Curata nebunie soro

Curata nebunie soro | Autor: mamitzica

Link direct la acest mesaj

In ultima vreme am o viata nebuna rau de chiar nici la buda nu mai ajung;parca ne-a luat valul si ne da cu capul de pereti de dimineata pina seara.Vorba maica-mii bucura-te ca inca mai poti ca la virsta mea si daca vreau nu mai pot face mare lucru.
Copilul parca e si mai turbat decit de obicei;dimineata imi face nervii chisalitza inainte de rasaritul soarelui.Nu face timpenii,dar totul este nu si totul e o joaca continua.Ca sa mergem din camera la baie dureaza intre 5 si 10 minute ca pe drum gaseste variate chestii care ii atrag atentia si il invita la joaca.Sint deja citeva minute in intirziere si scot un picior afara pe usa cind zice ca vrea cereale.Teoretic e simplu-versi cerealele intr-un bol,il intrebi daca vrea lapte si gata;la noi dureaza fiindca trebuie sa isi aleaga din cele 10 cutii si chiar daca sint de fapt numai 5 feluri trebuie sa scoatem toate cele 10 cutii si el sa cugete indelung care sa le haleasca in ziua aia.
Reusesc sa ies din casa,simt ca sint victorioasa,ma arunc in masina la modul propriu si apas acceleratia ca la raliu.Marti mi-am facut o cruce mare cu limba si m-am rugat sa nu fie politie pe drum ca nu aveam nici o sansa sa scap fara amenda.Am avut noroc si am ajuns la servici la timp.Acolo te iau aia de odihnita si am avut un sir nesfirsit la usa.Unul venea altul pleca,suna telefonul ca la nebuni ca asa se intimpla cind e mult de lucru toti halesc pietre si isi fring maselele in ziua aia.A fost asa o nebunie generala ca la sfirsitul zilei secretara in loc sa-mi dea hirtia mi-a dat telefonul ca era si aia buimaca de cap.Eu,nu ma pling ca mai am o ora de condus pina ajung acasa si cica ma relaxez.Bineinteles pe autostrada ne tirim ca mortii ca de ce as ajunge acasa in timp util cind pot ajunge cu jumate de ora mai tirziu decit de obicei.
Ajung intr-un final si zic gata,s-a sfirsit ziua am ajuns acasa la familie.Cind intru o tevatura de nedescris-ciinele chitaia,copilul racnea,sotul incerca sa zbiere sa-mi explice care e problema.Simt ca ma ia cu durere de cap si ma intreb de ce m-oi fii grabit acasa ca la mine in masina era liniste si cinta muzica in surdina.
Copilul hotaraste sa faca pipi pe el ca daca a venit mama acasa de ce sa incalzeasca mincarea si sa scoata vasele din masina de spalat cind poate lua o pauza sa ma schimbe pe mine.
Sotul se rasteste la mine din senin ca cica el cind imi face mie niste chestii de reclama pentru servici ca nu I-am spus ce sa scrie pe ele.Ma rastesc si eu si zic cind dracu sa ma gindesc la ce sa scriem pe ele cind plec dimineata din haos,merg la servici,vin acasa la haos si seara cad in coma pina suna ceasul ziua urmatoare.Se trezeste desteptul si zice dar 2 ore pe zii cind mergi cu masina ce faci?Conduc,desteptule.
Pe linga nebunia obisnuita in ultima luna ne-am apucat sa zugravim parterul;noi cind facem o hotarire majora o facem asa instantaneu si cu cit mai putin timp inainte de data limita.Asa am facut cind am venit in Canada,cind am luat casa asta;doar cind am luat masina am stat pe interneti 3 luni de stiam preturile mai bine decit dealerii.
Deci fiindca sintem domni si ne respectam l-am chemat pe unul sa caste gura si sa ne loveasca cu un prêt pentru zugraveala.Cind am auzit cit vrea am hotarit ca facem noi si ca ne schimbam meseria si ne facem zugravi ca e o chestie mai productiva decit ce facem noi.
Am mai zugravit asa ca avem experienta;dar cum ne-am trezit tirziu dupa calcule indelungi am decis ca in 2 week end-uri trebuie sa terminam ca sa punem casa la vinzare.Ca doar nu eram nebuni sa zugravim pentru noi;nu,am zugravit pentru altii.
Am muncit ca bezmeticii de dimineata pina seara;ne-am intins toti muschii pe care nu stiam ca ii avem,am blestemat la tavanele inalte si ne-am jurat ca de acum nu mai luam din astea.A iesit asa frumos ca acum imi vine sa cumpar eu casa.
Asta e primul week end normal dupa citeva week end-uri anormale;ieri am zis ca nu fac nimic,dar tot mi-am gasit de spalat rufe,impachetat niste chestii care nu ne trebuie,aruncat la gunoi chestii si mai inutile decit alea care nu ne trebuie.Am inceput sa merg prin casa si sa ma binoclez la tot ce avem si asa imi vine sa arunc naibii jumate din hangarale ca numai la gindul ca trebuie impachetate si mutate ma ia cu pandaxii.
Dar in furtuna impachetarii am dat peste albumul odraslei si m-am uitat la poze si m-am induiosat vazind cit a fost de mic si cit s-a facut de mare si nabadaios acum.
Oricum nebunia continua ca toate week end-urile de acum si pina la mijlocul lui iulie avem cite ceva de facut,iar dupa aia probabil o tinem pina la Craciun in nebunia despachetarii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annador spune:

Nebunie e cam la toate mamicile cu servici. Dar sa le luam usurel, ca tot acolo ajungem.Ieri, ajung acasa dupa o zi de munca si simt un miros ciudat in mijlocul sufrageriei. Ma aplec si din covorul meu nou, mitos venea un miros de pipi! Bona lasase copilul sa se pise pe unde a dorit el.Mi-am revenit repede din extaz ca mai mirosea si de undeva de pe canapea unde stateau pantalonasii pisati ai bebelusului. Mi s-a urcat putin sangele la cap, dar mi-am revenit repede ca doar faptele erau deja consumate.

In alta ordine de idei, sper sa mai scrii, ai simtul umorului, calitate esentiala dupa opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annador spune:

Sper sa mai scrii! Imi place! umor, autoironie, scris alert fara sa plictisesti omul cu fraze taraganate si inutile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Mamitico ce mult semanam....eu sunt la faza cu cautatul masinii....si caut singura, ii dau raportul seara sotului cred ca stiu si cate suruburi are masina. De cateva luni caut un Mazda Proteje care sa-i convina. Aia e prea veche, ailalta e prea scumpa, una e putin lovita, una sta de prea mult timp site(are sigur aia ceva).....norc cu faptul ca mama e in Romania cu kopilu si avem timp sa ne calmam pana vine.
Eu ma rog in fiecare seara sa ne tina Dumnezeu nervii intregi ca avem un copil de crescut.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Mamitico, e grele cu copii in dotare. Ma alatur si eu voua ca si la noi este o vanzoleala teribila.
Eu consider ca am trei copii, luandu-l in calcul si pe sot.
Eu nu am timp sa fac un dus ca in timpul ala se coace o prostie: unul din copii imi va face pipi in umidificator (de ne-a luat ceva timp sa elucidam de unde venea parfumul in dormitorul nostru), vor trage scaunul sa ajunga la congelator sa isi ia inghetata, ba imi deschid usa usurel si ma pomenesc cu ei afara (intr-o zi Eva a iesit in fundul gol) sau sa ii pocneasca talentele de mari pictori pe pereti cu carioci permanente.
Eu nu am timp sa discut cu sotul seara cand ne vedem. Pentru ca ai nostri copii vor sa ne tina la curent cu ce au facut.
Stau la WC unde nici macar acolo nu am timpul meu ca unul intra si altul iese pentru diverse motive: sa umple un pahar (dintr-o sticla subtire cu un picior luuuung si fragil precum piciorul berzei - de vin) cu apa, ba celalalt face si el pipi in acelasi moment, chit ca mai este o baie jos, dar cica aia e mai intunecata; si in felul asta ambele usi ale baii sunt deschise. Si uite-ma ca nu stiu cum sa imi termin treaba mai repede ca n-am pic de liniste nici acolo.
In pat ma asez pe zeci de masinute de imi intra in coaste si de multe ori nu realizez ca am mai dormit pe o masinuta decat a doua zi cand ma trezesc si simt ca ma doare undeva. Pe unde nu ma astept gasesc jucarii: de la pantofi, gentile mele, la cratite sau ascunse in pamantul florilor. E de ajuns sa dea startul un copil ca se ia si celalalt dupa el. Cu sotul comunic pe Internet,de la serviciu sau in we.
Astazi in timp ce gateam, ai mei copii intinsesera o patura in camera lor pe care asternusera vasul de apa si cel cu mancare ale cainelui, il invitasera si pe patruped si se infruptau toti trei cu mancare de caine.
Dar daca trag o linie ma consider o mamia fericita ca am o asa familie chit ca mai sunt si zile "negre" cand simt nevoia sa fug de acasa.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput