Unde nu-i foc..nu iese fum...

Unde nu-i foc..nu iese fum... | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

De cand am inceput sa "ciripesc" engleza, am o vorba favorita pe care o folosesc mult prea des. "If I had a brain, I'd be dangerous". Daca as avea creier, as fi periculoasa.
In dimineatza asta am realizat ca sint periculoasa si fara materie cenusie. DEOARECE duc lipsa de materia mentionata mai sus.
Azi dimineatza am dat foc la casa.
Fara gluma, fara "misto", am dat foc la casa.
Bunica, Dumnezeu s-o ierte, cred ca m-ar fi batut MAR. Ca pe fasole m-ar fi "amestecat". Am urcat in pod- unde avem calculatorul- si unde imi "cazez" cele cateva sute de perechi de pantofi si sutele- daca nu miile- de textile. Nadragi, fuste, bluze, rochitze... toata "zestrea" mea. Plus pozele neamului, scrisori din "tineretze", tot ce am eu mai drag pe lumea asta.
A urcat si soatza, ne-am holbat oleaca la monitor, am intrat pe DC, controlat emaiul, si gata. In timpul asta am si pipat- ca deh, fara cuie nu se poate, si podul este singurul loc din casa unde fumam ca turcii; soatza a plecat la munci, iar eu- dama fina si isteatza ce sint, am ramas sa "aranjez" toate cele oleaca, sa ma intzolesc si sa plec si eu la munca. Ca sa nu las mucurile de tigara in scrumiera, le-am aruncat in cosul de gunoi- plin si ala cu hartii.
Mi-am luat boarfele, si am plecat jos in dormitor.
Amu'...toate ar fi fost bune si frumoase, daca n-auzeam o bubuitura de era cat pe ce sa-mi zboare sutienul de pe mine. Si una din pisicile noastre- Lilica- cea mai batzoasa si mai antisociala dintre toate 3, a inceput sa miaune si sa patruleze intre dormitorul meu si al tatei, sa faca ca toti dracii. Plus ca a tras de usa de la pod, pina a deschis-o. Eu- INCA O DATA dand dovada de o inteligenta uimitoare, am intins un crac de balerina, si am trantit usa. "Fugi de-acolo, putoare, ca iar imi umpli blugii de par". Nu m-am gandit nici macar ca babacii dormeau dusi, si ca trantitul usii i-ar fi putut deranja. Daca nu dorm eu, sa nu doarma nici altii.
Si cum imi cautam eu chilotei frumusei, pisica mea mai avea oleaca si-mi sarea de gat.
In cele din urma am renuntzat si la indispensabili, si in sutien si cercei, m-am dus la usa podului.
Am deschis-o si...minunea minunilor!! Un fum vere, de nici cu sabia lui Decebal nu-l spintecai. Paraia ceva pe sus, si deh... fata descurcareatza ce sint(si isteatza!!!), nu m-am gandit ca sint in poponetzul gol... pusca, am luat-o in sus pe scari, in pas alergator.
Am luat-o pe pipaite,pe bajbaite, si cand intru in "birou" si dau coltzul, pfoaaaaaa...un foc, neamule, de-ti crestea inima-n tine. Nici un foc de tabara nu i-ar fi putut face fatza.
Ardea afisul meu cu Vin Diesel- cumparat si trimis taman din Ungaria- de zici ca dadusem cu benzina pe el. Flacari...WOW! frumusetze de flacari, doar la 2 metri de noul meu calculator. Avem o baie sus in pod, dar apa e inchisa, deoarece nu o folosim. Ce sa fac? Sa scuip pe flacari? Sa le fac vant cu sutienul?? Am luat cosul de gunoi si am plecat cu el prin pod, pina in baie. M-am impiedicat de 2,3, 10 ori de toate cutiile de pantofi si de geamatanele care-si fac veacul acolo, dar nu-i bai. Am ajuns la chiuveta. Rasturnat cosul de gunoi in chiuveta, si pus una bucata patura veche pe foc. Stins. Exterminat. gatuit.
Inapoi in "berou"... ardeau doua role de pungi de gunoi- de plastic!- de zici ca faceam gratar de vita. Vita era prezenta(), dar nu era pe foc. Da-i cu ciorapii, calca pe flacari, pe tot ce mocnea, tusheam de am zis ca sting focul cu plamanii pina la urma- daca apa n-aveam. Ardea si mocheta, si hartzoagele soatzei. Ce mai! Paranghelie!
Daca am vazut ca mai sint sanse de "salvare" a domiciliului, am tras un parpalac de-al soatzei pe mine- chiloti n-aveam la indemana- si am luat-o inapoi, in jos pe scari. Pe hol, babacii si Lilica. Mama, gata, gata sa o ia in sus pe scari, sa "vada ea" ce arde. I-am amintit ca neam de neamul ei n-au fost pompieri, si sa stea cuminte. Mai cu vorbele mele "dulci", mai cu bratzele tatei in jurul ei, s-a calmat, si a ramas pe loc. Am luat o cana mare cu care o limpezesc pe Galushca la baie, am umplut-o cu apa, si inapoi "pe front". Turnat apa pe carpet, pe dushumea, in chiuveta, si GATA. Toate geamurile deschise pe doua etaje(!!!), si m-am asezat jos sa astept sa se calmeze situatia. Si sa ma calmez si eu. Sa-mi revin oleaca.
Cand sa ma asez jos, AU, BUBA! Am realizat ca mi-am parlit oleaca... obrajorii- si nu, nu aia care-i am pe fatza. Iaca si vaca parlita.
Trei ore le-am stat intinsa in pat...intr-o ..rila..asa...mai pe muchie de...bulan, si mi-am pus comprese cu antibiotic. De spus mamei nu-i spun nici MOARTA, ca sigur ma casapeste. Si pe buna dreptate.
Acum stau in picioare si tastez. Miros a porc parlit, sint inconjurata de funingine si de bucati de hartie, de mocheta pirlita, si de ... prostie.
Dar m-am resemnat cu ideea ca nu pot fi "lasata singura". Ca dracu' stie ce mai distrug sau casapesc prin casa.
Cel putin acum stiu ca daca imi vine cheful sa-mi schimb cariera vreodata, ma pot face POMPIER. Ca-s talentata.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Mai Olguta, vorba rumanului ce cumpana avusi, bine ca s-a terminat cu happy end. M-a apucat panica numai cind am citit prin ce ai trecut.
Take care! si lasa fumatul ca altfel pe cine mai terorizeaza piscotel pina la adinci batrineti, hm?




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

De parinti n-asculti, de pisica n-asculti, vezi ce patesti ?
Pfuiii... bine ca s-a terminat totul cu bine, Doamne fereste de alte prostii..
si pune pe lista de cumparaturi : alarma de fum , cea mai smechera de pe piata.
Eu am una veche, mult prea sensibila, urla cand fierb un ou.

Ai grija de toata familia si pupicuri Galushtei

Diana si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ce-mi citira okii aici! Bine ca nu s-a-ntamplat mai rau! A fost o zi cam nefasta... ma bucur ca stai bine cu moralul.



Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Bai vere....io stiu ca nu-i de ras...da rad de numa'... Asa-ti trebuie, daca fumezi!!! Na! Si cum ar zice babeleeeeeee....asta-i un semn, maica!!!

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Scuze ca ma bag si eu pe aci da zau ca nu imi place sa rad de necazul altuia da tu m-ai facut sa rad, zau...ai un stil de a povesti ca ai facut haz de necaz. Alta data sa-ti iei un extinctor

si cate o

Teo
Perlute
O viata traita de pe o zi pe alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Dragelor,

Nu va ma faceti remuscari, si nu va mai scuzati pt ca radeti. Pina si mama(!!!) care a venit in "inspectie" pe sus-si mi-a cerut sa citeasca blogul- a incercat sa se abtina, si tot n-a reusit. S-a pus pe-un ras bolnav, de am zis ca face apoplexie.
A glumi nu e o crima( a fi fraier cu cioc..eh, asta e alta mancare de peste). Si-apoi, dupa razbel, multi "fortzosi". Asa si cu mine. La momentul acela tremura...sutienul pe mine. Dar dupa ce s-a terminat toata "distractia", am simtit nevoia sa ma "lepad" de tensiunea nervoasa in care m-am aflat. Asta e modul meu de a ma "usura", de a ma calma. Fac haz de necaz, chiar daca o fac lata. Altfel o luam pe mirishte de mult.
Oricum, sa inteleg ca parerea este (aproape) unanima. Cica sa ma las de fumat. Usor de zis, greu de facut.
Multumesc pt "sprijinul moral"



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Nu stiu ce s-a intamplat ca tare rau merge calculatorul...
Am vrut sa zic ca trebuie sa facem haz de necaz ca numai asa putem supravietui.
Cum sa nu rada mama ta? La cum ai scri?! Oricum esti tare

si cate o

Teo
Perlute
O viata traita de pe o zi pe alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:



ce sa zic, te-ai distrat....

Eu am patit-o acum vreo 2 ani.
Si cred ca am mostenit ceva din genele bunica-mii, care era absolut imperturbabila de vicsitudinile vietii...
Am deschis usa la casa si m-a pocnit un fum negru de-l taiai cu cutitul. Iar eu, linistita, am produs urmatoarea cugetare: "Foc?! N-are de unde!"
N-avea de unde, dupa parerea mea, deci era o aberatie.

Abia dupa citeva secunde am realizat ca TOTUSI, ARDE CEVA! Ce ti-e si cu logica asta!


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Si eu am dat o dta foc la casa. Nu la asta in care stau acum... la cea a fostului sot. Am luat nejte buline pentru o alergie, care iereau si pe post de somnifere dupa ce am pus un pui la cuptor. Si am tras pe dreapta. Dar am lasat geamul deschisUite-asa au vazut vecinii fumul negru care se revarsa afara..suvoi!
Am scapat ieftin, cu o bucatarie afumata, o cratita de aruncat si un pui incinerat

Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ai grija Olgutza-ma bucur ca esti ok-pupici!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput