Intimitatea dupa "furtuna"...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

A, si am uitat sa-ti zic ca poate i-ar prinde bine niste vitamine/minerale sotului, pt ca de multe ori starile astea de tensiune si depresie ascund o lipsa fiziologica. Magneziul este foarte indicat. Si poti lua si tu

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Ai dreptate Coraly insa sotul meu deja se indoapa cu vitamine ca merge la sala mult si ia chstii pt binele corpului. E o persoana obsedata de sanatate si sunt convinsa ca daca ar simti ca are nevoie de suplimente ar lua. In ceea ce ma priveste, eu daca as lua si vitamine as sari pe geam de atata "energie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din ce spui, eu inteleg ca problema e la amandoi. Tu vrei, dar nu ai chef sa iei initiativa (te-ai saturat). El poate vrea, dar are retineri si o da cotita.
Daca il poti convinge, ar fi bine sa mergeti la un consilier. Va va arata unde gresiti amandoi.
Oricum, orice problema de aceasta natura se discuta intre voi la greu; impreuna puteti gasi solutia. Fa-l sa accepte discutia.
Daca are probleme medicale, fa-l sa inteleaga ca peste 80% din impotente sunt trecatoare, din motive diverse dar care pot fi inlaturate. Dar fara tratament (consiliere), in 60% din cazuri ( din cei 80%) impotenta devine definitiva.
Oricum, problemele lui medicale sunt ipotetice. Daca vrei cu adevarat, ia problema in mana (si la propriu si la figurat) si rezolva tarasenia aia odata!
Bafta!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu stiu exact cum "functioneaza" domnii barbati, dar ca femeie nu esti atrasa de ideea de a sari pe vreunul pe care il simti ostil.

Poti sa il ai in fata ta pe Mr. Univers in kilotzi tanga , cit timp il asociezi numai cu conflicte, ajungi ca un arici si adios orice tentativa.... Ma gindesc ca e posibil sa aiba si ei reactii d'astea. Sint reactii de aparare, in fond.
Daca si-a format un reflex din a-si proteja sensibilitatea de tine, bineinteles ca nu-i mai convine sa se puna intr-o postura vulnerabila in fata ta. A initia apropierea de cineva presupune un capital de incredere, totusi.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Eu ma gandesc ca nu trebuie neaparat sa iei initiativa,ci doar sa-i faci pofta.Odata iesi din dus ca ai uitat ceva in camera,altadata il strigi sa-ti aduca prosopul uitat pe pat,poate ai nevoie de ceva crema pe spate si nu ajungi,altadata te schimbi in graba si porti lenjeria focoasa de care aminteai,un parfum nou si indraznetz,o mancare buna cu ceva afrodisiace,in alta seara stati la un pahar de vorba si o muzica buna si lista poate continua.Cred ca pofta vine mancand.Si creand o anume intimitate intre voi,o relaxare,vine si sexul mult dorit!Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

hanna,

eu da am trecut prin chestia asta ,cind i-mi doream copil,si amindoi cam ramase-se-m fara libidou.eu il acuzam ,ma simteam frustata,spuneam ca nu ma iubeste ca vrea copii ,ca are pe alta .. si tot ce-mi trecea prin minte.am facut muuulte prostii din cauza stresului,iar el saracutu ,si dragalasul meu a ajuns sa aiba probleme de erectie ,ejaculare.
cind intr-o zi mi-a zis franc in fata ce credea ,si am vazut ca vinovata eram eu.
adevarul este,oare cum ne-am simti noi femeile daca barbatii dupa relatie ,s-ar simti nesatisfacuti(greu de vazut ca la ei exista ejacularea) dar oricum vizulizeaza situatia??
cum te-ai simti daca inainte de relatie ti se pun in spate atitea acuzatii??
si barbatii au dreptul sa aiba asa zisele "dureri de cap"
daca ejaculeaza precoce ,lipestete de el strins dupa ce a ejaculat ,iubeste-l nu-l respinge ,alinta-l,pupa-l.nu-i arata ca relatia sexuala a fracasat ,fracaseaza daca tu vrei sa fracaseze,orgasmul nu-l aduce doar penetrarea .
hanna si da poti sa initiezi un act sexual ,dar ai grija ,nu fi acuzatoare in sensul de violatoare(cum eram e ... o interesata in ce vroiam ).


dragoste maxima ,cu multe orgasme si muuuuulta fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

hanna,
in perioada in care am trecut prin problema asta am aflat ca si alte prietene au avut sau aveau aceeasi problema. Din experienta lor si a mea iti spun ca nu e bine sa deschizi discutii pe tema asta cu el, sa despici firul in 4. Probabil ca a prins ideea pana acum. Nu-i mai atrage atentia ca are o problema. Asta e un topic deosebit de sensibil pt. barbati. Mai ales daca e adus in discutie(constant) de partenera. Discutiile sincere pe tema asta au un efect contrar; il fac sa se simta neadecvat si asta nu are cum sa duca spre relaxare sau sa-i dea elan. Nu stiu care e situatia intre voi dar poate ar trebui sa-i atragi atentia ca in rest lucrurile merg bine intre voi(daca e real) fara sa aduci vorba despre partea asta care iti pare ca scartaie. ...Adica trebuie sa se simta un pic in control ca sa preia controlul :)

Imbraca desuuri complicate dar nu ca sa-i dai de inteles ca astepti o reactie de la el(care nu vine sau intarzie) ci pur si simplu... Arata-te sexy fara sa a fi aluziva. Spune-i ca vrei sa te tina in brate(``just to cuddle``) in momente care nu duc musai spre ...un deznodamant; cand va uitati la televizor de exemplu ...Cred ca e important sa creezi momente de sensibilitate daca il simti pe el sensibil... Sa-i dai de iteles ca e important ce-ti poate da, nu ce stie de la tine ca nu prea poate...

Daca nu se rezolva mergeti la un psiholog, cauta pe cineva neutru sa discute cu el sau sa ``intermedieze`` ce ai sa-i spui.

Sper ca ma intelegi ca-ti spun chestiile astea cu cele mai bune intentii, dupa ce si eu si x prietene de-ale mele au trecut prin perioade din astea la varste diferite si in situatii absolut diferite. Nu am auzit de nici o situatie in care discutiile prelungite cu partenerul, glumele sau aluziile, pe tema asta, sa ajute.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Am uitat sa scriu... Suplimentele pe care le ia...daca sunt pt. masa musculara, pt sala, scad libidoul(nu mai zic ca cresc nervozitatea/irascibilitatea). Uite-te un pic la ce ia si citeste pe net despre efectele adverse. Nu e necesar un motiv dar ar putea fi. La ora actuala suplimentele sunt foarte specifice, nu sunt doar niste vitamine...

Daca e cazul... cauta ca sunt sute de articole despre problemele cauzate de suplimente si cheama-l si pe el sa citeasca... ca din intamplare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ovidium spune:

Salutare tuturor. Va citesc de mult, dar iata ca aceasta este prima mea interventie
Hanna, eu si sotia mea am trecut prin ce spui tu. Si am trecut si peste momentul critic.
Nu am prea vorbit despre asta, nici in timpul crizei, si nici ulterior. Dar iti pot spune cum a inceput schimbarea.
In loc sa vorbim si sa ne interogam reciproc, am trecut la actiune. Si am facut ceva ce nu facuseram niciodata si nici ne credeam in stare sa facem. S-a intamplat cand eram intr-o delegatie, iar ea ramasese acasa. Era sambata, si ne-am intalnit pe messenger. Amandoi aveam webcam, iar pe ea am surprins-o in lenjeria intima, fiind foarte cald. Nu mai povestesc ce a urmat, dar cred ca este lesne de inteles.
Nu era nici o lenjerie noua, nici extrem de provocatoare, dar mi s-a parut ca ii sta extraordinar, iar ea s-a simitit bine sa ii spun asta. Si chiar asa ii statea! A contribuit si distanta, faptul ca nu o puteam atinge atunci. Nu eram plecat decat de doua zile, iar in ziua urmatoare trebuia sa ma intorc acasa. Abia am asteptat sa ma intorc, iar noaptea respectiva a fost plina de vise. A doua zi, ne era atat de dor amandurora...
Ceea ce vreau sa spun e ca uneori e mai bine doar sa faci altceva, ceva iesit din comun, in loc sa dezbati, sa intrebi, sa mergi la psiholog... Nelinistea te macina, isi pune amprena pe comportamentul tau. Sfatul meu este sa incerci sa te abandonezi, pur si simplu, sa nu te temi ca te-ar respinge daca ai avea initiativa. Sa o faci spontan, si cand se va astepta mai putin. Daca lui i-ar face placere o anume lenjerie, tu de ce nu te folosesti de acest amanunt pe care il cunosti? Nu lasa sa treaca timpul, pentru ca mai bine nu prea poate fi, daca tot asteptati sa va rezolve altii problemele.
Lasa-l sa iti vorbeasca atunci cand va simti el. Ganditi-va mai putin si actionati spontan. La noi a functionat perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Si important e de spus ca pofta vine mancand, draga Hanna.
Daca si tu ai probleme cu apetitul, atunci si la psihicul tau trebuie sa lucrezi.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput