Paralizie Cerebrala (tetrapareza,parapareza, etc)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns me_daiana spune:

Buna.tocmai am descoperit acest forum.Eu am un nepot de aproape 3 ani,Alex.Insa care nu are disgnosticul cesta de tetrapareza spastica,ci de hidrocefalie.Insa asta este boala lui,nu hidrocefalia.Nu merge,nu stie sa mestece,sa manance,nu are pofta de mancare,nu sta in fund,insa rade si zice mama,tata,i plac jucariile.Parintii tai ar vrea sa il poate face bine,insa nu prea au cum.Face gimnatica recuperatorie,ia tratament dar degeaba..As vrea sa se poata face ceva pt toti copiii bolnavi de tetrapareza,ca eu vad la vara mea ce greu ii este ei cu copilul,chiar daca il iubeste enorm,uneori cedeaza psihic.Eu cred ca mai mare chin e pe parinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Buna!Va urmaresc de citva timp discutiile,am vorbit chiar si cu Ada la telefon.Asa cum reiese din porecla, am o oarecare virsta si din pacate(pt.mine)si o oarecare experienta in domeniu. Sunt la a 3-a generatie de pers.cu handicap(nepot).Ei,ironia sortii! Ce vreau sa va spun este ca oricit de mare ar fi disperarea trebuie sa luptam caci asa putem obtine rezultate(chiar daca vor fi mici se aduna)si ca exista tousi si parti frumoase in viata.Nu disperati ci luptati! Chiar daca veti fi dati afara pe usa ,intrati pe geam!Dar nu va lasati!Eu am avut poliomielita,fiica mea este operata de hidrocefa lie iar nepotul meu are tetrapareza.Dar n-am disperat niciodata!Eu am facut o facultate,fiica mea isi ingrijeste copilasul sub supravegherea mea si a sotului iar bebe de 2,5 ani se ridica spri jinit in picioare cand se satura de alergat in patru labe.Merg cu el la tratament de la 3 luni!In ultimul an am stat acasa adunate 48 zile!Am sa revin sa va spun cum am facut,sper din tot sufletul sa le fie bine tuturor copiilor cu probleme caci ei nu au nici o vina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@babette draga, tot respectul meu!Baietelul meu nu are tetrapareza, ci doar( oare am dreptul sa spun:"doar"?)o spasticitate secundara cecitatii, dar citesc acest subiect si ma intereseaza. Acum iar am dat peste un exemplu de luptator. Da, nu trebuie sa ne lasam.Pentru copiii nostri viata e o competitie raportata la ei insisi.Cel de azi sa fie mai bun decat copilul de ieri.
Inca o data felicitari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Emike32!Am o buna prietena cu care ma intilnesc.Ea este in tratament la dr.Toma la Tirgoviste cu fiica ei de 3,4 ani,in a doua luna.Dupa cum spunea,nu-si poate da seama inca de rezultate este tare increza toare desi tratamentul este dur si i se rupe inima.Astept sa vad re zultatele si te tin la curent.Daca vrei adresa ca sa te programezi o cer sau daca este de acord iti dau nr.tel.Se pare ca costa in jur de 4000 Ron.Eu nu am curaj pentru asta.Eu lupt clasic:gimnastica pe piine, electro,parafina si cel mai important nu-l las o clipa sa stea degeaba! La 1,7 ani nu se intorcea! Acum merge tinut de o minuta! Am inceput in Buc gimnastica la 3 luni,la inceput naveta zilnica apoi 2sau 3saptaminal. Rezultate aproape 0.la 1,7 luni am plecat la Gura Ocnitei.Dupa 3 luni s-a ridicat in fund singur dupa 9 luni a inceput in 4 labe acum nu mai sta o clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Pentru bunica luptatoare - @babette@

Sunteti un exemplu de urmat , eu am ramas impresionata inca de cand am vorbit la tel cu Dvs, sfaturile unui om cu experienta conteaza foarte mult pentu cei care se afla la inceput de drum.
Succes mult in continuare, sanatare si sa va ajute Dumnezeu !

Ada


PS: Poze noi din Ucraina :

http://community.webshots.com/user/Oceanica75

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Ada,nu stiu care din noi doua lupta mai tare!Cred ca nu ai mai putine ginduri bune pentru copilul tau decit mine pentru ai mei.Ce trebuie sa faci este sa continui asa cum ai facut si pina acum!Mario ara f.f.f.mari sanse la o viata frumoasa daca n-ai sa obosesti.Tine cont,chiar daca simti vreodata ca nu mai poti,nu renunta o clipa!Tenteaza-l pe Mario permanent chiar daca face scandal!Nu-l lasa sa stea aiurea cu ochii pe pereti.Invata-l macar sa faca prostii,dar nu-l lasa inactiv!Am peretii zgiriiati de ghetutele luiVladut, parche tul poarta urmele direlor de la masinute,linguri si craticioare stau in cos cu jucariile lui,usile de la dulapuri nu-i mai sunt o necunoscuta dar suntem fericiti cind il vedem cum se joaca!Lasa-l pe jos sa se poata tiri si da-i ce-l tenteaza dar sa nu-l raneasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

me daiana! De ce nepotul tau nu este operat pana la aceasta virsta?Fiica mea este operata de 25 ani la insistentele mele cind nimeni nu i-a dat nici o sansa sa traiasca! Acum isi ingrijeste copilasul sub indrumarea noastra, scrie,citeste,etc...Lamureste-ma de ce nu a fost operat si revin cu detalii!
Oameni buni,daca nu va satisface raspunsul unui medic, mergeti la altul! Nu va culcati pe o ureche! Luptati,cautati solutii,nu spuneti niciodata -asa a spus doctorul! Si medicii sunt oameni,si au nevoie de bani! Unii,daca simt ca ai bani te tin incurcat ca sa nu piarda sursa! Daca nu aveti rezultate cit de cit, mai consultati si ati medici!Mai stiu si eu citiva! Nu stati blocati la d-na Magureanu sau altii,daca nu aveti rezultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Sarbatori Fericite la toata lumea ! Mos Craciun sa fie foarte generos anul acesta , sa va aduca sanatate , putere , rabdare, liniste sufleteasca, si numai bucurii de la copii vostrii!


Dumnezeu sa ne ajute !



http://community.webshots.com/user/Oceanica75

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Craciun fericit!tuturor,multa putere,sanatate pt toti piticii si cei dragi lor ca sa poata avea grija in continuare de ei.
Sa va aduca Sf sarbatoare de Craciun tot ce va doriti !
Doamne ajuta-ne!

Bogdan-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

SCRISOARE PENTRU MOS CRACIUN

Mosule draga noi stim ca acum esti pe drum ca sa poti aduce daruri la timp tuturor copiilor! Noi, toti cei care am fost cuminti mai mult decat trebuia, te rugam din suflet, anul acesta sa nu ne aduci jucarii si dulciuri, le lasam altor copii care le iubesc mult!

ANUL ACESTA, TE RUGAM MOSULE DA-NE SANATATE, PUTERE SA DEVENIM SI NOI COPII CA TOTI COPIII LUMII, SA PUTEM ALERGA SI NOI, SA NE PUTEM JUCA SI NOI, SA FIM FERICITI SI NOI! ALTFEL MOSULE LA CE NE TREBUIESC JUCARIILE DACA NU NE PUTEM JUCA CU ELE?

FA O MINUNE MOSULE SI FA-NE COPII!

Mergi la inceput