Masturbarea la copiii mici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

vreau sa va spun ca s-au facut diverse studii care arata faptul ca din cauza hormonilor si a chimicalelor din alimentatia copiilor din ziua de astazi, a condus la dezvoltarea mult inaintata varstei a organelor genitale.

dar mai poate fi vorba si de o tulburare numita IPSATIA care reprezinta de fapt asa zise crize de masturbare la copii mici si foarte mici, care nu au si nu pot avea nici o motivatie sexuala.

Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by claudiakb

Dorsilia, cred ca n-a inteles nimeni ce vrei sa spui si eu in locul Ankai m-as fi suparat pt ca imi compari copilul cu matza ta . Ai copii?






Matza e cupiluuuuuu!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ipsatia este o boala? Cum iti dai seama daca "activitatea" copilului tau este patologica sau nu?
Oricum va informez ca fetita mea de o saptamina s-a linistit si a redevenit copilul pe care il stiam. Sunt de acord ca este o chestie normala dar totusi cred ca si ce maninca le influenteaza comportamentul. De cand nu-i mai dau acele cereale cu ciocolata (pe care de altfel scrie ca iti confera un plus de energie) a inceput sa doarma iar noaptea, nu mai e asa agitata si nu mai se freaca de nimic. Nu cred ca a fost doar o coincidenta pt ca efectul a fost vizibil. Inainte o mai apuca si pe ea frecatul dar f rar (cam o data la 4-5 saptamini)dar de cand ii dadeam cerealele astea nu mai voia sa faca altceva.
In orice caz asta este o chestie noua, pt ca daca va intrebati parintii o sa va spuna ca si mie ca nu au mai auzit de fetite care se masturbeaza la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Hello. Cred ca daca ii spui "boala" este foarte mult spus. Este, mai degraba, o reactie, o manifestare, care se corecteaza cu multa rabdare, nu cu medicamente.
Oricum, asta nu este o chestie noua deloc. Doar ca cei mai multi nu observe, iar majoritatea dintre cei care observa, ori ignora, ori nu spun.
Nu stiu cat este de relevanta impresia parintilor sau a bunicilor in acest sens. Amintiti-va ca in multe familii, la acea vreme, ca sa adoarma copilul plangacios, ii dadeau sa suga dintr-un tifon umezit in tuica. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar in multe familii se intampla asta.
Dorsilia, la "matza" ta (HA!HA!HA!) nu pare sa sune a ipsatie, cel putin din "stropul" pe care ni l-ai spus. Mai degraba a cornite sau a distractie... Acuma, tu stii mai bine daca ti se pare ciudat sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

oana in primul rand vreau sa iti spun ca im i pare bine sa aud ca fetitza s-a mai linistit si e mai bine

in al doilea rand vreau sa spun ca ipsatia nu este in nici un caz o boala, si uite ce articol am gasit intr-o revista, sper sa nu se supere nimeni ca ti l-am pus aici, desi ocupa destul de mult spatiu:

Inca din primele 8 – 10 luni de viata sugarul poate avea reactii sexuale - este atat de cunoscuta erectia sugarului. Inca de la aceasta varsta diversi stimuli pot avea drept consecinta o excitatie sexuala. Si pot apare orgasmele care sunt confundate de cele mai multe ori cu colici sau probleme respiratorii. Mangaierile pentru linistire sau adormire, masajul in timpul spalatului sau masajul pielii cu creme sau lotiuni, stergerea corpului dupa baie, schimbarea scutecelor, orice miscare facuta poate declansa o stare de excitare. Mai ales daca acestea sunt facute in zone potential erogene sau implica zone erogene : organele genitale, gura, anusul, sau pieptul, fesele, coapsele, soldurile, umerii. Mai tarziu apar acelesi senzatii si in alte momente cum ar fi dusul, jocul cu leagane, mersul pe bicicleta, caluseii, catararea sau coborarea in copaci, etc.

Copiii, atat fetele cat si baietii, invata de la o varsta frageda ca isi pot crea senzatii fizice placute prin stimularea tactila (atingere sau frecare) a anumitor zone ale corpului dar mai ales a organelor sexuale. Curand ei vor constientiza ca reluarea acestor manevre le produce de fiecare data aceeasi placere. Bineinteles ca aceste momente initiale, nu sunt constientizate ca fiind sexuale si nici nu sunt insotite de ganduri sexuale. Sunt constientizate numai ca fiind generatoare de placere si numai pentru placere se cauta reluarea lor. Masturbatia deliberata la copii poate apare in jurul varstei de 1 an. Frecarea este cea mai obisnuita actiune prin care copii isi creeaza placerea.

Ajunsi la pubertate, prin cresterea secretiei de hormonii produsi in organism de catre ovare si testicule, apar si schimbarile caracteristice – cresterea fizica, cresterea organelor sexuale, dezvoltarea caracterelor sexuale secundare. Aceste schimbari continua si in perioada adolescentei, in plus facandu-si aparitia, la baieti – ejacularea, la fete – menstruatia. Toate acestea contribuie la o noua si mai profunda constientizare a propriei sexualitati cat si a sexualitatii celor din jurul lor. Si, odata cu maturizarea organelor sexuale, apare si nevoia sexuala. Orgasmul si masturbatia sunt fenomene care ii fac si mai constienti de propria sexualitate.

Navala brusca de hormoni in corpul tanar provoaca schimbari spectaculoase in organism, in organele sexuale, dar, mai ales in senzatiile sexuale. Simturile aduc impresii noi, puternice. Presiunea sexuala in continua crestere are nevoie de o alta supapa de refulare. Iar sportul nu mai este suficient …

Si atunci … masturbatia este , cel mai adesea, prima si singura cale pentru un tanar de a invata despre noua sa identitate ca fiinta sexuala. Masturbatia este o punte de trecere catre sexualitatea adulta. Se stabililesc zonele erogene, actiunile care provoaca placere sexuala, felul in care apare si creste excitatia, felul in care apare orgasmul, creandu-se un fel de reflex fizic – tip de atingere = placere. Mai tarziu, in timpul actului sexual cu partener vor incerca sa reproduca aceste “etape”. Astfel, daca ei stiu ce sa ceara si daca gasesc un partener compatibil, reusita unui act sexual este asigurata.

Masturbatia contribuie la eliberarea unei parti din tensiunea sexuala acumulata. In acelasi timp tinerii pot invata ca sexul este normal si sanatos si este bine sa iti cunosti corpul si sa inveti despre propria sexualitate in acest fel. Masturbatia este foarte obisnuita in adolescenta cand dorintele sexuale nu pot fi indeplinite din cauza interdictiilor sociale privind actul sexual – “esti prea tanar pentru asa ceva …”. Dar pe masura ce se ajunge la varsta la care aceste interdictii sunt ridicate , se renunta la masturbatie si se trece la copulatie. Uneori, cand ocaziile de sex cu partener lipsesc aceasta practica poate reaparea.

Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by corinadana

quote:
Originally posted by claudiakb

Dorsilia, cred ca n-a inteles nimeni ce vrei sa spui si eu in locul Ankai m-as fi suparat pt ca imi compari copilul cu matza ta . Ai copii?






Matza e cupiluuuuuu!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca







poza Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Dilema mea cea mai mare este urmatoarea: daca este o chestie atat de fireasca de ce nu o fac TOTI copii? Cineva care lucreaza la o gradinita zicea ca "in fiecare an are cate un copil care face chestia asta". Mi se pare totusi un procentaj cam mic pt o chestie perfect naturala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ai tras concluzia gresit!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput