Azoospermie - cap 7 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix, felicitarile noastre!Un prim pas a fost facut.Multa bafta si sa fie cu implinire sufleteasca urmatorul pas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

vrembebe - merci ...si eu cu sotul meu ne-am imbatat cu sampanie
miki - si mie inca imi mai vin accese de lacrimi .... dar pana ieri efectiv aveam cate una la juma de ora
acum am inceput sa vorbesc cu mamicile, sa le intreb de copii, sa iau acid folic, vitamine...mmm... frumoase planuri
Asa, sa-ti raspund la intrebari: dat fiind faptul ca la Giuli era plin si blocam sala pt ceva "neproductiv" din cauza ca era decat de diagnostic, am fi avut loc abia prin septembrie; ori dupa mai e necesara o pauza de minim 3 luni deci ajungeam sa fac ICSI la ...anu' si la multi ani.
Singura solutie sa fac repede era la Panduri
Cat despre condus ...nu se pune problema in aceeasi zi. E totusi o operatie. A doua zi sotul meu a condus pana la mare.
Imediat ce a fost adus in salon i-a mai facut un calmant puternic iar inainte de a pleca acasa i-a mai facut unul. Apoi a luat antiinflamatoare si nu ...nu doare. Evident, simte o jena dar nu e ceva care poate fi considerat durere.
Asa ...cat despre gigei ... sincer nu mi-a spus cati sunt. A zis ca a gasit si in epididim si in testicul. Am intrebat daca sunt mobili iar dr cocei a zis ca cei obtinuti la bio nu sunt mobili in mod ...natural, dar ca ei ii prepara prin diverse metode si devin. Nu putea insa sa faca asta acum pt ca ii pierdeam. Ori eu i-am congelat si poate iese ceva de capul lor in octombrie.
Azi sper sa aflu cand voi fi programata la ICSI.
copilutzuuuu - merci mult de urari si ...sper ca ti-a prit la mare !
andrabirni - asa e ... am aflat lucrul cel mai important acum. Chiar daca a trebui sa fac o multime de ICSI macar sunt inca tanara si am speranta ca odata si-odata va fi
eu am zis ca de-acum intru si pe oligo si astea sa aflu tratamente care sa-i inmulteasca sau sa-i faca mai mobili. Sa fie pregatiti la urmatoarea tura.

Va pup si scuze de intarzieri dar saptamana asta am sunt foarte aglomerata, mai ales ca saptamana viitoare plec in concediu.

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisule, iti multumesc pt informatii, sunt f importante pt mine. De ce ti-a spus sa astepti 3 luni? Banuiesc ca in cazul in care nu supravietuieste nici un gigel decongelarii tb sa repetati de urgenta biopsia la ICSI, nu? Iti urez concediu placut de acum dc nu ne "vedem" on-line pana atunci. Unde pleci?
Copilutzu ti-a trecut? Cu mare, soare , valuri , gratarel si berica trec toate . Hai iesi din ibricul ala , capul sus ca uite ce vesti bune ne dau fetele astea optimiste.
Andrutzo, se pare ca din vechea gasca numai noi am ramas codoashe. Eu te astept la confe dar nu apari deloc. Mai nou si Nusyca a disparut.
-ici pt toate azoo si foste azoo

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Miki baby stiu ca e f important, si eu doar tot de aici imi "absorb" informatiile...
Ne-a spus 3 luni intr-adevar in ideea in care daca se va apela la biopsie trebuie sa se refaca.
Dr. Cocei mi-a spus oricum franc si deschis ca spermatozoizii obtinuti din biopsie sunt varza si ca nu prea rezista congelarii si ca sansele de reusita ICSI cu congelati scad de la 20% la 5%, asa ca evident voi prefera o noua biopsie daca va fi cazul.
Oricum ... o veste minunata: pana la toamna va fi gata si laboratorul de fertilizare al dr. Dracea iar cine nu va avea nevoie de biopsie va putea face totul acolo.
Sa-i ajute DD, conditiile din spitale sunt jalnice iar ei sunt cei mai buni (va dati seama ca eu acum sunt fan ....)
Va pup pe toate si va doresc sa va intoarceti din vacante fresh si puse pe treaba

Va rog sa remarcati noua semnatura:

PisiX,
Viitoare Mami (o data si-odata...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetelor, m-a rugat cineva sa va intreb unele lucruri: a facut cineva (dintre soti) spermograma la Sanador? Daca da, cit de sigure sunt spermogramele facute la ei? Se pot face greseli si sa se stabileasca un anumit diagnostic (grav) dar in realitate sa nu fie chiar asa? E vorba de cineva caruia i-a iesit rezultatul azoospermie in urma unei spermograme...este un diagnostic greu de acceptat. Credeti ca o astfel de persoana poate spera la ceva bun si sa poata avea pe cale naturala un bebe intr-o zi? Daca nu, care ar fi pasii de urmat? Ce-ar trebui sa faca persoana respectiva? Ma scuzati ca va pun atitea intrebari, dar eu nu am idee si nu stiu ce sfat sa-i dau...
In rest, va doresc sa va impliniti visul minunat de a avea un bebe sanatos. Succes, sa va ajute D-zeu!



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisule . Super vestile. Imi place si semnatura ta .
Jazmin natural sanse f f mici. Au mai existat minuni care sunt trecute pe prima pag de la sub oligospermie dar eu cred ca acele spermograme nu erau bune. Sau dc sunt putini tb sa fie f vioi ca sa reuseasca. De fapt unul singur tb sa ajunga la destinatie. Dc sotul prietenei tale are diag de azoospermie sfatul meu este sa mai repete spermograma si la alt laborator. La unele laboratoare ac diag (SYNEVO de ex) se pune dc ai mai putin de 200000 gigei. Dc ai cativa gigei buni poti face FIV iar dc nu sunt deloc in sperma tb sa faca biopsie testiculara pt obtinerea gigeilor cu care se va face ICSI. Sa citeasca prietena ta toate cap de la azoospermie pt ca sunt multe informatii.
De lab Sanador nu stiu sa-ti spun nimic.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Drage azoogirls,
Nimic nou sub cerul plin de stele.....0 .Poate seceta asta le-a facut rau.Astept toamna cu ploi dese si marunte, ca poate pana la urma or sa creasca cativa.Macar de fiv.Asa ca, la toamna, biopsie.Va pup si astept vesti mai optimiste de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

andrabirni- imi pare rau lacrimel :-( Insa nu dispera, in genul asta de probleme din pacate lucrurile nu merg chiar asa de rapid cum ne-am dori noi ...
Fetelor, m-am intors din vacanta si am si avut programare la dr Dracea ca sa-mi stabilesc data ICSI.
Am rugat-o pe d-na dr sa calculeze dumneai cand ar trebui sa fie punctia ca sa fie Racusor sau Leut si am stabilit de principiu pentru 20-21 nov.
Imi convine chiar mai bine asa pt ca la mine august-septembrie vor fi doua luni de foc si cum o luna voi avea protocol, e minunat ca asta va fi in octombrie.
In plus, si sotul meu va avea mai mult timp sa se refaca dupa biopsie.
Iar ca totul sa se potriveasca de minune, cel tarziu in noiembrie se va deschide si clinica de fertilizare a dr Dracea !!!
Fetelor, iar in privinta asta numai vesti bune (miki mai ales stiu ca tu te vei bucura):
- echipa va fi 3 D (Dracea / Dascalescu/ Damian); si va mai fi o embrioloaga noua
- va fi tehnologie la nivel 2007, adica ultimul racnet: medii de cultura mai speciale (mi-a explicat dar nu prea am inteles), nu stiu ce aparate, incubatoare, totul de ultima generatie, asa incat se pare ca si rata de succes va fi mai mare decat la Giuli
- se pare ca implantarea se va face si la 5 zile, adica blastocist (eu nu mai stiu ce e, dar stiu ca mi-a explicat o data Miki ca asta e cea mai tare chestie, ca sunt sansele mai mari de reusita daca e deja blastocist)
- conditiile ...vor fi cu totul altele, stiti si voi cum e la Giuli iar cele care au fost la cabinet la dr Dracea stie ca e cu totul altceva
Asa incat eu mi-am facut programarea direct la clinica asta, sincer niciodata nu am retinut cum se numeste, eu am in memorie la tel. trecut Cabinet FIV
Deci sunt foarte fericita, se pare ca tot raul spre bine, ma bucur ca am facut bio mai intai pt ca in primul rand avem asa o veste minunata; in al doilea rand pt ca uite asta m-a amanat putin si astfel se pare ca scap de spaima mea, Giuli :-)
Voi sper sa sunteti bine si ca nu v-a dat prea rau peste cap caldura ...

Va pup cu drag,

PisiX,
Viitoare Mami (odata si-odata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Buna seara,
Poate ma ajutati si pe mine cu o parere. Avem un rezultat la o spermograma facuta la Sanador. 20 de milioane/ml, spermatozoizi cu mobilitate normala 50%, spermatozoizi cu aspect normal 67% - acestea sunt valorile anormale. Am inceput deja sa luam Multi Maca de la Forever Living, Forever Esentials, Braca Ursului si de asemenea ne-au mai fost recomandate Mega Protect Life si Zenthonic - produse de la California Fitness.
M-ar ajuta o opinie despre rezultatul spermogramei. Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Liliana: cu aceasta spermograma,poti ramane natural insarcinata.Nu este foarte stralucita,dar se situeaza in intervalul de valori normale,chiar daca e spre limita de jos.Asa ca..dati-i bataie,ca sanse aveti!Si tratamentul e foarte bun,poti sa-i mai adaugi sotului tau si Zn,care e foarte bun(1/zi).Succes!

Pisix: ma bucur ca ai vesti bune,tot inainte! Eu ma intreb,insa,daca se va apuca Dracea de FIV la privat,cand va mai avea timp de Giuly..sau va pleca de la Giuly????Caci la privat trebuie sa mai acorde si consultatii( inclusiv pentru gravide),ecografii...si in intervalul 14.30-19.00 nu prea mi se pare sa aiba timpul suficient pentru toate astea...mai ales ca pacienti are,nu gluma!Vom vedea ce va fi...Despre preturi nu stii nimic?

Nusy

Mergi la inceput