LA MULTI ANI IONEL!

LA MULTI ANI IONEL! | Autor: monica70

Link direct la acest mesaj

Nu stiu unde esti,undeva departe,departe,prin Chicago cred.Nu ne-am mai vazut de la 17 ani,nu ne-am mai auzit la telefon de la 24 de ani - si acum avem amandoi 38.Inca mai pastrez scrisorile tale.Azi ma gandeam pe cine sa mai sun de Sf.Ion si mi-am amintit brusc de tine.Meriti un gand ,fie doar si pentru ca n-am putut sa simt ce simteai tu.Ai intarzaiat doar cu o luna.Ti-au luat-o inainte alti ochi albastri ...
Intr-o scrisoare trimisa din armata,mi-ai scris o poezioara,asa ca la 17 ani ,in alte vremuri ... fara mobile si SMS-uri.Inca o pastrez.

Buna seara iubito

Buna seara iubito-ti soptesc si zambesc
Nu mai pot sa visez
Nu mai stiu sa iubesc

Buna seara iubito - imi rostesc un fior
Esti atat de departe ca un cer fara nori
Incat visul ma poarta ca un zbor spre lumina
Catre margini de cer unde tu mi-esti straina

Buna seara iubito,buna seara pe veci
As mai vrea uneori sa te vad,sa mai treci
Pe sub ramuri de tei cu-al tau zambet frumos
Etern ca tristetea dintr-un suflet duios

Buna seara iubito - iti spun si-acum plec
Ai fost doar un vis ,iar visele trec ...
...Candva intr-o zi imi vei fi amintire
Vei fi tot ce-a ramas dintr-o mica iubire.

LA MULTI ANI IONEL! si (asta si pentru ca iti corectam greselile de ortografie din scrisori )







MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

N-am avut niciodata un Ionel. Nu se incumeta nici un macar un Gheorghitza sa se apropie de mine, dar un Ionel. Eram prea vijelioasa si prea apriga. Bateam la ei ca la fasole.
Dar am un Florin. Un alt fel de relatie.
Colegi din clasa 1; el talentat la arta, si la mancat cerneala din stilouri. Eu buna la batut baieti si spart geamuri- ca la desen SIGUR nu aveam talent.
Eu aveam coafura stil "castron", el avea urechile clapauge. Ura chiftelele, iar eu ma rugam de bunica sa-mi faca chiftelutze, ca sa am cu ce-l teroriza la scoala. Il alergam prin toata clasa, il piram la profa de franceza ca nu si-a facut temele, ca nu are caiet. Doamne.... nu stiu cum nu m-a casapit baiatul ala. Eram REA cu MAJUSCULE!!!!!!!
Am devenit adevarati amici la vreo 2 ani de la plecarea mea din Romania. Prietenia noastra s-a cimentat in adolescentza. Asteptam scrisorile lui cu atit drag si atita sperantza, de parca mi-ar fi bagat dolari sau aur in plicuri, in loc de desene cu balauri facute in orele de fizica.
Erau zile cand primeam si cate 2 scrisori de la el, si era sarbatoare la noi in casa, dar in special la mine-n suflet.
Din cauza lui Ceasca si asa zisa "politica", nu putea primi scrisori acasa. O prietena de-a bunicii lui a facut pe "intermediara" ani de zile, si ne-a dat sansa sa ne spunem cate-n luna si-n stele. El imi trimitea negative de fotografii eu ii trimiteam "stickere" pt caiete si pt tricouri.
Undeva, de-a lungul anilor am incetat de a scrie atit de des, de a ne spune orice.
Nu stiu care si-a gasit perechea primul- eu sau el. Cert e ca i-am indragit sotia, care este la fel de plina de viata si iubitoare de aventura ca si el. Sint perfecti unul pt altul, si ma bucur ca si-a gasit partenerul de viatza potrivit.
Ca si Ionel al tau, si BUBU al meu a ajuns acum vreo 5 ani la Chicago. Atunci ne-am vazut pt prima data in 21 de ani, in parcarea unui supermarket. Disparut era piciul cu urechi clapauge si cu gura plina de cerneala. In locul lui era un barbat inalt, suplu, cu pletele in vant. Mandrie de flacau, cum ii placea bunicii sa spuna:)
De-atunci ne-am mai vazut o singura data, pe vremea cand eu eram insarcinata in 4 luni, cand treceam printr-o perioada tare dificila cu Bombonelu meu(soatza mea), si ne-am decis sa petrecem un weekend la Chicago.
Ne-am intalnit toti 4, am petrecut vreo 6 ore impreuna, ne-am plimbat, am mers la o terasa impreuna, ne-am depanat amintirile, si ne-am luat ramas bun.
Vorbim la telefon, mai scriem cate un email din an in Paste, dar oricat de mult m-as uita la cutia de scrisori, sint mai bine de 20 de ani de cand am mai gasit vreun balaur intr-un plic...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

OLGUTZA ha ha ha m-am distrat la prima ora, ca-s la birou deja.Imi imaginez mai ales un cuplu urechi clapauge - freza castron si desenele cu balauri Super frumoasa povestea!

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Monica,

Ma bucur ca te-a amuzat povestea lui Bubu:), dar trebuie sa clarific un singur lucru. Noi am fost si vom ramane mereu amici, prieteni.
Mereu am avut o relatie platonica, mai mult frate-sora, decat amorashi. Tare imi e teama sa nu citeasca careva cele scrise de mine, si sa inteleaga gresit. Numai de artificii nu avem nevoie.
Pe DC am postat mai de mult( la Povestea Drei Pishcot) un email primit de la el. Iaca, o fac din nou. Deh, imi place sa ma repet, dar doream sa vezi si tu cine e Bubu.
Citez:

pai sa nu-mi dau io niste palme de puturos ce-am devenit in ultimii cinshpe ani, de n-am ami scris .....?!


mi-e dor de scrisorile alea cu plic galben si rosu de la tanti lucica, din bulevardul salajan......

asta ca sa-mi stii starea de spirit si cat de dor mi-e de anii aia.., si de tine pe hartie...

Mi-a placut povestea , si te-am regasit asa cum te stiu la mine-n cap, in imaginile cu tine sef de grupa (sau rand) , cu snururile alea galbene pe umar si cu cravata rosie si fusta neagra plisata, alergand in clasa..."B" dupa mine ca sa-mi iei caietul de murdare(universalul) ..asta ca sa ii arati lu' profa de franceza (tomescu parca), ca de fapt mi-am copiat tema de la careva pe caietul meu de de toate de 1,45 lei, si ca n-am caiet de franceza, si ca ....dar ce mai conteaza?...chiftelele reci ale emilianei sa traiasca, erau arma perfecta impotriva lu ala pirpiriu si urecheat care sarea peste banci ca un strut printre boschetii savanei....e amalgam dar e cea mai frumoasa amintire din scoala pe care o mai am.....

Si acum te regasesc on line cu povestea fetei tale..

I-am trimis-o si lui maica-mea, azi e ziua ei si sper sa o bucure povestea ta , ma intreaba tot timpul de tine, asa ca o tin la curent cu totul despre voi.....

te pupam , si sa-ti traiasca fata si sper sa ne vedem cat de curand

Florin


Multumesc mult Monica, pt ca m-ai ajutat sa-mi aduc aminte de adolescentza mea ...ahhhh...ale tineretzii valuri



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

OLGUTZA si eu multumesc inca odata pentru poveste si pentru clarificari,dar mai ales pentru ca existi si scri pe gustul meu Si BUBU ala la fel.De-aveam un asa Bubu, sigur n-aveam ce-i corecta in scrisori Si eu numai de platonici avusai parte,ca si eu am fost salbatica rau ,noroc cu husbandu' actual,el fiind genul il dai afara pe usa si intra inapoi pe fereastra.Intr-o zi cu chef,o sa le dedic niste bloguri si celorlalti Bubu ai adolescentei mele.
si continua sa scri, ca scri super!

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput