ora de culcare si ritualul culcarii

ora de culcare si ritualul culcarii | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Buna, mamici.
Vreau sa stiu si alte procedee legate de ora de culcare a copiilor vostri a caror varsta se incadreaza in cea din acesata categorie.
Copiii mei(de 6 si 9 ani) vor sa adoarma in jur de ora 23, ceea ce mi se pare total nepotrivit.
Mai nou, nu pot da stingerea la ora 22(asa cum as vrea), pentru ca se uita la telenovela "vocea inimii".
Cum sa procedez? Sa le inchid televizorul, sa ascund telecomanda, sa provoc discutii aprinse la ora aia cand lumea s-a cam culcat?
Ei imi reproseaza ca, de vreme ce dorm ziua, au voie sa se duca la culcare in jur de 23, iar mie nu mi se pare normal, mai ales ca dimineata , cel putin pe cea mica, nu pot s-o trezesc.
Voi la ce ora va culcati copiii si care e ritualul dinainte de stingere?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Pt.un copil ora 23 nu este potrivita pt.a merge la culcare.
Fetita mea are 8,3ani si este in pat la ora 21,30 cel tarziu 22 ,asta in timpul sapt. pt.ca in we sta si pana la 23 ..
Am obs. ca e un "fenomen" telenovela vocea inimii ,ca vine fata de la scoala si -mi spune seara ca dintre toate colegele numai ea n-are voie la televizor.Mi se pare f.deplasat ca un copli de 8 ,9 ani sa stea sa se uite la vocea inimii,si a mea m-a bizait cu tele,dar pur si simplu i-am spus ca n-are ce sa vada si ca trebe sa mearga la nani.

Acum apropo de ce as face eu:as lua telecomanda ,as opri telev.i-as baga in pat si cu asta basta, n-au ce comenta .
Probabil ca trebuie sa fi mai hotarata ,mai ferma si sa nu cedezi daca se apuca de plans .
E u i-am spus ca daca dimineata nu se trezeste la 7,eu am plecat si-o las singura in casa ,si n-are decat,sa nu mearga la scoala sa vedem ce-o sa zica inv?
Am ca exemplu copii nasilor ,un baiat de 10ani si fetita de 5 ani care
la ora 21 sunt in pat.
Copii tai daca dorm de dupa masa ,e normal ca seara sa nu le fie somn,
eventual sa le reduci din ore de somn de-amiaza {stiu ca e greu ,sunt copii tai si e-atat de bine sa tragi un pui de somn}.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna , si eu doi baieti, 10 si 5 ani , nu prea stau la televizor, Andrei , cel mare se uita cind vine de la scoala , cel mult o ora si atit, iar cel mic mai deloc.La gradinita nu doarme iar seara in jur de 7:30-8:oo el doarme, este terminat dupa o zi de gradinita, chiar si in weed-end daca doarm ela prinz in jurul orei 8:00 doarme , niciodata nu au fost probleme, in schimb cu cel mare ora de culcare este 9:00.Cu ani in urma amveam aceleaso probl. televizorul si cel mai simplu am anulat toate programele de pe satelit asa ca , chiar si acum avem numai cele locale, si este mult mai bine, in schimbul tv. jucam jocuri ,, sau iesim prin parc.Eu , si asta as face eu, in locul orelor de somn am citi , sau fiecare s-ar juca linistit in camera lui, incetul cu incetul i-as duce la culcare putin mai devreme, de ex. azi i-as culca cu 10 min. mai devreme si asa in fiecare zi, pina cind am ajunge la o ora convenabila mie :de ex. in fiecare seara noi citim doua povesti , as incerca sa-l pun in pat cu gindul ca avem o noua carte de citi . Asa as face eu ,incet si cu rabdare o sa rezolvi, mult succes si spune-ne cum ai rezolvat problema. Bafta
Gabriela , mama lui Andrei si Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Ora 23 e prea tarziu pentru ei,sigur ca trebuie sa le scoti televizorul si sa te mentii pe pozitie.

Ritualul nostru : am un calendar de perete cu lumina, un beculet in miniatura pe marile orase ale lumii.
De fiecare data spune ca e devreme la 21.30 si atunci aprind becul si cu ochii la el adoarme.
Daca trebuie sa citeasca oboseste repede, ii dau o enciclopedie sau un Atlas cu rugamintea sa-mi povesteasca in 2-3 fraze, eu nu mai am timp sa citesc.

Dimineata trebuie sa fie "o zi speciala" si sare rapid din pat, asa ca incerc s-o fac speciala: mergem la porumbei sau trecem prin parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Si eu pateam la fel cu fiul meu(5 ani jumate),pana am inceput sa nu il mai culc ziua.De atunci nu mai avem probleme,la 21 e in pat si adoarme repede.Inainte dormea ziua 1 ora jumate,poate 2,si seara nu putea adormi decat la 23 sau poate si mai mult...



La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

si eu cred ca ora 11 e extrem de tirziu pentru virsta lor.nici eu nu rezist de multe ori pina la 11 noaptea oricit m-as stradui.in primul rind cred ca nu ar mai trebui sa-i culci in timpul zilei,sunt destul de mari.in al doilea rind,as taia televizorul fara discutii.idee n-am despre telenovela de care vorbesti dar daca e potrivita pentru copii si le place foarte mult ai putea sa inregistrezi pe video episoadele de seara si sa-i lasi sa se uite in timpul zilei.fetita mea are aproape 6 ani dar e in pat cel tirziu la 8.30 in fiecare zi.e drept ca nu doarme deloc in timpul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi a mea (8 ani) se culca in jur de 23,30...deci se poate si mai rau. Are ore de la 12 si se trezeste cam pe la 9. Am incercat sa cobor ora de culcare la 22 dar ea deabia la 2045 se intoarce de la inot si pana-si face baita, pana roade un fruct, isi face ghiozdanul, isi culca papusile....batem des si 24. La pranz doarme marti si in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Si eu zic ca trebuie scos televizorul mai ales la o ora asa tarzie.

La noi e regula ca dupa ora 21 televizorul este interzis (dar asta inseamna ca trebuie sa respectati si voi parintii/bunicii regula - cel putin in prima perioada, pana se obisnuiesc). Si anunta regula din timp, nu seara la ora 21 - de exemplu de luni, saptamana viitoare. Neaparat trebuie sa argumentezi si sa le explici de ce aplici regula - de cate ori este nevoie. Si de asemenea trebuie sa te ocupi de ei dupa ora 21 - in timp se obisnuiesc, dar in primele zile stai cu ei, citeste-le ceva sau povestiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Aceeasi problema si la noi... in general ora de culcare e 23.
La 9 baie, pana se sterg, se imbraca, se culca, isi beau lapticul, e 9,30-10. Le pun desene animate (in general dvd, deci nu ceva agresiv) si stau cuminti in pat, se uita la film. Insa am observat un lucru: daca le scot mai repede filmul, incep discutiile, prostiile, isi fac de cap... nici vorba de intenii bune sa-si inchida ochii. Chiar daca stau langa ei si ii pazesc, nu adorm inainte de 23, doar in cazuri extreme, cand sunt foarte obositi.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

mara are aproape 6 ani.
la 8pm merge la culcare si la 8.30 - max 9 este adormita. dimineata se trezeste la 7am, nu doarme la pranz si are un program destul de incarcat peste zi. seara se uita foarte putin la tv (max 30 min) si atunci isi pune un DVD, pe care il pune pe pauza cand merge la culcare, astfel ca stie ca nu pierde nimic si a 2a zi reia filmul de unde a ramas
la noi cablu "s-a stricat" si nu se mai vad canalele cu desene (cartoon, jetix, minimax)... mare ghinion !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Fiul meu are 7 ani, chiar avem un ritual de culcare , pe care ne straduim sa-l respectam amandoi, si eu si copilul .
La 21:30 e spalat , laptele deja baut , imbracat in pijama , stam impreuna de vorba 5-10 minute (e momentul in care am cea mai mare influenta asupra lui , ca vorbim ca 2 prieteni ce fel de zi am avut fiecare si daca a fost vreo problema ) , apoi adoarme imediat .
Nu doarme dupamasa .
La 7 dimineata e sus , singur , nu e nevoie sa-l trezesc .
Nu a depus nimeni eforturi speciale sa fie programul asa , pur si simplu asa am inceput din toamna, de cand a inceput scoala , si e ok .

Mergi la inceput