***Mamici de mai-iunie 2007***(68)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

'Neata si de la noi!

Raportam nesomn si stat cu sanul in gura intre 5 dimineata si 1 dupa-masa Nu stiu de unde unde are atata energie, ca mie imi picau ochii in gura de somn...si el statea cu ei mari beliti...cum miscam, cum incepea maraitul...

Acu' dupa 7 ore de molfait, sanii mei stau sa plezneasca de la supraproductie... si ce, se trezeste cineva????

Noi nu cred c-avem colici, doar mofturi...

Raluca, am comandat si eu, dar nu stiu cam care e durata medie de distributie. Cand ti-a venit tie? Plus ca i-am zis japonicii sa-mi comande o sticla si suzeta nou-nascut de la Avent (zicea c-o umplu din "let-down" si i-o las sotului, ca eu vreau la magazin, nu mai poci... Si ea mi-a comandat set Via, cu tot cu pompa si 5 recipiente, cu adaptor de hranire... Astea tre' inlocuite? In nenorocirea asta de Toys nu au set cu sticle normale..., numai daca le iei separat...si vine la pret x 4 decat in Anglia sau SUA. La care vezi tu reducere?

Nu esti singura cu oportunitati ratate si sentimente impotriva bebel, dar cred ca e normal (in limite acceptabile)

Carucior din ala Stokke e si pe strada mea (aici parca e parada, in cartierul asta de ambasade, dar nimeni n-are Jane, majortitatea sunt pe Bugaboo, cica asta e Mercedesul carucioarelor).

Sa stii ca Stokke arata in realitate ca o barza, pe mine ma enerveaza ca-mi da senzatia ca se rastoarna...Si pe ala l-am verificat, ca era dintre putinele europene disponibile. Si e numai pt nou-nascut ce au ei in JP, nu cred ca se fac carucioare, sau cel putin nu le desfac ei, e magazinul langa mine...asa ca chiar ca e scump (pe al meu il convertesc).

Tu nu ti-ai luat Combi pana la urma?

Madonna aia se ia din farmacie? Ca vad ca Lia nu-mi raspunde in privinta celei australiene...Pana atunci ii pun Bepanthen... Are deja 4,5h de somn, iar il gasesc cu pampersul aproape de explozie si fundul rosu...

Voi ii schimbati in somn???

DidiAlex, cred ca ala e praz.

Si la mine a trecut locomotiva De acu' voi alapta direct, al meu numai atunci plange, cand vrea papa, si vrea I-ME-DI-AT!

Florina, e voie absolut TOT, nu prea multa carne, mi-au zis. In spital eu am mancat de toate (mai putin ciocolata, dadeau iaurturi probiotice dar si prajitura ca desert). De cand am venit acasa am mancat varza (cruda), ciocolata (cam multa, dar mi-era dor), conopida (fiarta), capsuni (vreo 5 deodata), broccoli (o floare, ca garnitura), ceapa (in tocanita), usturoi (la fiecare friptura, ca eu sunt din Romania, nici nu pot altfel ) - de pe lista de interzise a lui DidiAlex. Si in rest mananc ORICE! Nu in cantitati mari, dar orice. (in spital ne dadusera kiwi, si toate fructele pe piata acum; acasa n-am mai luat ca eu nu ma omor dupa el; mananc masiv cirese insa)

Ieri era Dolofanel cam constipat de la ciocolata mea, azi de dimineata am mancat 5 prune uscate si la pranz deja era lichida frumos treaba la el, cu explozia de rigoare

Addinel, felicitari, mamico!

Alynta, fetele!

Iris, mama...da' chiar asa...fara poze

Chris, eu nu vad decat slideshow, nu si videoclip pe youtube. Dar pozele din slideshow sunt cele mai minunate din lume

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

chris...revin....minunata familie ai....si ce dulce e Daphnica uitandu-se in ochii fratiorului....
felicitari addinel pentru bebelina ta frumoasa si iubita
la multi ani pt antonio
azi mergem la dr sa-i aducem aminte ca incheiem 40 de saptamani ....poate se indupleca si ne "ajuta" sa nastem mai devreme...
maine este dpn-ul nostru...si se pare ca bebe nu vrea sa fie cadou de ziua lui mami si a lui tati (4 ani de cand suntem impreuna)...dar nu conteaza....oricand va veni...tot cadoul nostru mult iubit va fi...

mihaela
40 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Eu cred ca ma duc si-l trag de urechi sa se trezeasca...Dupa ce acu' cateva ore ma rugam de el sa doarma...Dar mie imi explodeaza un san, ma doare...

Daca unul a fost golit pe jumatate, si unul sta sa crape, voi pe care il dati??? Sa-l termine pe primul si sa-l inceapa pe ala full?

Raluca, vreau sa-ti zic ca am incercat toate suzetele de newborn de aici (Combi, Pigeon etc). Ce eram eu impotriva...dar cand ma morfoleste asa, cate 6 ceasuri, o iau razna, zic ii dau si gata. Nu-i place niciuna...

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Felicitari noilor mamicute
Mica mersi ca ne-ai trecut pe lista , dar vad ca am dat datele incomplete. Am nascut prin cezariana 11:53, Leon a avut 36 cm,Apgar 9.
Vai fetelor colicii astia ma omoara, e normal sa apara doar seara de la 20-24? si e normal sa vrea sa manance in timpul asta..sta sa inghita suzeta..parca iar fi foame. Aseara a plans ca niciodata, nu mai stiam ce sa-i fac... intr-un final la 23:30 i-am dat iar sa manance si apoi a umplut pampersul..dar de dormit numai la mine pe burta a reusit sa doarma. La 2 l-am pus in patut si a dormit mai departe dar destul de agitat.Eu am intrebat pediatra daca e normal sa fie colici numai seara...mi-a dat niste picaturi sa-i pun in sticluta , dar a zis ca nu e exclus sa fie de fapt stresul din timpul zilei care se acumealeza spre seara. Care e pozitia lor cand au colici gemuit sau cu picioarele intinse? Off ...aseara eram asa panicata ..l-am leganat, i-am cantat, i-am facut masaj la burtica , in talpi..la un moment dat ma gandeam ca eu nu sunt o mama buna ca nu pot sa-l linistesc.
Va admir pe cele care reusiti sa fiti mereu optimiste si le inteleg perfect pe cele care sunt uneori depresive.
Am atatea intrebari ... la 28 -30 grade voi cu ce imbracati bebeii? Le dati ceai intre mese? Sotul meu ma tot bate la cap sa-i dau ceai ca e cald afara..dar eu am o retinere sa nu-i deranjez stomacul...i-am pus doar in sticla cu lapte(jumate apa -jumate ceai)
Si Leon face kk 1-2 ori pe zi ...si cica e normal si asa ..important este sa nu fie bilute.
Ma duc sa-mi fac si eu o cafea ... sa nu pic cu capul pe tastatura

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_da spune:

quote:
Originally posted by alynta27

Adina felicitari!
Am fost la control azi! Se pare ca David mai sta vreo saptamana! Colul s-a deschis si ingrosat! Dr. zice ca durerile mele sunt normale,semn ca se apropie! Atata timp cat sunt neregulate nu nasc!
O zi buna!



Felicitari mamicilor spor la harnit, schimbat bebeii,si mult curaj burticilor!Ne vom alatura si noi curand in formula mami+ bebe( deocamdata 2 in 1).
Alynta draga, imi dai curaj; si eu sunt f aproape de termen, dar dr pleaca o sapt in concediu si vrem sa-l asteptam; la controlul de ieri ne-a zis ca la mine inca e colul inchis si lung, iar dureri nu am decat de oase.

draga Florina, eu ce sa mai zic de nunti ca voi fi mireasa in septembrie odata cu botezul lui bebe. Acum am 85 kg, nasc in 7-15 zile, iar inainte aveam 60 Kg. Rochie inca n-am. Numai bebe sa fie sanatos. Daca ar fi si laptic de la mami ar fi si mai bine.

Pupici la mamici!
Tinem pumnii la burticile ce nasc zilele astea!

a_da38 s Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

nicoll,

cand povestesti de colici, ma vad pe mine fiindca nici io nu stiu cat mai rezist pshic; incerc sa stau calma dar cand termina criza de urlat si adoarme, imi vine sa plang ca sa ma descarc.
Si cel mai tare ma enervaza neputinta noastra de a-l ajuta, ca ne uitam la el cum urla (asta e cuvantul, nu plange)si atat.

Noi ii dam ceai, babydrink e singurul care-i place probabil fiindca e indulcit; ne ajuta si pe noi sa-l pacalim sa ia doctoriile: bag biberonul cu ceai, vad ca trage si atunci il scot usor si ii pun seringa in guritza dupa care ii bag repede la loc biberonul cu ceai.

Noi in casa il tinem in body cu maneca scurta , dupa mine e suficient dar soacra-mea ii pune si sosete
Seara , dupa baie ii dam body cu maneca lunga , pantalon subtire si sosete sau combinezon.



, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Nu mi-am mai facut cafea ca mi-a fost lene , am mancat o bucata de placinta de mere si am baut niste uroncha rece ca gheata!!


Elteka livrarile de la Toys se fac super rapid ( daca la mine in provincie au ajuns in 2 zile, la tine ar trebui dimineata sa comanzi si seara sa-ti faca delivery). Eu am comandat vineri seara, si m-am gandit ca o sa-mi livreze pachetul luni ( cand stiu CLAR ca e barbate-meu la munci). Culmea ca mi-au venit comenzile duminica cand s-a dus sotulica sa deschida usa si m-a "prins" cu matza-n sac.

Ce D-zeu a inteles japonica aia de ti-a facut o asemenea comanda??? Eu am luat de la ei set de 4 biberoane (2 mari+2 mici), cu o suzeta pt nou nascuti , 2 tetine de rezerva si o perie de spalat bibe , TOTUL = 5.000 yeni. Uite aici www.toysrus.co.jp/product/product_detail.aspx?skn=020069&pin=000&top_id=002" target="_blank">setul despre care vb. Si ziceam de oferta de la setul cu recipientele de stocare +capace. Poate nu oi avea eu lapte sa bag in recipientele astea , dar pt papitza Mariei de mai tarziu, sigur vor fi bune. Oferta e de 10 recipiente de 240g+ 10 capace = 1990 yeni. Stai sa gasesc pagina: www.toysrus.co.jp/product/product_detail.aspx?tab_id=c03&category_tree=5&product_order=5&top_id=002&screen_id=1&category_id=6F9E14E2-C340-4903-AF8A-8331592F634B&ext=0&c_id2=8B6BCC29-F0DA-4025-A895-F89EDE09EE2F&c_id1=CC9D23C5-BBB4-43A5-B2EA-9DCF5C257F09&type_id=001&skn=021091&pin=000" target="_blank">uite aici.

Offf eu nici acum nu am carucior!!! Si asta din cauza lui barbate-meu. Facusem comanda pe net, de carucior de la Combi set travel. ( deci si baby seat). Mi-a ajuns livrarea, dar scaunul avea o defectiune si nu se prindea calumea de carucior. ( cred ca a fost manipulat pachetul aiurea, caci era sarita o chestie de plastic de la inchizatoare). S-a dus barbate-meu cu pachetul la cei de la Nishimatsuya , cu factura bla bla bla si desi vorbisem sa-l schimbe, el a zis ca nu mai vrea altul in schimb. Cand a venit acasa imi spune: "lasa bey ca ma duc eu si cumpar direct din magazin sa nu ne mai trezim cu surprize." Faza care e: acum ca a aparut noul model travel de la Combi, s-au strans de pe piata vechile modele. (adica asta pe rosu care il voiam si eu). Concluzia: nici in ziua de azi nu am carut, incerc sa ma orientez la altceva.

Eu carutul de la Stokke nu l-am vazut pe viu, doar in reviste si pe net. Si mi s-a parut interesant tare ca design. Dar crede-ma ca nu ma bate gandul sa-mi comand asa ceva, nici daca ar fi oferta ofertelor. Dupa ce ca sunt gaijin si se uita japii dupa mine, asta mi-ar mai trebui sa vin si cu un OZN de-ala de carut, ca sa ma dea si la ziar.

Ma intrebai de crema Madonna. Eu sincera sa fiu nu m-am uitat dupa ea prin farmacii ( parca am vazut-o in magazin, dar nu bag mana in foc. Nu am fost interesata si stiind ca am crema Melkfett am zis ca nu mai arunc banii aiurea). Uite aici www.madonna.co.jp/" target="_blank">pagina lor de net de unde poti comanda si citi despre produse. Eu am dat peste gamele lor in ABSOLUT TOATE revistele japoneze pt gravidute si bebelusi. E o adevarata manie cu cremele astea ( si mai sunt cele de la "Mama&Kids"). Dar cele mai bune review-uri din gama lor o are crema de bebelusi pt fundulet, cu grasime de cal ( sper sa nu scriu naibii prostii pe-aici ) si cu extract de palmarosa-ulei de geraniu am inteles ca e- plus vitamina E parca. Am vazut ca e mare isterie cu crema asta. (plus ca e buna si pt sani, pt ragade).

Voiam sa te intreb: de ce nu-ti cauti pediatru? Din cate stiu eu si aici e ca in Ro: mergi la ce pediatru vrei tu. Intr-adevar ca cei de la spitalul/ clinica la care ai nascut sunt obligati sa se ocupe de controalele tale si ale lui bebe pana la 6 sapt dupa nastere , dar nu spune abdolut nimic, nimeni daca tu il duci pe bebe pt vaccin sau controale la alt doctor. Eu stiu sigur unde voi merge ( pediatrul pe care l-am ales are clinica fff aproape de mine -2 min de mers pe jos-, mi-a fost recomandat de multe mamici japoneze, plus ca baietii lui mi-au fost elevi pana luna trecuta.)


Didi ma intrebai ce citesc: acum trag tare sa termin "Eseu despre orbire" a lui Jose Saramago si apoi il astept pe frate-meu ca pe painea calda( vine cu "marfa" proaspata din Ro, mai ales ca in perioada asta sunt reduceri la carti la mai toate editurile). Tin minte ca povestea Poohy , inainte sa apara Manu, ca intrase in panica pt ca nu terminase ploverasele papusii de tricotat si nu voia sa nasca fara sa-si termine treaba. Ei, ceva de genul asta se intampla cu mine: am doua filme pe care vreau sa le vad ( Volver si Pursuit of happyness) si vreau sa termin cartea care am inceput-o. Mi-e sa nu nasc si apoi sa nu mai am timp de ele.


A aparut mama pe YM, ma duc sa o intreb de sanatate. Revin mai tarziu!




Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:


fetelor, dupa ce am citit ce de mancaruri preparati m-am hotarat sa-mi dau singura titlul de cel mai slab bucatar. trebuie sa ia cineva si titlul asta si ... se pare ca sunt eu! la mine treaba in bucatarie se reduce zilnic la facut salate, peste sau pui la gratar; dar am si o scuza: sotul are probleme cu colesterolul si e de ani de zile la regim. asa ca la noi e fara mancare gatita si totul cat mai dietetic. dar ne-am obisnuit.

Asa cum va spuneam de azi pana vineri sunt singura acasa; bebe nu are voie sa iasa pana nu vine tati ca m-ar lasa nervii! De dimineata cand a plecat a venit la mine conspirativ si a inceput sa-mi dea cu parfum de-al lui pe burtica; zic “ce faci draga?”, cica “sa ma recunoasca daca se naste pana vin eu!”

Florina, Michigan – asteptam vesti de la doctor. Alynta, deci mai ramai la categoria "burtici" cateva zile!

Ralucami , nu-ti mai fa atatea mustrari de constiinta; e absolut firesc sa-ti pese si de cariera ta. Cand te mai duci la control?

Nicoll, bine ai revenit printre noi; m-a impresionat faptul ca bebe s-a nascut atat de micut si atat de devreme, si uite cu toate astea a ajuns acum la o greutate normala - inseamna ca a avut parte de ingrijire de exceptie si ca a fost un luptator ....fetele cu parola minune sa o scoateti voi pe nicoll din lista de mamici.

A, si felicitari pentru Adinel! bravo mamica, refacere usoara si bebe sanatos!

Am schimbat si noi saptamana, am facut si niste poze noi la burtica, ca inca nu avem ce sa pozam mai interesant!


Andreea 38+ Vladut
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Sobi,

ti-am admirat burtica, e atat de mare...si e sus, asa ca stai linistita, nu nasti saptamana asta.

Sper sa nu te induc in eroare, asa mi-a spus si mie dr meu cu o saptamana inainte sa nasc si mi s-a rupt apa dupa 3 zile; dar la mine a fost asa fiindca am avut burtica mica si bebe nu mai avea loc

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

pentru cosntipatie sotul meu foloseste cu succes: o lingurita de ulei de masline dimineata pe burta goala, eventual si cu o bucatica de paine sa nu.

se pare ca noi avem bebica cumintica tare.noaptea doarme de la 9 la 2, apoi mai papa la 5 si mai doarme pina la 7-8.papa si se culca.plage rar cand o doare burtica mai mult se miorlaie cand e treaza si se plictiseste.dar de colici nu a plans mai mult de jumate de ora.imi pare rau ca va chinuiti asa fetelor.
apropo de program cand sunt amandoua incepem culcarea lor la 8 seara si terminam la 10 jumate

Adina felicitari si sa fiti sanatosi si norocosi!!

intreba cineva de interfon de camera.eu am de la Primii Pasi, a fost 1,5 mil si sunt f multumita de el!

a!e musai sa va arat fata noastra in baitza care ne place la nebunie, ar sta cu orele
http://family.webshots.com/photo/2515898710101361752REgYbO

pupicei



Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput