Am o fire vulcanica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Of, Doamne, cum sa te bata inainte de casatorie si tu inca sa te mai gandesti sa te mariti cu el???
Ma revolta atitudinea lui, dar si a ta, ca poti accepta asa ceva...
Te rog ai grija de tine si de viata ta! Oricat de "vulcanica" ai fi, meriti pe cineva care sa te respecte. Pupici!

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Buna, clauditzadennis.Am ajuns sa dau si eu, pentru ca nu am suportat sa imi faca una ca asta. Cutoate ca nu mi se pare normal ce se intampla. Si am sperat sa se va schimba, de aceea am dus mai departe titul cu nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Ali...pai ce faceti va paruiti?
Pai daca faceti asta inainte de casatori, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla dupa...
Parerea mea e ca nu faci o alegere buna daca te casatoresti cu el.
Orice poate as accepta de la un barbat, dar in nici un caz bataia!!!
ASTA E EXCLUS!!!

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Am sa trec pe o foaie de hartie tot ce ma tine langa el si toate motivele care ma fac sa las totul. Probabil sau sigur nu se va putea obisnui cu firea mea, cu atitudinea mea , deci cu mine. Tot timpul imi spune ca vrea sa ma schimb intr-o femeie calma, linistita, calda, care sa nu izbucneasca intr-o secunda, ca vrea o familie linistita si multa caldura. Deci intr-un cuvant eu sunt de vina ca la orice vorba spusa de el "explodez" intr-o secunda, ca nu ma pot stapani si controla si ca las totul in urma fara sa ma gandesc la nimik. Mi-e teama, si probabil ca am ajuns la limita, imi vine sa mor.Va multumesc din suflet pentru tot si am sa tin cont de parerile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Sfatul meu este daca nu poti sa renunti definitiv la el, macar nu te casatori. Faci o greseala cu buna stiinta. Doar daca iti place sa fii batuta .....si copiii sa vada batai in casa.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Draga toanca, asa e, ne-am paruit 1 data.Si asta pt ca NU mi-am inchipuit ca poate face asa ceva. Si faptul ca am sarit sa-i dau si eu o plama l-a scos din sarite si mai tare.Se scoate , spunand ca eu il provoc si il jicnesc. I-am spus o data ca e placa stricata, si din punctul lui de vedere, l-am jicnit.Asta pentru ca in fiecare zi imi spune ca sunt asa, ca sunt pe dincolo.Stiu ca ai dreptate, nu se cade sa accept nu mai multe palme, nici una, dar uite ca am fost o proasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Buna zepellina, nu, nu imi place sa fiu batuta, in nici un caz.Am incercat sa-i explic ca, nu rezolva nimik cu bataia. Si i-am mai spus ca daca o singura data mai spune ca da in mine, plec. Nu stiu daca a inteles ceva din asta. Eu nu am vazut asa ceva in familia mea, si cazuri nici la el in familie.Are niste parinti grozavi, oameni linistiti, la locul lor, dar nu stiu de unde treaba cu bataia. Am sa ma gandesc la tot ce mi-ati scris.Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cum sa mai stai cu el si sa te mai gandesti la nunta dupa ce te-a batut. ti-o faci cu mana ta. eu zic sa luati o pauza.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Uite, eu sunt un temperament vulcanic.
Cu ceva timp in urma, am fost nevoita sa "supravietuiesc" pentru cateva zile intr-o camera de hotel cu o colega care era exact ca prietenul tau: zilnic imi reprosa doar aspectele negative ale temperamentului meu, imi spunea ca trebuie sa ma schimb, etc...cu alte cuvinte, nu eram buna de nimik, pentru ca nu eram asa cum era ea/gandea ea. Au fost cosmar acele zile pentru mine. Abia asteptam sa ma intorc acasa.

Nu stiu cum ai putut tu sa rezisti pana acum cu el, si inca sa mai faceti planuri de casatorie. Tu singura ai scris-negru pe alb, "portretul femeii model" creionat de el. E foarte simplu: esti exact contrariul!!!


Stii ce am observat eu? Ca noi, astea "vulcanicele" constientizam ca avem nevoie uneori de o schimbare, ca trebuie sa fim mai calme, mai...ca si polul opus. Insa, vestea proasta este ca: ajustari si imbunatatiri se mai pot face (cu mari eforturi de vointa si disciplina) dar schimbari majore..BA!!!

Slava Domnului, eu am o casnicie foarte faina, si sotul meu exact astfel de sotie si-a dorit: energica, vorbareata...vulcanica Si are grija zilnic sa-mi spuna ce mult ma apreciaza pentru modul meu de a fi. Cat despre defecte...nu e nevoie sa mi le spuna el, ca vad si eu unde gresesc...imi pare rau, si imi cer iertare.

Din pacate, observ un lucru in relatia voastra: el are o anumita proiectie a femeii model in imaginatia lui; tu esti departe de acel model al lui, dar totusi incearca sa te incadreze in tipare ( vezi Patul lui Procust), ciuntzind (prin palme, vorbe urate, jigniri) din personalitatea ta si tot ceea ce esti tu (pai...daca nu corespunzi tiparului... )
Gandeste-te la asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by ali76

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Am sa trec pe o foaie de hartie tot ce ma tine langa el si toate motivele care ma fac sa las totul. Probabil sau sigur nu se va putea obisnui cu firea mea, cu atitudinea mea , deci cu mine. Tot timpul imi spune ca vrea sa ma schimb intr-o femeie calma, linistita, calda, care sa nu izbucneasca intr-o secunda, ca vrea o familie linistita si multa caldura. Deci intr-un cuvant eu sunt de vina ca la orice vorba spusa de el "explodez" intr-o secunda, ca nu ma pot stapani si controla si ca las totul in urma fara sa ma gandesc la nimik. Mi-e teama, si probabil ca am ajuns la limita, imi vine sa mor.Va multumesc din suflet pentru tot si am sa tin cont de parerile voastre.



Bun, chiar si asa sa fie, este mai bine sa-ti gasesti pe cineva compatibil temperamental cu tine. Altfel o sa tot iasa scantei, si de regula lucrurile nu evolueaza spre bine, ci spre rau...
Nu te gandi ca ai sa te schimbi, n-ai s-o faci decat pentru putin timp eventual si cu frustrari. La fel si el.
E grea despartirea...dar pare sa fie cea mai buna solutie, din pacate.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput