Calcul zile CO pt perioada de 126 de concediu de m

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Originally posted by andaua

Anculici,din cate mi-aduc eu aminte co de maternitate este de 120 de zile pre si post natal.Asta inseamna ca ar trebui sa intri in co prenatal cu 78 de zile inainte de DPN-ul tau,pentru a lasa cele 42 de zile pentru postnatal.Daca tu ai DPN-ul pe 14 august,ar fi trebuit sa intri in concediu prenatal pe 26 apr(eu ti-am socotit fara weekend-uri,ca parca asa trebuie),fara a mai pune la socoteala si zilele de concediu de odihna pe care le aveai de luat care in total ar fi 15,scazand cele 9 deja luate ai mai fi ramas cu 6 zile ,pe care adaugandule la concediu cum vroiai tu ,ar fi trebuit sa intri in co de odihna pe 18 apr,iar dupa ce l-ai fi terminat,pe acesta intrai direct in concediul prenatal de 78 de zile lucratoare.
Nu mai stiu exact cum se socotesc aceste zile,adica,daca se includ si weekend-urile.Intereseazate tu la munca daca in aceste 78 de zile se includ si weekend-urile.
Eu am avut DPN-ul 02 aug si am intrat in co prenatal pe 24 mai, direct dintr-un concediu medical pe care-l incepusem pe 15 mai.De-asta zic ca nu mai retin exact deca se includ si zilele de weekend in acest co,cu toate ca nu mi se pare normal.

pupici si sarcina usoara pe mai departe.



Iolanda Alexandra 10 luni

E 126 de zile.Se pare ca Marius mi-a dat dreptate, dar totusi CO depinde si de politica firmei...Sarcina usoara

Bucuria vine din lucruri marunte...
Liana&Luana(17.09.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Multumesc frumos. Deci va trebui sa ma lamuresc la mine la servici, sa vad ce scrie in regulamentul de ordine interioara si sa aflu daca imi dau CO integral sau nu. Eu cred ca da, dar o intrebare in plus nu strica.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Eu pana pe 10 martie am fost in CIC, am reluat jobul, iar de pe 4 iunie sunt in CO, 28 de zile. DAr in octombrie vine bb2, deci pe 2007 lucrate efectiv nu am decat aproape 3 luni pana la data CO si probabil nu ma mai intorc la lucru, intru in CM pana la prenatal.
Cred ca depinde si de politica fiecarui agent ec., de contractul de munca.

mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barabaslilla spune:

Sunt o gravida in 30 de saptamani. DPN meu este 25 julie asa ca am gandit ca acum pot sa merg in concediu. Dar doctorul meu a zis ca inca 2 saptamini trebuie sa merg la lucru. Dar eu nu vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa - si care este intrebarea?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Buna seara.
Cum se calculeaza concediul postnatal (de lauzie),ma intreb care este prima zi de postnatal: ziua in care se naste copilul sau prima zi de dupa nastere? Poate ati mai raspuns la aceasta intrebare si nu stiu eu unde sa citesc.Asa ca imi cer mii de scuze, dar va rog sa repetati raspunsul.
Multumesc mult.

Cristina G.
28+

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput