Azoospermie - cap 7 -

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Noi am facu in sfarsit dupa 3 luni de la operatie analiza: de la 0 avem 10 000. Mobilitate 5% ...forme normale 7 %....cum vi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Marush, mie mi se pare f bine. Privesc din punctul de vedere al unei azoospermiste cu zero buc. Cel putin stii ca ai cu ce face FIV + ICSI si dc mai faceti un tratam bun poate aveti sanse cu IA . Ma bucur tare mult pt tine. Cred ca dupa alte 3 luni veti avea un rezultat mult mai bun. Tratam bun ar fi cu carnitina [pt mobilitate], l-arginina si Multi Maca.-ici

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Dragele mele azoo,

Nu v-am abandonat da am asa multe pe cap in perioada asta ca nu mai apuc sa intru pe net
Peste doua saptamani scap de o chestie stresanta la serviciu si revin
Noi suntem bine, sotul meu e la program intensiv de crestere a spermatozoizilor, adica mananca sanatos, face sport, nu bea, nu poarta decat chiloti largi,etc
Eu iau acid folic :-)
Am sunat la cabinet la dr Dracea si mi-au spus ca din oct incep si eu fiv; deja au spermograme la centrifuga, deci iata inca o optiune
Eu am rugat sa-mi calculeze din nou data tratamentului pt ca mi s-a decalat CM si cred ca voi incepe cat de curand tratamentul (poate chiar sf. lui septembrie); maine poate imi spune exact
Abia astept

Va pup si sper sa auzim de bine si abia astept sa intru mai des !

PisiX,
Viitoare Mami (odata si-odata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor, eu sunt supi. Acum o luna si ceva am reusit sa-i fac rost sotului meu de un tratam din medicina ayurvedica dar din pacate nu poate sa-l faca deoarece impune anumite reguli ac tratam pe care nu poate sa le respecte. M-am hotarat sa-l dau si dc e cineva interesat de ac tratam il rog sa ma contacteze pe PM. Puteti citi despre ac 2 produse aici:

http://www.hishimo.com/vivaitial.html
http://www.hishimo.com/himovit-c.html

Recomadari aici:
http://www.hishimo.com/disease.html



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

buna fetelor!
vin la voi cu o intrebare...am facut spermograma si am un rezultat in fata pe care nu stiu daca sa-l iau de bun sau nu pana maine cand mergem la dr poate imi ziceti voi daca e bun

deci volum 7ml
ph 8
nr total de spermatozoizi 10 mil/ml
mobilitate 50%
morfologie normala

cum e rezultatul bun sau nu?

e prima data cand facem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

nushulica:la mobilitate si morfologie e bine,insa numarul e mic,limita minima este de 20 milioane pentru normospermie.Sotul tau are oligospermie,conform acestei spermograme.Insa nu este asa grav,stati totusi binisor.Mergeti la medic si vedeti parerea lui( poate ii da tratament sau poate alte analize suplimentare).Insa cred ca e o chestie de moment la voi(poate nu a respectat conditiile pentru a face spermograma..sau poate a fost stresat,sau a luat in ultima perioada medicamente,fumeaza..sunt o gramada de cauze),caci stiu ca tu ai ramas insarcinata parca anul trecut, deci avea spermograma normala.Eventual,o poate repeta peste trei saptamani.Multa bafta!


Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by nusy

nushulica:la mobilitate si morfologie e bine,insa numarul e mic,limita minima este de 20 milioane pentru normospermie.Sotul tau are oligospermie,conform acestei spermograme.Insa nu este asa grav,stati totusi binisor.Mergeti la medic si vedeti parerea lui( poate ii da tratament sau poate alte analize suplimentare).Insa cred ca e o chestie de moment la voi(poate nu a respectat conditiile pentru a face spermograma..sau poate a fost stresat,sau a luat in ultima perioada medicamente,fumeaza..sunt o gramada de cauze),caci stiu ca tu ai ramas insarcinata parca anul trecut, deci avea spermograma normala.Eventual,o poate repeta peste trei saptamani.Multa bafta!


Nusy



merci mult pentru raspuns...azi mergem si la medic sa vedem ce zice

singura cauza care ar fi putut influenta analiza ar fi stresul altceva nu se pune problema la el...nu fumeaza, conditiile le-am respectat intocmai
asa e , eu am ramas anul trecut insarcinata dar exista si posibilitatea ca intre timp sa se fi "defectat" sotul,nu?

va zic maine ce am vb azi cu medicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Asteptam ,atunci,vestile maine...sper din tot sufletul sa fie bune.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

neata!

am fost ieri la dr diagnosticul pus e oligoastenospermie adik si putini si lenesi...offf macar daca mi-ar fi trecut prin cap sa-i fac analiza asta de anul trecut asa m-am cautat eu de toate si vazand ca acum nu mai am nimic si totusi nu raman am zis sa-i fac si lui spermograma

i-a dat sa ia 2undestor pe zi timp de 2 luni si sa repet spermograma pe urma...sper sa am vesti mai bune peste 2 luni

multumesc frumos nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

nushulica:cu placere! Totusi,mobilitatea nu e rea,sa stii,50%.Eu iti tin pumnii sa aiba tratamentul efect si sa ne dai vesti bune peste doua luni...ca esti graviduta,chiar!

Nusy

Mergi la inceput