Durerea unei pierderi de sarcina (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

DELLA foarte frumoasa legatura dintre voi. Foarte frumoasa. Sa-ti traiasca juniorul si sa fiti sanatosi toti. Si D-ne ajuta sa fie cu ochisori.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Buna dimineata si sa aveti o zi frumoasa
Vin si eu cu o intrebare, ce spun medicii vostrii, la cat timp dupa o pierdere de sarcina e bine sa incercam din nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna ziua!
Nu mi-am imaginat vreodata ca am sa scriu aici, dar iata ca viata ne ia prin surprindere.
Va scriu povestea mea, in speranta ca voi primi ceva sfaturi, pentru ca, din pacate, voi aveti mai multa experienta.

Acum aproape 2 saptamani constatam ca nu mai vin rushii. Cica foloseam "metoda calendarului", dar dupa cercetari amanuntite mi-am dat seama ca habar nu aveam ce fac. Momentul nu era deloc potrivit, peste mai putin de o luna dau licenta, venea concediul si as fi avut deja burta, ar fi venit de ziua mea si nu-mi placea, mii de planuri date peste cap si cel mai grav: trebuia sa ma intorc din CIC si dupa ~4 luni sa intru in altul. Va dati seama ce stres era pe capul meu. Cu ce obraz sa ma duc eu la serviciu?
Bun, in primele zile imi tot zic ca eu nu vreau, ca sper sa fie o dereglare. Ma apuca nebunia si fac vreo 2 zile chiar si abdomene, si asa eram pe la cure de slabire. Cand ma lamuresc ca e pe bune, incetez. In tot timpul asta liftul e stricat si urc zilnic de mai multe ori 6 etaje pe scari, eventual cu sacose si copil in brate.
Vineri 1 iunie simt ceva dureri in abdomen. Nu faceam efort, stateam pe scaun si invatam. Mi-aduc aminte ca asa m-am simti si prin luna a 5a cu Tudor. Uit insa ca atunci luam No-spa si stateam cu picioarele in sus. Imi trec dupa ceva timp. Seara merg la o petrecere pentru copii. La intoarcere car copilul in brate destul de mult.
Sambata dimineata, 2 iunie. La primul drum la baie constat sange. Bun, au venit rushii. Pentru o fractiune de secunda ma intristez (diferenta de 2,5 ani intre copii ar fi fost ideala), apoi ma bucur ca n-a fost sarcina. Imi pun tampon intern si merg la micul dejun si pregatit sa mergem cu copilul in Herastrau de "ziua lui". Incep dureri de burta maricele. Imi zic ca sunt din cauza intarzierii mari. Pana plecam imi schimb o data tamponul care se umpluse deja. Inainte de a iesi pe usa iau un algocalmin ca prea sunt mari durerile. Conduc eu ca sa invat drumul. Bine ca am condus, mi-a mai luat gandul de la dureri. Erau chiar ciudate, ma durea si la spate, mai jos de mijloc. (Precizez ca pe Tudor l-am nascut cu cezariana, fara se se fi declansat nasterea, deci habar nu aveam cum sunt contractiile) Ajungem in parc, ne invartim pe acolo. Constatam ca copilul e mic pentru majoritatea activitatilor de acolo. Nu mai stiu exact cand a venit momentul, dar imi aduc aminte cand am constatat ca durerile au incetat. Mi-am spus ca si-a facut efectul algocalminul. Ne mai invartim pe acolo pana la 1 si ne intoarcem acasa.
Acasa, merg la baie. Scot tamponul si aud un pleosc. "mama ce cheaguri mari s-au format de la tamponul asta!" imi spun. Inainte sa trag apa ma uit totusi sa vad ce a fost si constat ca nu erau cheaguri. Era maricel si nu prea lasa loc de echivoc. N-am stiut cum sa reactionez. Copilul urla la usa mea sa-i dechid. Ta-su ii spunea sa bata la usa. A batut la usa, dar nu puteam sa-i deschid. Stateam si ma uitam ca proasta.
Acum stau si ma intreb daca bb mic s-a simtit atat de nedorit incat a vrut sa plece. Era neplanificat, era momentul mai nepotrivit, dar ar fi fost bine primit si foarte iubit.

N-am fost la spital dupa intamplare. Acum sangerez destul de mult. Logica imi spune totusi ca e normal, ar fi destule de eliminat. Vreau sa va intreb pe voi cum e dupa un avort spontan. Marti il gasesc pe dr. meu la spital. Ma gandeam sa ma duc atunci sa ma vada. Dar nu prea imi place ideea de a ma duce la control cand sangerez. Cum sa procedez? O fi nevoie de chiuretaj? Trebuie facuta eco? Eu ma simt bine. E un vad disconfort ca la menstruatie. Sau nu e nici ala, doar am eu impresia, nici nu stiu.

Ma scuzati ca am povestit asa mult. Simteam nevoia sa ma descarc. Va multumesc ca "ma ascultati" si va multumesc pentru eventualele raspunsuri.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Andreea, draga mea.....imi pare rau ca te vad si pe tine pe-aici!
Eu zic sa te duci la dr pentru o ecografie si un control chiar daca sangerezi!
Trebuie sa evalueze situatia uterului dupa avortul spontan....daca mai sunt resturi...daca sunt suficient de mici sau putine incat sa se elimine singure sau daca e nevoie cumva de chiuretaj! Nu e de joaca cu asa ceva.... e important pentru sanatatea ta actuala si viitoare sa te vada un doctor!

Cat despre faptul ca bebe nu s-a simtit dorit si a plecat de la voi.....nu stiu ce sa zic.....si eu mi-am facut mari procese de constiinta in decembrie cand am pierdut sarcina aia de 6 saptamani, pentru ca.......voiam un bebe, dar nu chiar atunci.....m-a luat prin surprindere si sincer...am avut ceva ganduri aiurea referitoare la sarcina.......dar cand am vazut ca ceea ce am eliminat nu a fost embrion ci numai o caduca m-am mai consolat cu gandul ca a fost o problema genetica si de-aia l-a eliminat organismul!

Multa sanatate si atunci cand o veni vremea sa-i faceti lui Tudor o surioara sau un fratior!

Pupicei

Irda 9 + Cat de mare-i bb mic!
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Irda
dar cand am vazut ca ceea ce am eliminat nu a fost embrion ci numai o caduca m-am mai consolat cu gandul ca a fost o problema genetica si de-aia l-a eliminat organismul!



Cum adica nu a fost embrion? De unde stii? Ce-i aia "caduca"?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Oana.....nu pot sa-ti spun decat ca ma bucur ca te gandesti deja la o noua sarcina!
Ingerasii tai or sa vegheze de-acolo de sus ca totul sa fie bine de data asta!
Eu zic ca ar trebui in primul rand sa-ti schimbi dr.....asta nu se poate numi dr, care nu isi da interesul ca pacienta lui sa primeasca tratamentul adecvat in situatia ei!

Referitor la intrebarea ta......dr meu mi-a zis sa asteptam 2-3 cicluri normale ca sa-i dam uterului timp sa se refaca, dar sarcina mea a fost micutza (6 saptamani) si s-a eliminat singura...fara chiuretaj.

Sunt pareri si pareri......sunt dr care spun ca ..cu cat sarcina e mai mare cu atat e nevoie de mai mult timp de refacere a uterului si de revenire la dimensiunile normale de uter negravid(in mod normal e nevoie de 6 saptamani pentru asta). Sunt fete pe-aici care au ramas gravidutze la 3-4 luni de la o pierdere de sarcina in luna mare si acum au bebei sanatosi in burtica! Depinde si de organismul tau cum isi revine!
Eu am ramas insarcinata la aproape 4 luni de la avort, dar la mine au fost niste probleme cu sangerarile intermenstruale vreo 2 luni si dupa primul ciclu normal am avut test pozitiv!

Sanatate multa, refacere rapida si un test de sarcina pozitiv cat mai curand!
Te mai asteptam pe la noi cu intrebari, nelamuriri (or sa te lamureasca fetele astea minunate) dar si cu vesti bune peste ceva vreme!

Irda 9 + Cat de mare-i bb mic!
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Andreea.....eu ....care nu prea am toata tzigla pe casa ...am scotocit in tot tesutul ala pe care l-am eliminat.....si nu era decat tesut endometrial ingrosat(o chestie tubulara ...cam ca pe degetul mare de groasa), dar in care nu era nici umbra de embrion.....asa cum ne arata astia pe toate site-urile de evolutie a sarcinii(ori ...la 6 saptamani trebuia sa aiba o juma de cm numai embrionul...Dari atat avea la eco de 6 saptamani)
Caduca e tesutul asta care captuseste uterul in cazul unei sarcini si care se elimina....ori la nastere....ori impreuna cu embrionul, in cazul unui avort spontan! La mine era ...numai asta!
Voiam sa stiu sigur daca embrionul era ok, dar erau probleme la mine(oricum am o lipsa de progesteron, dar asta se rezolva cu Utrogestan...s-a rezolvat si la Dari si acum la sarcina asta) sau daca nu era el ok (dr mi-a zis ca s-ar putea ....ori sa nu se fi format deloc....ori sa se fi format cateva diviziuni celulare care apoi au fost resorbite in organism!...asta dupa ce i-am explicat eu cu lux de amanunte ce-am vazut pe-acolo)

Acum sunt intr-o situatie tare tampita....DAri mi-a facut Roseola infantum si trebuie sa vad ce zice dr maine in legatura cu asta....ca la 9 saptamani si 4 zile organele lui bebe inca nu sunt complet formate si mi-e groaza sa nu-l afecteze virusul asta care de altfel e foarte intalnit si la care sper din tot sufletul sa am imunitate....ca sa nu fiu nevoita sa iau o decizie care mi-ar rupe inima !

Pupicei!

Irda 9 + Cat de mare-i bb mic!
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Irda
o chestie tubulara ...cam ca pe degetul mare de groasa


Da, exact asa era si la mine. Numai ca eu nu l-am luat sa ma uit la el. Test de sarcina n-am. N-am nici o dovada ca am fost insarcinata. Ca naiba!

Tin pumnii sa fie bine cu boala lui Dari. Chiar asa periculoasa e?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Oana-oana26-eu am scris aici mesajul Teomariei in care ne-a anuntat ceea ce s-a intamplat cu tine...imi pare atat de rau!Sa pierzi copilasii este cel mai dureros lucru care se poate unei mame...din pacate suntem atatea care traim cu aceasta durere in suflet,suntem atatea care ne plangem copilasii....e groaznic ceea ce se intampla in ultimul timp si se pare ca din ce in ce mai des,din pacate!Imi pare rau sa aud ca ai avut un medic atat de IRESPONSABIL...si fara suflet...sa nu-ti recomande cerclaj cunoscand toata situatia si nici sa nu binevoiasca sa vina sa te vada!!Off cata durere...draga mea as vrea sa te pot incuraja dar stiu ca nimik nu ajuta in aceste momente,e dureros...e greu sa iti nasti copilasii si sa nu poti pleca acasa cu ei,sa te uiti si sa nu poti sa-ti ajuti copilul cu nimik..tot ceea ce se intampla este atat de nedrept am spus-o si o repet,nu mai inteleg nimik!!Te imbratisez cu drag!

SUFLETEL te asteptam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Buna fetelor,

Della ce poveste frumoasa. Mai spune-ne sa ne mai inveselim si noi un pic.

Oana, eu dupa chiuretaj am fost la 3 medici. Unul mi-a spus ca pot incerca dupa o luna, altul ca pot incerca dupa doua cicluri si a treia tinea mortis sa stau 6 luni ca "asa scrie la carte". Parerea mea este ca poti incerca atunci cand simti tu ca esti pregatita, dar lasa totusi sa treaca 2 luni sa se refaca si corpul tau.

Irda nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pentru ca virusul este extrem de raspandit si probabil ca ai imunitate, si nu cred ca face parte din categoria virusilor care afecteaza sarcina precum rubeola, toxoplasma, etc. Oricum sper sa ai imunitate ca sa elimini orice suspiciune. Iti doresc multa sanatate si tie si Dariei.

Andreea e mare pacat ca ai intrat si tu pe listuta noastra. Nu trebuie sa-ti faci procese de constiinta pentru ca nu a fost vina ta. Noi toate ne gandim la un moment dat cu ce am gresit si ce ar fi trebuit sa facem, dar cred ca fiecare din noi a facut ce a considerat ca este bine. Bebelusul tau nu a plecat pentru ca nu se simtea dorit, sunt convinsa ca daca stiai ca esti gravida il iubeai foarte mult.
Referitor la intrebarea ta, nu cred ca se necesita chiuretaj dar este absolut obligatoriu sa te vada un medic chiar daca sangerezi si nu-ti place.

Pupici,
Cristina

Mergi la inceput