"Cei mai iubiti dintre pamanteni " :) (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Uffff, Lirisule, in afara de jucarii din alea speciale pe care le tii la frigider(NU la congeltaor) si geluri frectie la piciorul de lemn nu prea vad altceva.
doar daca plange rau, rau mai merge Nurofen.

prea multa experienta nu am, ca la noi n-au fot prea dure durerile de dinti, basca primul i-a aparut la 10 luni si-o saptamana. Ca ea din ora in ora sa suga se scula de la 6 luni jumate, no problem:)))
(exagerez nitel, dar cam asa a fost)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

NU CONGELATOR?????????
AOLEU.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

acu, daca inca traieste stai calma:)))
nu se pun in congelator pt ca temperatura prea rece e nesanatoasa, eu tin minte la un episod de semimastoita mi-a zis dr gineco sa pun apa in sticla de platic de0.5 l in congelator, si dupa aia pe san, invelita intr-un prosop (infasurat temeinic) . Dupa aia am citit pe o jucarie din aia ca not in the freezer, sau asa ceva, nu mai tin minte./Da se pupa cu ce mi-a zis gineco, asa ca n-am mai facut sapaturi de ce si cum.
Poate Doru sa ne lamureasca, ca a trecut recent prin dintisori si durerile corespunzatoare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

va zisei io ca a fost uragan aci, iscat asa din senin, cica au fost si cativa raniti. Xeno, unde umbli bre, te lasa uraganu fara net?

nici noi n-avuseram asa mari probleme cu dintii, primii ii iesira tot tarziu, pe la 10-11 luni si nici nu i-am vazut venind! de atuncea ii mai iesira doar niste premolari motiv pentru care a facut un pic de febra si s-a cam mâtzâit vreo 2 zile refuzand sa manane da' nimic spectaculos. I-am dat noaptea Advil, siropel pentru bebei, asta o calma si putea sa doarma, gelul pentru gingii si jucarelele inghetate au fost inutile la noi. acuma asteptam cu neliniste caninii...brrr

Io stiam ca doar norvegia are foarte mult petrol (pe care nu-l exploateaza), nu stiam ca si suedia sau danemarca ar avea resurse naturale ( porcii?) si ca ar mai si trai din asta. Las ca ne spune Lilutza cum e p'acolo, da' din cate imi amintesc io din scandalu caricaturilor, industria agroalimentara e f dezvoltata p'acolo, pai nu beam noi numai carlsberg ca sa ne opunem boicotului barbosilor? De suedeji nu mai zic, traiasca Ikea si H&M

Sigur ca nu e placut pentru nimeni sa plateasca o treime sau jumate din venituri ca impozit insa io ma gandesc la banii astia ca la pretul platit ca traiesc intr-o tara civilizata si educata, intr-o societate care are grija si de cetatenii ei mai amarati, care se straduieste sa ofere egalitatea sanselor (teoretic macar, aci mai sunt multe de facut). Restul e chestie de principiu, io sunt de parere ca toata lumea are dreptul la un minim de trai decent, asta incluzand ingrijiri medicale si educatie, indiferent de contul din banca, d'aia nu ma deranjeaza ca banii mei servesc si aluia mai sarac sau ilegalului.

Io zic ca asta cu delocalizarea si cu chinezu care vine sa ma dea afara e alta sperietoare, uite ca departamentu unde lucrez io s-a delocalizat de vreo 3 ani in Bulgaria si nu numai ca nu ne detera bulgarii afara dar asta m-a ajutat sa progresez mult mai repede, clientii incepura sa curga puhoi (din cauza de pret), noi avuseram timp sa facem cursuri si sa avansam rapid pe pozitii mai inalte, lucru care altfel probabil s-ar fi intamplat mult mai incet. Si nu numai ca n-a plecat nimeni dat afara dar au mai angajat o gramada si inca mai e nevoie de fro 100 de oameni. Problema e ca nu se gasesc de profilu corespunzator, ni se tot promit prime daca aducem noi recruti (aviz amatorilor de multinationale). Chinezii si indienii si bulgarii pot sa faca doar un anumit tip de munca, in general aia cea mai de jos, pentru restul este si va fi totdeauna nevoie de autohotoni asa ca il poftesc pe chinezu mai ieftin sa mearga maine in locu meu sa se negocieze cu utilizatorii.
Firmele trebe sa castige, sunt perfect de acord insa pentru asta trebe sa-si motiveze angajatii nu sa agite tot felu de sperietori. Si dealtfel nici nu le plang de mila, mai deunazi se vorbea prin presa despre debarcarea directorului general de la Airbus care in cativa ani a reusit "performanta" de a aduce societatea in pragul falimentului fapt pentru care a fost recompensat cu o "golden parachute" de "numai" 8,5 milioane €... ceea ce reprezinta vreo cateva sute de ani de salariu minim, ca tot ziceam de el.

gata, aberai destul, ma duc la somn, maine e o noua zi de munca, basca trebe sa ajung taman prin sud, la fro 500km d'acilea, traiasca TGV-ul (platit tot din impozite) care-mi permite sa ajung in 2 ore ...Da' vine el weekendu cel lung acus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by doruletz
nu stiam ca si suedia sau danemarca ar avea resurse naturale ( porcii?) si ca ar mai si trai din asta. Las ca ne spune Lilutza cum e p'acolo, da' din cate imi amintesc io din scandalu caricaturilor, industria agroalimentara e f dezvoltata p'acolo, pai nu beam noi numai carlsberg ca sa ne opunem boicotului barbosilor? De suedeji nu mai zic, traiasca Ikea si H&M



Ai dreptate doruletz, Danemarca importa la greu materii prime pentru industria grea. Ar fi oarecum independenta din punct de vedere energetic, insa existe perioada in care e nevoita sa importe chiar si energie. In rest, precum stitit: taxe mari, preturi pe masura...si totusi: economia daneza e, acum, una dintre cele mai infloritoare din lume, iar nivelul de viata, printre cele mai ridicate din lume..io zic ca asta e rezultatul unei politici sociale de stinga coroborata cu o economie liberala, deschisa si foarte flexibila. Outsourcingul nu e deloc o sperietoare, ci chiar o oportunitate pentru scaderea preturilor Cum designul danez e marfa tare de export (si cind zic asta, zic de la cel industrial si pina la cel estetic), outsourcingul se discuta la nivel de executie, nu si conceptie (ori se stie ca ccc chinezii stau cam prost cu imaginatia...pot face copii fidele, dar design, no way!!).
Din punct de vedere social, per ansamblu e bine, dar exista si lipsuri: sistemul medical e greoi, iar actul medical - nu de putine ori - superficial, invatamintul general si gimnazial este lax, asta spre deosebire de cel universitar unde e hi-tech (:-)) si solicitant, drept pentru care putin sint danejii care se inghesuie pe la studii inalte...hmmm, cam asta e...

Hai ca mai viu, c-acu se termina pauza de masa..

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Despre ce profil vorbesti acolo bre Doruletz ?
Nu ca m-as omora dupe multinationale da' pentru Paris fac orice; ma rog, aproape orice. Ori e vorba de Sofia si n-am inteles io bine.


v
ps.Unde pui ca ma descurc binisor si cu bulgara.

_
Take me home, country roads

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hej, am aparut si io...dorulets am absenta foarte motivata , eram pe drum la ora Iorovizionului, am ajuns la mama in Zalau taman cand se dadea castigatoarea in spectacol, desi stiam de la radio pe ce pozitie terminaram noi si cine fu castigatoarea.

Sabina, am dat un tur ffff rapid inclusiv prin Bucuresti, iar pe caldura criminala care era nu avea nici un rost sa te chinui. Am stat doar 2 ore in Bucuresti, Ovi a fost la discutii fructuoase cu nordicii, urmarea e ca in 10-12 iunie va merge la tara nordica sa sustina interviul si o sa aflam si noi de cand si cum ne luam zboru'.
Eu m-am plimbat prin Parcul Tuneretului, dar era atat de cald incat n-am avut nici o placere...
Am plecat vineri seara din SM, le-am lasat pe fete la mama, ne-am oprit noaptea la ora 1 inainte de Rupea, sambata dimineata am continuat drumul si am ajuns la ora 14 in Bucuresti, iar la ora 16 am plecat inapoi spre casa...am ajuns la 1 noaptea...foarte obositor! Duminica am dormit aproape toata ziua, inca mai am de recuperat...

Mara, multam pentru pumnii stransi, au fost cu folos!

Si la noi e caaaaald, sunt 32 de grade, veni canicula fratilor!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

caldura mare monser!!
drept pt care ma innoii:))

uite aici burtoasa adevarata:

http://i35.photobucket.com/albums/d199/Sabinelu/costum-fatza.jpg
http://i35.photobucket.com/albums/d199/Sabinelu/burton-costum.jpg

sunt terminata de oboseala, dar am reusit azi sa developez ultimu film:)
nimic nou, la dr totul e in regula, si l-am intrebat de ce0-s mai protila asa, cica e de la oxitocina ;-))), si cica e reversibil;-))))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sabinuts iti sta tare bine, parol!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Miha, ai avut dreptate, n-as fi iesit nici moarta.
dar poate ca puteai tu sa vii la mine acasa, la asta de ce nu ne-am gandit? rusinica sa-mi fie
data viitoare tine minte, daca e ordine si frumos sigur te invit;-00)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput