FIV 122

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

E al 3 mesaj pe care il scriu si cade net-ul inainte sa il salves sau sa il trimit. Pe scurt nu am reusit nici de data asta , nu mi-au dat nici dosarul, nu o sa mai incer niciodata la Munteanu pt ca nici nu l-am vazut la culoare tura asta si in locul lui a fost un grec aproape deoseama cu mine, adica 31 ani, dar care parea ca stie ce face desi stiu ca pana in 35 de ani nu se pun 4 embrioni eu m-am bucurat ca am sperat ca macar 1 se v-a prinde. Se pare ca endometrul meu este problema si nu stiu ce sa fac in cazul asta. daca stiti cumva ce investigatii, sau ce analize trebuie sa fac, va rog sa imi spuneti. Data viitoare poate o sa vin la bucuresti cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

bebi ma bucur ca ne-ai scris!Cum te simti?Ce3va simptome?Numaratoarea se face astfel: ziua ET e considerata ziua 0,iar prima zi dupa ET ziua 1 asa ca sambata vei fi in zi 11.Eu stiu ca iese bhcg si in zi 11,insa pentru siguranta eu te sfatuiesc sa astepti ziua de luni,iar daca esti superstitioasa si luni e zi 13 fa testul marti in zi 14.Tin pumnii stransi!
miha imi pare rau pentru nereusita!De ce crezi ca endometrul tau a fost de vina?Ce grosime avea la ET ( ca asta e important)?Exista tratamente in caz de endometru subtire cum ar fi estrofem,pastile de cycloprogynova etc,dar acestea se iau numai la indicatia medicului care te supravegheaza.E bine ca nu renunti si esti hotarata sa mergi mai departe!Multa bafta pe viitor!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

pe la voi. Am primit de la o prietena din Franta 3 cartuse de PUREGON 300UI/0,36 ml impreuna cu stilou (nu prea stiu cum se folosesc ca eu am facut trat cu menogon). Daca are cineva nevoie de ele le ofer cu drag, fara nici un ban numai sa imi spuneti unde sa le trimit. Sunt valabile pana pe 06.2008. sper sa va fie de folos.
Va sarut si bafta tuturor.

mona 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Kitta, Kora, Dany, Oana, Meda , multumesc mult pentru incurajari. Sincera sa fiu nu m-am alarmat de rezultatul analizelor. Pina la urma ce o fi o fi... Mai mult sotul e iritat si tot imi spune sa schimb tratamentul, de parca as putea lua ce tratament mi se pare mie... Sincer asa fiu nu stiu de ce nu sunt alarmata, probabil ca ar trebui sa fiu, cu atit mai mult cu cit din cite spuneati valorile ar fi trebuit sa de dubleze... parca m-as uita la tv si nu in propria viata... E singura problema la nu reactionez... Ma gindesc oricum destul de mult ca nu e cazul sa fortez mina destinului si ca o sa accept fara rezerve ceea ce DD a pregatit pentru mine.
Voi continua tratamentul pina simbata si probabil ca daca nu va fi nimic voi abandona deocamdata ideea de FIV pina in toamna insa intre timp o sa caut un medic homeopat.
Daca cunoasteti vreun medic homeopat bun, va rog mult sa imi spuneti si mie.
Kora, nu mi s-a spuns inca nimic despre progesteron injectabil, dar e posibil sa ma anunte cu vreo 10 minute inaite de a trebui sa il iau...ca vad ca asa se face treaba la MNL, cel putin in cazul meu... sau poate sunt eu prea pretentioasa...
Meda, DD sa te ajute!
Kitta, parca astazi ar trebui sa mergi la Rn El...?! Daca da, spune-mi te rog si mie daca zice ceva despre reactia la menogon...

Uitasem sa va intreb ceva: a mai avut vreuna dintre voi diphereline de 3,75 si AC inainte de a incepe stimularea? Va intreb pt ca de joia trecuta a aparut un fel de CM care vad ca nu se mai opreste desi eu sunt in a 4 zi de menogon... Ioana (de la MNL) spune ca nu e problema dar mie nu mi se pare normal sa nu treaca in 7 zile. Doar nu o sa ajung la punctie cu CM...

Va pup pe toate si multumesc inca o data pentru incurajari. Ramin pe receptie si va anunt cum stau lucrurile in continuare.

Doamne ajuta!

A.A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Am mai zis-o si o repet : cea mai grea e perioada de dupa ET, asteptarea asta ma omoara, nu mai pot sta in pat umblu prin casa incet ca un ou ca nu cumva sa ma sparg.....stiu ca trebuie sa ai o viata obisnuita dupa et, dar mie imi e cam greu, deja nu mai am stare, poate ca sint eu o persoana mai agitata,nu stiu ce sa zic.Si cind ma gindesc cit mai am pina la ziua testului... pe 21 .
Danyalo si celelalte fete voi ce si cum faceti?
multa multa bafta tuturor fetelor
MEDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

alina alexandru inhibarea am facuto cu diphereline de 3,75 fara AC si apoi am inceput puternic cu menogon. ciclu mi-a venit la o sapt dupa injectie dara trecut in 3 zile si apoi a mai trecut o sapt de repaus pana am inceput stimularea cu menogon. de ce nu intrebi dr cu care faci FIV-ul de ce nu s-a oprit ciclul el ar trebui sa te linisteasca cel mai bine.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

alina alexandra in Romania nici un dr nu iti va spune despre progesteron injectabil pentru simplul motiv ca la noi nu se gaseste si aici se foloseste doar utrogestan;unele dintre noi ne facem rost din timp din strainatate si intrebam doctorii cu care facem FIV daca ne dau voie sa luam progesteron injuectabil,in ce cantitate etc;toti doctorii din Ro sunt de acord ca e cel mai bun si daca avem nici unul nu zice sa nu luam;cam acesta e scopul acestui forum ,a internetului etc sa ne informam ,dupa care,cat de cat documentate sa ne sfatuim cu doctorii nostri,ei din initiativa lor rareori dau explicatii foarte multe....Succes!
Delfi ti-am trimis un PM!Sarcina cat mai usoara pe mai departe si bebelasi sanatosi iti doresc!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Karapop multumesc pt raspuns. endometrul meu a fost 7,4 la ET, asta stiu ca am auzit o discutie intre ei in timpul ET si mai ziceau ca intro parte e 7,4 iar in alta trebuie sa faca o medie, si cam atat.Eu am vrut dosarul si acolo as fi vazut exact dar cum nu mi l-au dat... Ai avut dreptate cu tratamentul, mi-a zis ca incepand cu ciclul urmator sa iau cycloprogynova din prima zi, sa continui 3 luni si in septembrie la inceput sa o sun sa ma programeze ca sa imi masoare endometrul. Dar eu nu vreau sa mai merg acolo,din 18 cate am fost pt fiv au reusit 4, iar mie mi se pare fff putin, inainte au fost cicluri cand era profesorul reuseau aproape jumate .La voi cum este procentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

miha eu personal nu ma prea iau dupa procentul de reusite pentru ca parerea mea e ca fiecare cuplu are problemele sale de infertilitate ( deci nu se pot compara cuplurile care apeleaza la FIV)si fiecare femeie reactioneaza diferit la tratamentul de stimulare( nu poti stii ca daca o femeie a reactionat foarte bine/rau si tie ti se va intampla la fel) asa ca....totul e o loterie si de fapt vointa lui DD.
Bafta multa pe viitor!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huski spune:

Kora, revin si iti scriu aici mai multe date despre Fiv-ul nr. 1:
tratament ca si tine : Diphereline(1/zi) si Menogon (3/zi)
foliculi 9 bucati din care, 2 s-au pierdut la punctie (erau foarte mari peste 40mm)
din ce 7 foliculi extrasi in final au ramas 4 care au fost pusi toti in burtica.
ca si simptome dupa ET, nu prea am avut, decat sanii durerosi cam pana in ziua 8 dar si dureri ca niste contractii in ziua 10.
eu am facut testul de sange in ziua 13 si valoarea a fost 1.
la mine cred ca a fost si endometrul cam mic in ziua ET.
nu stiu ce sa zic, poate ca pur si simplu n-a fost sa fie.
saptamana viitoare sper sa am timp sa merg la dr. T.
apropo, stie cineva cand intra dl. dr in concediu?

Succes tuturor fetelor care sunt in curs de Fiv si bafta multa celor care asteapta cu nerabdare rezultatul testului Bhcg!



holly

Mergi la inceput