probleme si poate de acea isi varsa naduful pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Acuma sa nu va inchipuiti ca-s una din aia care-i toata ziua prin saloane de infrumusetare,dar o data la 2 luni,merg la coafor si cred ca nu exagerez de loc,iar la bazin ma duc de 2 ori pe saptamana,in zilele in care o duc pe fetita la curs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

florinutza, dar tu cand iti cumperi ceva tie ii cumperi si lui? ceva, orice, cat de mic? poate se simte neglijat, poate asteapta sa vada ca iti pasa de el, ca sunteti o echipa...cand vii de la coafor, fii si tu mai dragostoasa, gateste ceva mai deosebit , lauda-l pentru ceva cat de neinsemnat, fa-l sa aprecieze perioada 'de dupa coafor'. Eu cred ca, folosind mici trucuri, il poti aduce pe calea cea buna, acuma depinde si cat de mult iti doresti sa faci asta, pentu ca nu e usor deloc...

Mergi la inceput