Sorin

Sorin | Autor: sofia_misicu

Link direct la acest mesaj

Ieri mi-am adus aminte de Sorin. Imi permit sa ii zic Sorin ca a murit si in moarte nu ne mai formalizam. De fapt ii ziceam Sorin si cand era viu da ii ziceam asa ca de la student la asistent. Mi-am adus aminte de ziua in care am aflat ca a murit. Era ziua mea, iar el avea 27 de ani. Tin minte ca am ramas cu telefonul in mana incapabila sa mai spun ceva. M-a fulgerat imaginea lui grobiana, cu pletele soioase si ticul obsesiv de a-si da parul prea scurt dupa ureche. Mi-am adus aminte de vesnicele lui haine negre, pe care mama lui, mult prea departe se vedea ca nu i le spala, de felul in care i se ducea gura in stanga si scotea mai mult un mormait in loc de cuvinte. Oh, da ce cuvinte. De barba nerasa, de miros, de frustrarile lui de om neinteles, de nervii lui, de fesul lui, de mailurile lui, de cursul de comunicare guvernamentala cu trei oameni in clasa, in care vorbeam de diminutive si de zaica si de irina nicolau, de scarba colegelor mele fandosite, de petitia pe care am scris-o ca sa nu il dea afara de la facultate si pe care lume nu intelegea de ce sa o semneze, de prima oara cand l-am vazut fara plete, de spitalul in care a fost internat, de O lume comuna. S-au dus toate. Majoritatea nu o sa ii duca dorul. Dar povesti ca ale lui, adevatare radiografii sociale iscate de cele mai neinsemnate detalii banale ale vietii, nu o sa mai poata NIMENI sa faca vreodata.
Ultimul lucru pe care l-a facut inainte sa moara a fost sa il intrebe pe preot daca e un pacat sa fii singur. O sa imi ramana aceasta intrebare cred intiparita in minte toata viata si o sa incerc sa ii gasesc si eu raspunsul.
Tu probabil ca ai aflat pana acum adevarul stand la un taifas cu ai de sus. Sorine, sper ca ti-ai gasit locul acolo sus: o mica poiana a lui Ioncan, cu Irina si cu Horia pe care stiu ca i-ai iubit si ca faci misto de noi aici, cum ne chinuim sa ne-amintim ca suntem oameni.
Traiasca FC Banesti!

Nuka si Mama la Nuka

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Pffuuui....mi s-a facut pielea gaina!!! Oare de ce asta e soarta geniilor??? Sa moara tineri si singuri???
Am avut un coleg de liceu care scria poezii...cele mai frumoase poezii pe care le citisem la 16 ani. Cu cele mai minunate metafore...s-a lasat de matematica si fizica, -intr-un liceu in care numai asta se facea, si s-a dus la Litere. A iesit literat, scriitor, poet, s-a indragostit (a nu stiu cita oara), dar a fost parasit de femeie si copii, a ajuns la spitalul de nebuni si acum traieste cu piine, apa si struguri, doar pentru a-i aparea o carte...dupa aceea va muri, pentru ca este bolnav si nimeni, absolut nimeni nu-i va fi aprope!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Cei dusi traiesc inca, prin cei ramasi.
Mai infioratoare decat moartea este uitarea.


..............................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne ». Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Sofia,.
www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2147&colectia=38" target="_blank">Sorin Stoica-"Jurnal"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Multumesc Teodora , l-am comandat.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgetaim spune:

m-am intristat si mi-a venit sa plang...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Sofia, sunt convinsa ca de acolo de sus, Sorin zambeste "citind" mesajul tau.

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST

Mergi la inceput