***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by florina

Si eu stiam de molifta de 40 de zile...
Insa am citit intr-un almanah bisericesc ca multi preoti considera putin cam prea arhaica conditia ca, de exemplu, femeia sa nu intre in biserica in timpul menstruatiei si ei nu sunt de acord cu aceasta interdictie.
Cred ca si in cazul nasterii se aplica acelasi crez (sangerezi 6 sapt deci n-ai voie sa intri in biserica...).
Si eu as vrea o explicatie... Conform canoanelor copilul trebuie botezat in cele 40 de zile iar mama nu poate sa participe la botez...
Insa in ziua de azi nu cred ca mai e mama care sa stea acasa cand i se boteaza copilul. Sau poate gresesc eu...
Si nu stiu cati reusesc sa se adune si sa sa-si boteze copilul in 40 de zile... Eu l-am botezat pe Tudor la 6 luni :(
Mult prea tarziu si nu recomand nimanui sa astepte atat...


Florina +37/38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor




BB tb botezat in 40 zile??? Eu stiam dupa 40 zile ca mama sa-si poata face molifta

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ibelciug la ortodoxi nu este voie sa intram 40 zile, cand se citeste si molifta si i se face copilului imbisericirea! La catolici este voie sa intri! Asa e la ei! Se poate intra si pe ciclu la ei, pe cand la noi, cred ca stii, nu e voie!


Alina-Mirela 39+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Lulu copilul e bine sa fie botezat cat mai repede. Daca botezul are loc pana in 40 de zile, noi mamicile nu avem voie sa participam! Dar vezi tu, copilului ca sa-i faci molifta de 40 zile, trebuie sa-l botezi ca nu ti-l impartaseste nebotezat! Sau astepti si-i faci molifta dupa botez?! Asta nu o stiu prea bine!

Alina-Mirela 39+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Alinta, nu am inteles mesajul tau dar io stiu ca:

-molifta e a mamei, nu copilului ca sa-i faci molifta de 40 zile
-botezul al copilului

Numai in caz de boala sau alte probleme la copil se urgenteaza botezul in rest se face dupa 40. Vorbin de timpurile actuale nu ale bunicilor.

Liv, vb cu preotul. cate bordei atatea obicee.
Pt sufletul tau numai el te poate linisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Asa e Didi, molifta e a mamei, dar copilul trebuie sa fie si el prezent! De ce daca e fata o inchina pe la icoane si daca e baiat il duce prin altar, daca in asta e implicata doar mama?! Si apoi nu se merge cu el la impartasit? Am sa mai intreb, ca nici eu nu stiu exact cum e!

Alina-Mirela 39+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Alynta, cum spuneam cred ca asta e dupa interpretarea preotului. Sa va spun cum a fost la mine dupa nasterea lu Robert.
Mi-a facut preotul in spital o molifta dupa nastere, alta la 7 zile, a adus sor-mea un preot si la 40 de zile am fost la Bis de la Rezoare din Buc si mi-a facut molifta. Fara copil Cumnatei mele alt preot aceeasi biserica a trimis-o dupa copil
Acum, chiar daca am biserica la 5 minute de mine o sa ma duc doar la 40 de zile cu copilul dupa ce il sun pe preot inainte. Sau ar trebui sa vb fiecare cu preotul de care apartineti sau in care credeti voi ca are har.
Parintii mei sunt extrem de religiosi dar nu m-au putut convinge de una sau alta.

ELTEKA, iti aduci aminte de David al Colegului? Ei bine s-a nascut azi la 8,30. Are al meu pereche acu cum o are si R pe Nora.

plecam la plimbare ca mi-am facut norma pe azi si am urlatoare in casa.
Liv, si al meu la fel, s-a transformat in urlator!
N.B. David va fi botezat de un preot. Asta e daca a mea pretena e casatorita cu un preot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

mie mi-a facut preotul molifta la 8 zile de la nastere si mi-a spus ca pot intra de atunci incolo in biserica...sunt ortodoxa.

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

am primit de la mary_lou urmatorul mesaj:
"Patrick Andrei a venit pe lume la 12.45, are 3.800 kg, scor 9, a fost greu dar a trecut. Cezariana cu epidurala."
mary_lou sa-ti triasca printisorul, sa fie sanatos si mancacios, iar tie refacere cat mai grabnica. Te pup

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Buna mamici,pitici si burtici

MULTUMESC pentru raspunsurile despre decalotare.Si mie mi-a zis doctora sa incerc ceva usor lunea si joia la baie,dar tot nu reusesc.Cum ziceati si voi...o pierd printre degete
[purple]INTREBARE:SI BEBEII VOSTRI SUNT CALZI?AL MAU ARE IN SPECIAL CAPUL F CALD AS ZICE CA ARE FEBRA,E NORMAL???
SI MAI ARE CINEVA ICTER DUPA APROAPE O LUNA?
KAY Dumnezeu sa fie cu tine si micuta ta!
La multe lunisoare bebeilor!
Nasteri usoare in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

A venit leganutul !!!!!
Inca nu a avut o criza de colici ca sa vad daca o linisteste, dar ii place cred pentru ca deja a adormit in el

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput