COPILUL sau SOTUL ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by vandal

Ca intotdeauna, barbatul e de vina...cind au inceput relatia totul era OK...chiar daca EA avea in cap ca o sa il faca sa isi schimbe ideile....si-acum face pe martira.

Scuzati cei/cele care sint ofensati....omul a fost destul de clar de la inceput si acum vorbim de prezervative gaurite, etc .....

Da' barbatii e porci....



Nu e porc, e doar egoist. El e bine merci cu sacii-n caruta, are copil, dar ea trebuie condamnata la neimplinire. Nu zic, e greseala ei ca a acceptat conditia impusa de el.

Atunci zic ca ar trebui sa faca un copil, daca si-l doreste cu adevarat. In caz contrar va fi frustrata toata viata. Lui ii spune cineva 'tata', ei de ce sa nu-i spuna nimeni nicioadata 'mama'?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Nu inteleg de ce spuneti ca barbatul e egoist! Omul a spus foarte clar, de la inceput, ca nu vrea copii, ea a acceptat.
Eu sunt in situatia lui, am un copil si nu mai vreau altii, nu o sa mai fac niciodata alt copil, e alegerea mea si nu mi-ar placea sa mi se spuna ca sunt egoista, ca nu pot sa fac o concesie.
Din moment ce eu anunt asta, sunt fair... chiar nu inteleg.

Pe de alta parte, acum cativa ani, daca prietenul/logodnicul mi-ar fi spus clar ca nu vrea copii, nu m-as fi casatorit cu el ca apoi sa-i fac scandal si sa incerc sa-mi faca pe plac. Eu m-am asigurat de niste chestii inainte de casatorie, ma refer la lucrurile importante.

Goldi, sa nu crezi ca nu o inteleg! Pentru mine sa am un copil a fost ceva esential, poate cel mai important. Dar atitudinea ei este nedreapta, el nu e egoist. Ea nu a facut o alegere proasta in materie de barbati ci a facut o alegere proasta vizavi de maternitate. Parerea mea!

Cat despre intrebarea propriu zisa: am o prietena in aceasta situatie, chiar daca e mai tanara, are ceva probleme, decizia de a avea un copil nu poate fi taraganata prea mult iar sotul nu e de acord. Sfatul meu a fost sa faca copil si sa renunte la sot (daca e nevoie). Eu, cel putin, asta as fi facut... barbati mai gasesti.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Guestus
sa gaureasca prezervativele.




Ce sa gaureasca prezervativele?!? N-ai citit ca a avut deja cateva intreruperi de sarcina ?


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Sfatul meu a fost sa faca copil si sa renunte la sot (daca e nevoie). Eu, cel putin, asta as fi facut... barbati mai gasesti.

Asa cred si eu.

E totusi un egoism sa-i refuzi partenerului/partenerei un copil al lui, in conditiile in care tu ti-ai dorit si ai unul. A gresit ca acceptat conditia lui, dar n-ar trebui sa sufere toata viata pentru o greseala, mai ales daca o poate remedia.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu m-am asigurat de niste chestii inainte de casatorie, ma refer la lucrurile importante.

Si esti 100% sigura ca lucrurile / oamenii nu se mai schimba?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Mai, cred ca nu m-ati inteles bine: problema ei nu este ca isi acuza sotul - sigur ca la nervi...o mai apuca! - ci ca a realizat ca acceptul de alta data,nu mai este satisfacator ACUM !
A gresit, recunoaste, nu cred insa ca este un motiv pentru sarcasm si ironii.
Chiar asa, ati fost intelepti toata viata ...totul o linie dreapta si continua ... ??!!
Voia doar niste opinii, nu lectii de morala.Daca era convinsa ca sotul ei este un dobitoc egoist, lucrurile ar fi fost mult mai usoare.Dar nu e, asa ca nu polemica "cine a gresit" am vrut sa o deschid ci am dorit sa aflu niste pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Goldi, scuza-ma, dar sotul este egoist, asa cum si ea trebuie sa-si asume greseala initiala. Insa, cum spui, nu asta e intrebarea, ci ce ar trebui ea sa faca. Pai sa-si imagineze restul vietii ei, cum ar fi cu un copil dar fara sot si cu sotul, dar fara copil. Si sa aleaga ce-si doreste mai mult.

Si nu e de neglijat nici aspectul varsta, ca vorba lui Guestus, se desparte, dar unde gasesti asa rapid un doritor sa faca copii?

Cu alte cuvinte, sa faca toate scenariile posibile (cu sot, fara sot etc), sa reflecteze si sa-l aleaga pe cel mai aproape de sufletul ei.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

quote:
Originally posted by goldi

Mai, cred ca nu m-ati inteles bine: problema ei nu este ca isi acuza sotul - sigur ca la nervi...o mai apuca! - ci ca a realizat ca acceptul de alta data,nu mai este satisfacator ACUM !



Ca sa fie cu inima impacata pune problema invers. Ea cu copil, el fara. Ea pune conditia eu nu mai vreau copii. El accepta. X ani mai tirziu se trezeste simtul mostenitorului si el ar vrea un copii. Ea o tine pe a ei.

Nu-i asa ca topicul ar deborda de: draga e dreptul ei, corpul ei si daca nu mai vrea, asta e; are dreptul sa fie fericita si nu sa aiba grija de copii la virsta ei, and so on and so forth si variatii pe aceeasi tema?

Morala/opinia/sfatul e urmatoarea: e majora, vaccinata si vrea un copil. Ce vrea de la viata? Asta e important. Vrea un copil pe care sa il creasca singura? Singura ei fericire trece printr-un copil care sa fie al ei si numai al ei? Nu are decit sa-i spuna egoistului sa-i faca un copil si ea sa plece sa-l creasca si sa se bucure de el. /sarcasm off

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

J G, dar viata nu e atat de simpla. Poate la 20 ani nici nu visam la copii si nu ma interesa problema, insa la 30 alta e povestea. Oamenii se maturizeaza, se schimba. Nu totul poate fi batut in cuie de la bun inceput. El a fost corect, nimic de zis, dar mie tot mi se pare egoist. Pentru ca a acceptat-o conditionat.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pai eu nu inteleg ceva... El nu vrea copii, ca nu suporta sa aiba un copil mic in casa sau nu vrea sa fie el tatal copilului ei... Ca poate ar adopta un copil mic si el ar fi de acord cu asta. N-ar fi el tatal copilului, ar fi doar pe numele ei... Dar daca ea vrea copilul ei?! Sau poate vrea sa aiba copilul lui...

Greu de dat atatea raspunsuri....

Ioana

bebe?! - decembrie 2006



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput