Galushca, Coana Mare si Hipopotamul Rahitic

Galushca, Coana Mare si Hipopotamul Rahitic | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

CTC-ul e prezent...
Am intrat sa va mai bantui oleaca, si sa-mi trag sufletul. Azi a fost o zi de cacao, de la inceput pina la sfarsit.
E liniste, mi-am culcat copiii(si pe "sos" si pe Galushca), care a adormit pe la 11:15...dupa o baie strashnica si o repriza serioasa de lupte "greco-persane" prin toata casa. Iar am senzatia ca a dat un tramvai peste mine. Iar adorm cu gandul la juma de damigeana de pishinata, dar ma calmez cu un Diet Coke.Am parul plin de biscuiti. Si in urechi am biscuiti "MARIA". Mi-a dat fiica-mea sa mananc...mai pe toate orificiile. M-a pus dracu(sau fratele lui) sa o pun pe umeri, si mi-a facut un "permanent" de toata frumusetzea. Mi-a faramitzat 3 biscuiti in crestetul capului, si apoi mi-a facut si un masaj sanatos- deci mai descopar ca are un talent- se poate face si coafeza. Continua sa ia toate telefoanele din casa, si sa il sune pe "GEOGE"...cine-o fi...naiba stie... o fi vreunul care-i face ochi dulci...il aflu eu..si jar mananca.
Aici a nins toata ziua ca in basme- la pauza m-a apucat dorul de copilarie( pt a 100 a oara in ultima luna) si m-a pus dracu sa ies afara. Am ajuns acasa inghetzata ca un...carnat, zgribulita si pur si simplu epuizata. Galushca ma astepta la usa ...deja recunoaste motorul masinii mele. Tragea niste chiote( asa se scrie corect?) de zici ca era la o nunta in Muntii Apuseni. Musai sa o auda toata strada. Era toata "rumenita" si avea un nas roshu de parca de-abia iesise de la birtul din capul satului.. Am vazut sania in hol, si mi-am dat seama ca iesise la promenada cu vreun amarit din casa. Mama..dama fina ce e...avea camesha de noapte pe ea, un capot bagat intr-o pereche de nadragi, un plover(sweater in "inglish"- ca in romaneste n-am invatzat niciodata cum se scrie corect), si cojocul de piele pe deasupra."M-am imbracat adecvat..pt vremea de afara..sa nu ma ia spatele". Da....adecvat..daca esti de la C.A.P., cucoana. (Tractorista trebuia sa se faca mama). Cica ar fi fost la plimbare impreuna, si ca a alergat-o galushca ca pe hotii de cai. Don'shoara inca nu stie sa spuna "CAL" dar stie sunetele pe care le face o trasura.."clipoceste" de n-ai treaba.( Zici ca e o trasura din Bucurestiul de alta data ). Si uite-asa a scos-o ea pe "Madam Buni" la plimbare. Aproape o ora s-au zbenguit prin nametzi,au alergat veveritzele prin parc(saracele vietati) si au construit si un om de zapada- pe care sincer, tare ma bate gandul sa ies la miezul noptii, si sa-l trag in poza...ca asa bazaconie inca n-am mai vazut. Daca ala e om de zapada, eu sint fata mare. Seamana cu un hipopotam rahitic(Daca va puteti inchipui asa o dracie). Nasul( o shipca de prin parc) e la burta, ochii(2 pietre amarite) sint in crestetul capului, si e mai mult pe ORIZONTALA..decat pe verticala. Seamana cu o lada de bere, nu cu un om de zapada. Ce mai..The Elephant Man. Hipopotamul rahitic ca hipopotamul rahitic..dar eu incerc sa mi-o inchipui pe coana mare- cu tot cu artrita si cu "schinarea" ei bolnava, cu o tigara in coltzul gurii...construind namila cu Pischoata linga ea. Ar trebui sa vind bilete la asa un show. Bine ca avem acte, ca altfel sigur ar face vecinii ceva ca sa scape de noi, si n-ar sta mult pe ganduri...ne-ar deporta astia una, doua.
Asta seara dupa baie, in timp ce 4 oameni(toti niste tantalai, daca ma intrebati pe mine) se chinuiau sa-i taie unghiutzele- 3 ii atrageau atentia si o tineau pironita pe masa din bucatarie, iar a 4 a (je) se chinuia cu cleshtisorul de unghii- a inceput sa ma dezmierde si sa-mi faca "gigea" ...ma mangaia pe par si pe fatza...si cand imi era lumea mai draga si ma simteam si eu mama adorata....POC..peste ochi. Deci...portia era de 3 de "GIGEA" si un "POC". Si mai si spunea in gura mare, precum popa in biserica: "POOOOOOOOC"...sa auda si vecinii. Asa m-a tinut in "GIGEA" si "POC" pina cand i-am taiat unghiile si la manutze si la picioare. Stiti cate "POCURI" poti sa incasezi? MULTE, vere. MULTE. Cand am terminat, eram deja ametzita..de parca EU iesisem de la birt. Ea..senina si fericita(ce mandrie pe ea ca face "POC" la mami), mirosea a mushetzel si pudra de talc. Uoooofff....ce batausha a iesit din mine. Si eu care ziceam ca o fac balerina, ca bunica-sa. Cred ca o sa am niste migrene de cap...pfoaaaaaaaa...de pe acum imi pregatesc pilulele.. Ma gandesc cu teroare la prima zi de gradinitza..prima zi de scoala...daca nu bate juma' de clasa, inseamna ca nu-s eu maica-sa. Citeam ieri cum multe dintre voi sinteti deja insarcinate din nou....si cum multe altele dintre voi se gandesc si la un al 2lea sau un al 3lea bebe. Eu nu ma gandesc decat la o saptamana la un sanatoriu..pe undeva pe la munte, unde sa fiu numai eu, doftorii, si caprele de munte. Daca ar mai iesi unul sau una ca Galushca mea..SIGUR ca ajung sa ma lege astia.
Si o ultima observatie, inainte de a ma duce sa ma prabushesc in pat alaturi de "soatza". Asta seara am obsevat 2 fire de par alb...la timpla, chiar langa niste faramituri de biscuite. Si ce tinerica si frumusica eram acum 2 ani..pe vremea asta. Fost-ai lele cat ai fost... si ce-am ajuns? de Galushca.
De saptamana viitoare incep sa ma vopsesc

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Olguta, scumpa mea...abia acum ti-au iesit fire albe? Norocoaso!!! Eu de cand am vazut-o pe Ioana prima data am inceput sa am! Si de atunci s-au tot inmultit al naibii... :( Fii tare! O sa treci si peste asta :D

Vad ca Galushk se descurca de minune cu voi :D Cred ca face treaba foarte buna, sa-i transmiti salutarile mele :-*

PS Daca gasesti o oferta atractiva la un sanatoriu, fii buna si da-mi si mie de veste... ca taaaare ma tenteaza ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug3 spune:

hi hi hi pai ce credeai "coana" ca o faci si o pui pe raft???neaahhh..o "Galushk" vine cu tot cu pachetul full option..adik.. biscuitzeii aia in cap & all that..imi place totusi ca nu disperi..inca..dar iei in calcul toate posibilitatile..cum ar fi "balamucul"..pff..Eu cred ca sincer iti place rolul asta de "mamica a galushtei"nu?..se vede cat de mult o iubiti ca doar e o bijuterie de fetitza..imi plac la nebunie intamplarile voastre si sa iti citesc jurnalul..te pup si take care scumpa mea!

Mergi la inceput