WTF?!?

WTF?!? | Autor: sofia_misicu

Link direct la acest mesaj

Paleta de sentimente pe care o traieste o mama cand isi aude pentru prima oara copilul pronuntand cuvinte inteligibile este de nedescris . De la stangaciul ma-ma, echivalent cu descoperirea rotii sau minunatul "uite!" care insoteste primele mari descoperiri ale copilului - de la prima picatura de ploaie la prima pubela din colt - sunt cuvinte care iti starnesc sentimente pe care nu stiai ca le poti avea in tine...
Ei bine, nu este asa! Azi am mai descoperit un cuvant si un nou sentiment.

Stateam cu copilul la Baby Einstein-ul nostru zilnic. Animalute, culori, muzici se perindau prin fata noastra, iar Nuka puncta, ca deobicei, fiecare moment dramatic al povestirii. Numai ca de data asta, nu era vesnicul "uite!" ci un cuvant nou... Filmul ne zicea: dog! cat! bird! iar Nuka repeta cu aceasi intonatie un singur cuvant: FUCK! dar nu "fac" pe care poti sa il atribui unei actiuni, ci acel FUCK pe care il auzi urmat de cele mai urate atribute... Intr-o prima instanta, m-am mirat. Am crezut ca este o intamplare, o "auditie" de-a mea. Copilul, insa, era foarte serios. Dadea din cap entuziasmata si imi explica stiintific "FUCK", cu accent pe U, ca personajele dintr-un film de Guy Richie. Si astfel m-a izbit acel sentiment: copilul meu e ca al nimanui. Copilul meu e amuzant, pontos si elevat. Radeam cu lacrimi cu muzica lui Mozart in spate si cu Irinuka fuckuind de zor.

O ora mai tarziu, ne-am tarat pana la magazinul din colt. Am lasat-o pe Nuka pe mana unor prietene si mi-am vazut de cumparaturi. Prin rumoarea din jur am auzit ciripitul distinct al puiului meu extaziat: FUUUUUUUUUUCKKKKKK! Se facuse liniste in magazin si primele chicoteli incepusera. Fetita mea vazuse mancarea si se indrepta vertiginos spre galantar cu acest strigat de lupta. Inima mea de mama iesea deja din piept. Simteam nevoia sa strig in gura mare: "e a mea!!! Eu am facut asa minune!"

Asadar, se prea poate ca progenitura mea sa nu aiba cel mai bogat vocabular sau aptitudini artistice iesite din comun, insa stie sa se faca auzita.

Nuka si Mama la Nuka

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

bine ca n-a prins ceva mai neaos :))
si nu numai ca stie sa se faca auzita, dar are si un spirit critic pe care nu i-e jena sa-l afirme :)) foarte bine. macar ea n-o sa faca parte din categoria "mitze de bmw". o sa traga mertzanu' sau bmw-u' la bordura si ea o sa spuna suav: wtf?? ia.. fuck off de-aici fraiere!
:))

Mergi la inceput