in sistem

in sistem | Autor: notquiteso

Link direct la acest mesaj

mda, am facut-o si pe asta. adica am reintrat in sistem.
sunt mandra posesoare a unui laptop, a 4 numere de mobil, a unei adrese de mail si a catorva agende in care mazgalesc in fiecare zi. imi vad galushcoantza cateva minute dimineata, cand o invelesc si ies pe furis din camera, si seara, cand (daca am noroc) ajung pe la 7 acasa. grasunaca ar trebui sa doarma pe la 7 jumate-8, dar si-a schimbat programul. asa ca acum adoarme pe la 10 si ceva.
chiar daca eu sunt atat de stoarsa incat incerc s-o pacalesc si sa o duc la culcare mai devreme, n-am nici o sansa de reusita. tot la 10 adoarme.. asa ca in fiecare seara am program de "bate-bate" adica "bate vantul frunzele", pupat, giugiulit, fugarit prin pat, amenintat ca ne certam daca se mai da jos din pat, cantat din nou "bate vantul.." de vreo 15-20 de ori, dupa care incasat calcaie in ochi, beregata, urechi si ce-o mai nimeri ea in timp ce se foieste cautandu-si locul. de adormit adoarme pana la urma cu capul pe perna lu' taxu, cu fundul pe nasul meu, si cu picioarele pe capul meu. daca peste noapte se trezeste si o iau in pat intre noi ca sa adoarma la loc, tot asa e schema. sta bot in bot cu taxu, si mie imi indeasa pampersul in nas. nu mi se pare corect, da'.. ce sa zic..
uneori ma deranjeaza ca pe el il iubeste mai mult, indiferent de cate mii de pampersi am schimbat eu, de cati km am facut cu ea in brate prin casa, si de cate zile si nopti am stat nedormita. n-o pot convinge sa ma pupe decat daca ii promit ca ii cant "bate vantul" dupa ce primesc un pupic. altfel nu. nu sta la mine in brate decat ca sa ma foloseasca pe post de mijloc de transport: uite uite uite, aia aia aia, asta asta asta, chei, becu', haide haide haide, clak clok clak clok ( de-a calu' prin casa) si invariabilul racnet atunci cand incearca sa ma convinga sa o tin la geam sa se uite la masini. dar eu o iubesc si asa pe galushcoantza. ma topesc atunci cand sun acasa si o aud vorbind, indiferent de cat de nervoasa as fi la job, ii vad poza latzita pe tot monitorul si invariabil zambesc, iar seara oricat de obosita as fi, mai gasesc totusi energie sa o plimb cu calu' prin casa, sa ma joc de-a cucu bau, si sa ii cant de 20 de ori la rand aceeasi melodie.
in weekend stam impreuna toata ziua, si atunci profita de ocazie ca sa testeze limitele. face tot ce nu are voie sa faca, si asteapta sa reactionez. ne mai certam, ne mai impacam.. e ranchiunoasa sau poate foarte sensibila, pentru ca daca o cert, sta suparata mult timp.
uneori n-o plac foarte mult, mai ales in weekend, pentru ca pe mine ma exploateaza. nu vrea sa adoarma decat leganata in brate, cu toate cele aproape 11 kile ale ei, plus un tigru de plus care e cat ea, pusicu' si papusa.. si daca dupa ce ma pune sa adun toate jucariile si sa i le dau in brate, tot nu vrea sa adoarma desi o legan cate juma' de ora.. sigur nu mi-e prea simpatica. dar imi trece repede. intr-un final adoarme, iar eu ma uit la ea si nu ma pot abtine sa n-o miros, sa nu ii mangai pufuletul ala care ii tine loc de frizura, si sa nu ma simt atat de fericita ca o am, ca simt ca ma topesc toata de iubire.

ah, si uitam sa zic de taxu lu grasa: taxu lu grasa sta cu grasa ziua, si noaptea munceste d'alea de IT, ce face el. nu vrea sa o dam pe grasana la cresa, asa ca a zis ca se sacrifica el cateva luni, pana mai creste grasa. eu sunt super fericita pentru ca mi se rupea sufletul la gandul ca trebuie sa o duc la cresa..
de inteles ne intelegem mai bine, poate si pentru ca ne vedem mult mai putin ( adica aprox 5 minute, cat intru eu pe usa si iese el), si in wknd, daca nu ma culc pana ajunge el acasa ( pt ca lucreaza si wkndurile).
oricum, dupa ce mi-a scos atata timp ochii cu faptul ca el munceste si ca n-am decat sa ma duc eu la munca, si sa stea el acasa cu grasa..acuma uite ca ii iese lui pe nas :))

sunt atat de obosita, ca abia mai misc degetele pe taste. va mai povestesc alta data. ma duc sa fumez, sa pregatesc biberoanele pentru flamanzila si sa lesin un pic.
noapte buna


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Vai ce motz simpatic are "Grasa ta" si ce ochi albastri !
Of, ca si eu tare putine ore pe zi stau cu "grasa" mea (de 10,5 kg la doi ani ) Asta e,supravietuim noi cumva ... eu am intrat "in sistem" de cand implinise Diana abia trei luni,deci deja-s veterana

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rolo spune:

Sa-ti traiasca "grasa" si sa fiti sanatosi si fericiti toti trei. Am o senzatie de deja vu cand citesc ce ai scris Fii-mea nu spune inca mama insa pe tata a reusit sa il invete, desi... il vede max 2 ore pe zi (pe mine ma vede vo 4 da' ce conteaza ) si in w.e. Iar taica-so nu stie sa schimbe scutece si ii e frica sa ii faca baie.


mama de Ileana Cosanzeana

poze

"De poti sa nu-ti pierzi capul cand toti in jurul tau si l-au pierdut pe-al lor gasindu-ti tie vina...
De poti s-auzi cuvāntul rostit cāndva de tine
Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut" - R. Kipling

Mergi la inceput