12 in 36....

12 in 36.... | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

36 de zile. Cam ce poate o dama fina si modesta precum "je" sa realizeze in 36 de zile? Pina acum vreo 2 luni...mai nimic. Dar pe la inceputul lui Martie m-am saturat. M-am saturat de toate ocheadele pe care mi le aruncau toate "ashchiile" cu care intram in contact. Dame bine, trase prin cercel, care mancau Lunea si Joia si Martea si Miercurea isi bagau "deshtu" pe gat,pline de dinsele, si putin mai tembele decat gasculitzele din curtea bunicii. M-am saturat de toate rautatile gratuite ale lor, de prostia crasa de care dadeau dovada, de meschinaria si satisfactia pe care o aveau cand imi spuneau.."draga, dar de ce nu slabesti? Barbatul te-ar place mai mult mai subtirica". De multe ori am fost tentata sa le spun ca "barbatului" meu ii plac femeile adevarate,istetze si placute, cu simtul umorului. Femei impanate, cu forme de DAMA, nu de refugiat din Etiopia. Adevarul e ca dupa ce am nascut-o pe Galushca, aveam forme pt vreo 5 dame...dar astea-s detalii neimportante.In ziua cand am nascut, aveam nu mai putin de 128 kg., cu toate ca timp de 9 luni nu mancasem decat rosii, branza si portocale. Dupa nastere, deh..ca tot omul...am inceput sa dau jos. Ce dadeam jos? Pai...nadragii, fustele, pantofii...ca in rest mai nimic. Eu ma tineam de grasime, ea de mine. Ma uitam in oglinda, ma treceau fiorii. Imi admiram cele 3 gushulitze... shunculitzele, si plecam jos la bucatarie, sa vad daca mai gasesc ceva gustos prin frigider, ca sa uit de "suferintza".Aveam zile cand eram mai atenta, mai "saream" frigiderul...apoi saptamani intregi cand ma mutam in bucatarie. Cu cat eram mai descurajata si mai dezgustata de mine, cu atit mai mult basculam. Parca mancam de frica mortii.
Numai cand auzeam cate-o prietena "binevoitoare" de-a mamei spunandu-mi "Roxi..esti atit de frumoasa....numai daca ai slabi "putin" (auzi la ele, putin...ce dimplomatie, vere)...ce femeie te-ai face. Ca deh...daca sint grasa...sint gushter...nu femeie. Tre sa cantaresc cat o oaie ca sa devin femeie. Ce-ti e si cu anatomia asta..grea materie.
Eh, si uite-asa am dus-o mai bine de un an...slabeam 5 kg...puneam 6 inapoi... Iar slabeam... iar ma apucam de infulecat cat un pluton de armata.
Cu chiu cu vai, pina la urma, am ajuns si eu la 105 kg. Si acolo m-am oprit.Ma uitam cu jind la cele 3 camere pline cu haine sexoase care nu-mi intrau decat in sacosha. Ca pe mine...nici o sansa. Zeci de mii de dolari agatzatzi pe umerashe, iar eu agatzata de frigider.
Ma gandeam ca , daca imi vine ceasul de apoi, o sa trebuiasca sa-mi comande Bombonelu sicriu facut la comanda... si sa inchirieze si o macara... ca gropari destul de fortzosi ca sa ma ridice cu tot cu "cutie" eram sigura ca nu exista. Deja imi inchipuiam cum aveau sa ma rostogoleasca cu tot cu costiug la vale, sa pic "derect" in groapa (PARTIEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!). Si cum imi vine ametzeala si la derdelush, m-am gandit ca ar fi cazul sa ma pun pe treaba.
1 Martie... the first day of the rest of my life. M-am hotarit sa fac un efort nu pt mine( da, da, stiu. Pt MINE trebuia sa fac ceva. BLA BLA BLA. N-am chef), nu pt Bombonelu, nu pt gashtele subtzirele; pt nimeni, decat pt Galushca. Daca am adus-o pe lume, macar sa fac un efort sa fiu alaturi de ea cat mai mult posibil, sa imi prelungesc viata, sa o pt vedea peste ani, casatorita, mamica si ea la randul ei. Da, da...ganduri de 2 lei din filme lacrimogene. Dar deh...fiecare avem pasarelele noastre. Eh, stolul meu e cam diliu din plecare.
Tata are o vorba..."nu te pune cu prostu', ca are mintea odihnita". Apai odihinita e putin spun. Cand m-am pus pe treaba, PAZEA!
I-am speriat pe parinti, pe colegi, gasculitzele au intrat in panica. De unde ma sfatuiau sa slabesc, acum imi spuneau sa am grija..sa nu slabesc PREA MULT, ca MIE nu-mi sta bine slaba BATZ. Pesemne ca lor le sta mai bine.
Am renuntzat la toate. Adio paine...adio dulciuri...adio cartofiori prajiti...Adio televizor, adio Internet. Adio chiar si DC. Servici, casa, sala, Galushca, Bombonel.ATIT!
12 kg in 36 de zile.
Adio gushulitze...Adio shunculitze...Adio burtica...
HELLO SEXY!!!!!
Apoi inca 6 kg a doua luna.
Acum, cand Bombonelu imi spune "SEXY MAMA"...il cred. Cand se uita vreun nene la mine pe strada, stiu ca nu e inspaimantat de ceea ce vede, ci din contra.
Am inceput sa incap si in rochitzele mele de voal, in fustitzele "din tineretze". Parca m-am "reparat", naibii. Merg mai dreapta, mai tzantzosha, nu mai bag capu-n pamant(precum strutzul) cand ies "in lume", ma aranjez mai mult, sint mai atenta cu mine; vorba lui sorela "esti mai titirita, madame".
Mai am cateva kg bune de "cucerit"..dar nu-mi mai e teama. Am incredere in mine ca voi realiza si voi reusi ceea ce-mi propun. Rabdare si vointza am din belsug..ACUM.
Bombonelu e mandru, babacii s-au linistit, gasculitzele tac si inghit in sec- si acum ma urasc si mai mult....numai pt Galushca am ramas aceeasi. MA-MA. La fel se cuibareste la mine-n bratze cand mergem sa facem nani, la fel plange si se vaita cand plec la servici, la fel se agatza de mine ca un pui de cimpanzeu si ma pupaceste cand vin de la munca... Ma strangea in bratze si cand aveam 3 "gushulitze", la fel si acum ca-s "mititica".
Acum, ca ma admira "lumea"...nu-mi mai pasa. Vreau sa ma admire doar Galushca mea.
Ma duc sa pap un mar...




olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Join the club olguta!:) WB!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Am buba!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Bravo, Olguto, asa te vreau! Fii tare pe pozitii! Tare mandru tre' sa fie Bombonelu', imi dau seama!!! Galushca o sa realizeze mai tarziu, cand o sa iesiti amandoua la promenada si la cumparaturi si o sa te prezinte prietenilor...

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

bravooo, nu te lasa

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Pai.. vrem si poze, asa ca sa ne clatim okii, nu de altcea, ca te cred
Si eu tre sa slabesc, zi-mi si mie doo vorbe sa m-apuc de treaba



Mami de Codrin - prier 2002, Olguta - undrea 2003 si Cornelie mica - ciresar 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Pozne??? POZNE?
Adica nu v-ati speriat destul luna asta?
Am cateva pozne facute de Bombonelu, dar de-acum o luna.
O sa le bag pe Piczo, macar sa aveti de ce ride
Dar nu uitati... I AM A WORK IN PROGRESS!!!
Multumesc mult pt incurajari.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Olguta, eu te admir si felicitari!!
ia zi, pt viata galshtii, si ca sa-i legeni EI nepotii:)))
de sport te-ai apucat?



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Pai asta e motiv sa te lasi de DC? Cu alte cuvinte te imbiem la mancare?

Anyway, felicitari si bine ai venit!

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Sabina, multumesc mult. Sincer, de sport am reusit sa ma tin 3 zile. Apoi...a intervenit Galushca. De fiecare data cand se apropia ora 6 seara si nu eram inca acasa, incepea sa urle ca din gura de sharpe. Asa ca, am renuntzat cu brio. In schimb, Galushca a devenit antrenorul meu. Cat ma alearga copila asta pe mine, nu i-au alergat romanii pe turci la Plevna. Alearga prin toata casa( 4 etaje daca pui la socoteala si beciul!!!), se baga PESTE tot, in toate coclaurile, nu-i scapa nici un dulap, nici o camera, nici o masa, un scaun sau vreun geam. Ea in frunte, si eu dupa ea, tre sa tin pasul, ca altfel se alege cu vinatai si zgarieturi de toata frumusetea.Parca ma pregateste pt Olimpiada. Mergem la plimbare, prin parc, pe strada, prin magazine cand mergem o duc pe umeri( astfel nu are unde sa fuga).
Plus ca acum mi-am luat o alta slujba cu Bombonelu; plecam de acasa pe la 8 si ajungem inapoi pe la 10-11 seara. Sint tot timpul in miscare cand sint acasa. Dar am eliminat TOTAL painea, cartofii si orezul,iar dulciuri...IOC. Mananc fructe, oatmeal,si mananc rosii cu branza de zici ca m-a facut mama cu-n cioban.
Mananc foarte multe proteine, mai putine carbohidrate( sper ca asa se numesc in romaneste, ca sa nu ma fac de cacao- la noi in "sat" le zic astia "carbohydrates"; asa ca... DE-ALEA nu mananc. Cat despre"sala", am realizat ca nu e neaparat sa mergi. O ora pe zi sa iesi afara cu piticul...nu-ti mai trebuie NIMIC. Pe mine ma stie deja toata strada, ca alerg dupa fiica-mea ca o gaina ametzita. VOINTZA aveam nevoie de mult, si mi-a fost greu pina am vazut primele rezultate.


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai sa stii ca de fapt si mersul cu ea pe umeri in ritm sustinut tot sport e:)
le zice exact cum ai spus tu la nenea aia fainosi, doar ca la masculin, carbohidrati, deici nici macar aici n-ai reusit sa gresesti

de-as [putea sa ma tin si eu un pic de dieta mai sanatoasa, sunt la bb 2 si am luat deja 9 kile, am 22 de sapt... brrrrrrrrrrr

;-0))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Felicitari si ma inscriu in rindul invidioaselor...Poate imi vinzi secretul mentinerii pe linia de plutire...si pe mine ma apuca avintul, dar dupa 4-6 saptamini mai ia o lehamite si nu mai mi se pare chiar o nenorocire gabaritul depasit (contrar vocii mici interioare care urla: "tine-te pe pozitie!!!!")...

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput