Barbierul din Sevilla

Barbierul din Sevilla | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj



In copilarie, pe vremea cand inca nu cumparam ulei si faina pe cartela, cand tata Ceasca inca nu-si pierduse mintzile in totalitate, cand oamenii nu dormeau cu caramizi (incalzite in cuptor)la picioare,eh… pe vremea aceea mergeam cu tata si cu Bleu la film. Si la teatru. Si la muzeu. Si tot cu tata la frizer- sa se faca “mumos”. Pe noi ne ducea la Ciufulici, si ieseam amandoua de-acolo ca doua castroane de lut. Dar azi ii multumesc ca m-a chilugit la tineretze, ca sa am plete de haiduc la batranetze :-D.
Poate din cauza vizitelor noastre prin frizeriile din toate cartierele Bucurestiului am indragit eu- de mica- frizerii. Si barbieritul.
Cand aveam vreo 3-4 ani, intram peste tata in baie, si-l “asistam” la barbierit. Ma urcam pe scaunelul meu, si-l ametzeam cu intrebarile, de era sa-si taie beregata de vreo 2 ori. Am avut interdictie cativa ani, pina cand am cazut de acord sa TAC in timp ce omul era cu lama la gat. Numai atunci aveam voie sa imi bag “ghierutzele” in spuma de ras, si sa ma “machiez”.
Pe la vreo 6-7 ani l-am descoperit pe Figaro al lui Rossini, si de-atunci m-am indragostit si de opera. (Chiar daca habar nu aveam ce ziceau “nenea si cu tanti de pe scena”). Imi placeau costumele, machiajul strident( he he he- de-acolo cred ca mi se trage!), muzica, scena, antrenul, si mai presus de orice, modul in care “vorbeau actorii”- niciodata in surdina, de-mi tziuiau urechile si o saptamana mai tarziu.
Apoi a urmat opereta, baletul, dansul modern, nu stiu de ce, dar tot ce are de-a face cu “SCENA”, imi place inca de pe vremea cand am inceput sa ma sterg singurica la nas (cu maneca, nu cu batista!).
Si azi imi place sa-mi privesc soatza cum se “dichiseste”, si cum se aranjeaza in oglinda de la baie- activitate care dureaza cate juma’ de ceas cand isi da barba jos si ramane doar cu tzacalia de pirat; cand se face baiat “gigel” sint cea mai fericita din lume.
Din pacate pt. mine, am fost atit de ocupata admirandu-l pe Bombonelu' in ultimul timp, incat n-am bagat de seama ca si Dra Piscot este fascinata de tati cand se aranjeaza.. Unde mai pui ca dinsa a mai facut “experimente”, si l-a urmarit si pe Tataie in plina activitate.
De aceea n-am fost pregatita pt cele petrecute la noi in casa acum vreo 3-4 seri.

Daca as fi avut ceva mai multa materie cenusie decat un gushter obosit, as fi bagat de seama ca linistea (DA, LINISTEA APASATOARE- AIA o sa-mi vina de hac!) nu era de bun augur.
Babacii( mamaie si tataie) erau jos la tv- Observatorul sa traiasca!, Bombonelu’ era afara in garaj- mai darima ceva pe-acolo, iar je cu odrasla- sus la etaj, stapane pe 4 dormitoare, 2 bai, 5 dulapuri de boarfe, un hol mare, si o scara interioara.
ARE cineva idée cam cate boroboatze si daune poate cauza un copil de 2 ani, 11 luni, 1 saptamana si 3 zile, atunci cand parintele este tembel si are incredere totala in el? The possibilities are endless. Dap- posibilitatile sint NEMARGINITE!
Pe zi ce trece, regret faptul ca-s naiva in ceea ce-o priveste pe Dra Piscot… dar este ATIT de inocenta (cel putin pare) si este atit de mititica, si pare atit de neajutorata, incat nu ma pot gandi la ea ca la un posibil “inamic”.
Dar este!
In seara cu pricina, m-a lasat sa-mi fac sperantze desharte… sa SPER ca voi avea cateva minute- chiar ore!- de liniste; a stat cuminte la ea in camera, a comentat “SHREK” cu ursuletzii ei pana cand m-a indus in eroare; chiar m-a lasat sa ma urc in pat cu cartea in mana, m-a lasat sa si atzipesc ca o curca pe oua, m-a INVELIT cu un cearceaf, mi-a dat drumul la ventilator, si mi-a dat si tv-ul in surdina- cat sa ma ametzeasca si sa ma adoarma, fara sa ma deranjeze. Nu ma crede nimeni, dar odrasla mea are aptitudini de agent al Mossadului…este de o rabdare bolnava, si de o incapatzanare rar intalnita.

Si cum stateam eu pe oua- satisfacuta nevoie mare de talentele mele de parinte innascut- aud un clipocit de apa cristalina... si un "zum, zum" in surdina. Cineva fredona melodia Printesei Fiona din Shrek- cand se plimba agale prin codru, si face cantzonete cu o vrabiutza- vrabiutza pe care o asasineaza fara sa vrea, cand ridica glasul "putin" cam sus... pana cand raman doar ouale-din cuib- de randunica...si cateva pene parlite.
Ma dau tip-til jos din pat, si ca o balerina ce sint, ma duc pe poante pina in usa de la baie. Si minunea minunilor! baia...aranjata serios de Dra GOE(!!!!!!!)- prosoape peste tot pe jos- sa traga apa ce curge din ambele chiuvete de zici ca sintem la Niagara- dushul plin de sticle de sampon, sapunuri si creme de corp, machiaj PESTE TOT- pe sus, pe jos, pe oglinda, pe "tron"- iar fiica-mea, catzarata pe scaunelul ei verde-verde-brotacel de la Ikea, cu un prosop cat ea de mare legat de gat, data cu spuma de ras din frunte pina-n briu(inclusiv pe si IN urechi!), si cu aparatul de ras al lui taica-su la beregata. Canta copila mea de zici ca era la Eurovision, si-si dadea "ciocul" jos. Fredona si sa "barbierea". Simteam cum mi se ridica tensiunea cu fiecare "aaah aaah" pe care-l fredona si cu fiecare gura de spuma de ras cu care se ineca.
-"ALEXANDRA MARINA!" CE FACI AICI????"
-"MAMIIIIIIIIIII!!! MA BABIEESC"
-"Sa vezi ce te barbieresc eu acum, de n-o sa stai pe poponetz o saptamana!!!!!"
-"Vei sa te babieesc si pe tine?"
-"JOS! ACUM!!!!!!! Ca nu mai ajungi sa vezi 3 primaveri!!!!"
-"Mami- esti uuita(cica urita)cand te supeli. Stai ca stange bebe TOT"

Si la fel de senina ca si pana cand am prins-o, tot fredonand, a inceput sa-si arunce cu apa pe fatza(si pe jos, si pe mine!), si-a pus prosopu' in cap, s-a "sters"(s-a umplut mai rau de spuma de ras), s-a dat jos de pe scaun, mi-a aruncat prosopu' in cap, m-a strans in bratze, m-a pupat pe pantece(doar pina acolo ajunge deocamdata), mi-a aruncat un "te ubesc", si a luat-o la sanatoasa in jos pe scari.
Daca ma duceam dupa ea, sigur m-ar fi vazut vecinii la buletinul de stiri- mama denaturata,acuzata de crima capitala... asa ca injurand in 3 limbi, si blestemandu-mi zilele si zodia in care m-am nascut, m-am apucat de curatenie.
Jos in sufragerie, imi auzeam odrasla cum se mandrea cu reusita ei, si babacii cum o ridicau in slavi:
-"Miios bine, nu mamaie? Miios ca tati"
-"S-o pupe bunica de papusa frumoasa si desteapta!!! Descurcareatza mea! Of,Of,Of! Vin' s-o pupe bunica. Vaaaaaaai..ce frumos miroase ea, mai"

"Spune tu, tataie! Ai mai vazut copil asa istetz si descurcaretz pina acum?"
"Ca Galusca noastra nici ca am mai vazut. Mai rar copii ca ea"

Atit spuma, lamele si aparatul de ras ale lui Bombonelu-cat si ale mele- sint bagate intr-o cutie de cizme, ascunse pe cel mai inalt raft din dulapul meu de haine. Imi trebuie mie scara sa ajung la cutie.
Deci Bombonelu o sa se transforme in Karl Marx, iar eu o sa devin Sasquatch, omul padurii... dar cel putin stiu ca fiica-mea o sa faca pauza de barbierit oleaca- poate da norocul peste noi, si incepe sa se dea cu maioneza pe fatza
In cel mai rau caz, ii caut un frizer priceput lui Bombonelu..iar eu o sa port pantaloni si bluze cu maneca lunga mai des...


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Am ris cu lacrimi de asa o nazbitie, insa, sincer, nu as fi vrut sa fiu in pielea ta cind ai intrat in baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

uelcam bec, draguta!
si pupici Drei Piscot!

chiar ne intrebam de ce nu mai stim nimic de voi. va asteptam sanatoase si voioase, cu mare drag si la piticodrom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

bine-ai revenit! si ce revenire!

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

SUPER-PUPICEI LA MINDOUA!

Denisa cu Emma Andrea 2,7 ani si Mark Alex 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:


Sa va traiasca Galushca iubita!

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Uf, tot e bine, m-am gandit ca si-a cioplit galusca bretonul, cand vazui poza de sus..
Mai, eu cred ca la asa parinti, asa galusca.. dupa cate am citit, nici tu n-ai fost prea usor de crescut






Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Adriana,

Ce vrei sa insinuezi?
Ca Dra Pishcot e tunsa cu masina de tuns iarba?
Ca je a avut cornitze si coada?
non, ma cher. non, non, non. JAMAIS!

Dra Pishcot a fost tunsa chiar frumos de catre coafeza care e amorezata de ea pina peste cap(care o tunde de cand de-abia stia sa stea in poponetz singurica, si la care sta ca o STATUIE pe scaun), dar e tunsa-cica- in neglije artistic, in unghi. Problema este ca Pishcoatei nu-i place sa fie pieptanata a la castronel, si de indata ce ma indepartez cu peria de tartacuta ei dulcesi gingasha, il imita oleaca pe tobosharul de la Metallica, ca sa-si "aranjeze" freza. Asa ca, mai mereu zici ca doar ce a cazut din carul cu fin.
Cat despre mamitza domniei sale- si asta din spusele babacilor!!!- in comparatie cu Galushca, eu am fost un I-N-G-E-R!!! Mama este destul de socata ca a trait sa vada si ziua cand a trebuit sa recunoasca faptul ca am fost un copil... cuminte... doar foarte... "perspicoc" si intreprinzator.



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:


Nu mai, ma gandeam ca opera s-a produs dupa poza asta, si n-ai pus-o..
Arata fff bine galusca, recunosc castronul cu care am fost si eu tunsa toata copilaria
(si nu mai cauta intelesuri ascunse, galusca ta e SUPER , pana si piciorusul ala intors ma innebuneste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

E atat de dulce Galusca voastra si are asa un aer poznas :-)

Mergi la inceput