Galushca si Produsele Electrocasnice

Galushca si Produsele Electrocasnice | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

Luni avea sa fie ziua calculatorului. Aveam planuri maretze pt calculatorul de-acasa. M-am gandit ca vine pretenul Lucian (care e geniu in ale calculatoarelor- sa-l pupe mama de flacau), il freaca, il scutura, il scuipa,ii da doua ciocane si un baros in monitor, sterge tot din el( in afara de cele 3000 de poze cu Galushca si 5000 de melodii romanesti), si-l face "ca nou"…Buuun..merse planul...pina ajunseram "in tirg". Adica..hai sa ne conectam la Internet. Ioc conectie DSL, ioc DSL…IOC IOC IOC. Dupa aproape 4(PATRU!!!) ore calare pi tilifon cu o tanti din India- reprezentata DELL si TECH SUPPORT(care sanchi era in VESTUL Americii…cocoana! Daca ‘mneata esti in California, apai atunci eu sint in Obor!!)- care de-abia putea sa pronuntze DELL, dar sa ne mai ajute sa instalam ceva PE un computer Dell… ne-a spus ca tre sa asteptam 5 zile sa ne trimita un CD cu programul pt. DSL CONNECTION. Si pin’ atunci, probabil ca putem folosi calculatorul drept plita, ca nici de masina de tocat nu mai e bun de azi noapte , de la ora 1.
Marti m-am shucarit, m-am nervozat, am sunat la alta compania si mi-am schimbat abonamentul. SIC!!! Stick your CD where the sun "don’t" shine. Explicatiune in limba materna: … sa-si ia CD-ul si sa si-l bage..unde nu bate soarele.
Unde mai pui ca s-a dereglat si satelitul cu canalele romanesti, de 3 zile mamitza n-a mai putut viziona telenovelele de la ProTV, si imi e frica sa nu ajung acasa intr-una din zilele astea, si sa o gasesc agatzata de lustra. A incercat ea de toate. L-a urcat pe Lucian-saracu- pe acoperis, unde zapada era aproape pina la genunchi, l-a pus sa traga de satelit pina cand i-a venit acru,sa-l perie, sa-l giugiuleasca, ORICE..numai sa vada Iubire Ca In FIlme. Numai cu RUJ n-a dat nenorociea aia de saletit. M-a pus sa scot fiecare FIR din priza, din TV, din VCR, din cutiile de cablu..numai din …nas nu mi le-am scos sau bagat.(Mai aveam putin si ma spanzuram EU cu firele de lustra). M-a urcat sus pe casa, inarmata cu tot cu matura si cu lopata, sa dau zapada(pai de zapada nu-l poate vedea ea pe Cabral…ca daca era doar ceatza..il vedea).Si tot fara rezultate. Cel putin a fost intelegatoare...'lasa mama, daca pici de-acolo de sus, spitalul e la 4 -5 minute de casa- te "repara" doftorii IMEDIAT, si platesc eu ....ce dama amabila.
Asa ca….recurgem la masuri drastice. Il sunam pe “Nea Belu”, care e “shef de tarla” la noi in oras- responsabil cu “Satelitul Romanesc”.Baiat bun Nea Belu asta…cand vine sa iti instaleze jucaria; sa te fereasca Dumnezeu sa ti se strice ceva… ca ai mai mari sanse sa dai de tata Bush, decat de el. E ocupat, e bolnav, pleaca, vine, ii fata pisica(nici macar NU ARE pisica!!)…numai la tine pe acoperis nu reuseste sa ajunga. Dupa 2 zile, 3 telefoane si una bucata amenintzare de la soatza mea, a aparut si Nea Belu.
Ajung ieri acasa, si era Circu’ dreq la noi in casa. 2 instalatori de la Compania de Cablu (care au venit sa salveze calculatorul si sa regleze si tv-ul ala de 2000 de parai- recent zgariat de Galushca) plus Nea Belu, plus Papa si Mamitza, 3 pisici, si in mijlocul targului.. GALUSHCA. De 3 ore erau toti in casa, claie peste gramada,alergau de sus din pod- unde e calculatorul- pina jos la parter, unde “locuieste” noul tembelizor zgariat, si pina in beci, unde-s toate firele electrive din Estul Americii. Tata injura ca nu isi poate viziona meciul de fotbal (CARE din ele?ca aproape zilnic gaseste cate 3-4), mama injura ca i s-a pus carcel la picior de cat urcase si coborase 3 etaje(vezi madam daca nu mai ai "antrenament"? Ce sa-ti fac daca nu mai faci naveta intre beci, etaj 1, etaj 2 si pod ca pe vremuri?), Galushca ii facea ochi dulci unuia dintre instalatori(cel putin era cel mai tinar dintre toti),dar daca a vazut ca nu o baga in seama,i-a smuls firele din PERETE de 2 ori, i-a ascuns toate telecomenzile(i le-a aruncat in coshul de gunoi, si le-a innodat si toate firele prin casa cu un sul de lina gasita prin debara. Deh..domnisoara impletea de zor. Asa ca...nenea cu pricina- pe care-l admira ea, si-a petrecut ultimele 90 de minute la noi in casa cu "comoara" in bratze la el. Nea Belu se chinuia cu scara pe afara (era sa ia si juma’ din casa vecinului cu el- le facea la aia aerisire centrala ) de era sa ma faca si buna de plata- raspunsul ui? "lasa doamna, ca ai asigurare( asigura-r-al(sigur nu am scris corect)soacra-mea sa-l asigure ca pe o masina de spalat),iar ttelefonul suna ca in Gara de Nord; ba compania de cablu, ba eu, ba sotzul, ba socru-meu, care vroia sa-i zica si el "vreo 2" lui Nea Belu, pe care-l asteapta de 4 luni sa vina sa-i repare "romanii", si a uitat sa mai vina. Au inceput "profesionistii" cu " nu se poate" "nu e posibil", "nu merge" (declaratiile lor), si am terminat noi cu nu platim nici un franc"(declaratie de-a mea), pina la "vin si va fac calculatorul fular"(declaratie de-a soatzei), pina cand…s-au rezolvat TOATE.
Acum am Internet, vad pozele de la Concursul de pe DC, nu se mai blocheaza Netul; tv-ul merge si el, dvd playerul nu mai prinde canalul arabesc, ci doar filmele de pe DVD, VCR-ul merje si ala; ce mai..ne-am ajuns; DIN PACATE, una dintre telecomenzi merge cam in "reluare". Zici ca-i luata din Obor. Poti sa dai sonorul mai tare…dar daca incerci sa dai mai incet…iti schimba canalul de la tv. Asa ca pe telecomanda cu pricina am scos-o la pensie, si folosim alte 2. Mama incepuse deja..."suna maine la compania de cablu, si spune-le sa vina inapoi sa aranjeze lucrurile ca la carte" "Suna 'mneata, cocoana" Eu una nu mai sun nici o companie, nici pe Nea Belu- sa-l intreb de sanatate , nici pe macelarul din coltz. PE NIMENI. Poate mama sa ma amenintze cu moartea…ca eu mana pe telefon nu mai pun.
O sa stau ca BULIBASHA la tembelizor, chit ca prind doar Canalul de stiri din Pakistan.



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Galushca, mii de pupici!
Olguto, fi-eti mila de mine, ca o sa mor de ras! Bravo, soro, pune-te bine cu toate companiile, ca or sa-ti dea o linie directa cu India, sa le spui lor cand te doare ceva...!


Lora, mami de Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

Ufff...ce patzanie, frate...
Sau poate daca nu o povesteai tu nu era chiar asa amuzanta?

pt Galushca

Luca-Mihnea Cel Voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug3 spune:

auleuuuuera sa mor de ras nu alta!!! cucoana ma omoriiiiiiice e in casa aia nu stiu cum va mai intelegeti intre vi ca e evident ca vorbiti cu totul alte limbi intre voi..mam amuzat copios! sunteti grozavi!va pup dulce si pe galushk si mai dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Apropos...
corect cum e? Ca m-a apucat "heducatia" la 37 de ani. ELECTROCASNICE?
Sau ELECTROCAZNICE? Ca la noi in "tiganie" le zice "home appliances"





olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

Galushca


POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

olguta, ce patanie...ai tu un talent sa "imbarligi" cuvintele, pana iese mare comedie...

PS: "electrocasnice" si "asigura-l-ar", ca tot intrebai...


Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

sa nu te superi pe mine, da eu de abia astept sa ti se mai intimple lucruri! atita vreme cit galushca ta e bine, sanatoasa, se poate ride de orice! asa ca fraternite, egalite, activite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Partea cu Galushca e cea mai buna. Si cum de a reusit sa zgirie televizorul ??

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput