DE LA LUME ADUNATE SI IARA LA LUME DATE ...

DE LA LUME ADUNATE SI IARA LA LUME DATE ... | Autor: monica70

Link direct la acest mesaj

"Oamenii dificili pot fi blestemul vietii, o pacoste sau un chin pe care suntem nevoiti sa-l suportam. Cum totul are o rezolvare, important este sa descoperim cheia catre miezul acestei probleme. Teoria spune ca nu exista oameni dificili, ci doar oameni cu care trebuie sa invatam sa ne purtam.

Cine poate juca rolul unei persoane dificile? Sefii care ne exaspereaza, colegii care ne fac zile grele, subordonatii rautaciosi, oamenii agresivi, lenesii, tiranii, cei care se plang tot timpul si critica fara incetare, perfectionistii, manipulatorii, incapatanatii, cautatorii de greseli si chitibusarii etc.

Sa punctam succint cateva elemente definitorii.

1.Oamenii dificili sunt previzibili. Prin urmare, trebuie sa evitam cearta, sa nu intram in controverse si niciodata nu trebuie sa luam discutiile in nume personal.

2.Exista mai multe tipuri de oameni dificili: ostilii, nemultumitii, tacutii si apaticii, superagreabilii, negativistii, atotstiutorii, nehotaratii. Important este sa-i cunoastem pe fiecare in parte, sa le observam comportamentul si sa-i tratam diferit de la caz la caz.

3. Nu-i lasati niciodata sa vada ca aveti emotii. Ramaneti calmi, indiferent ce s-ar intampla. Raspunsurile nu trebuie date tipand. Si cel mai important este, ca niciodata sa nu le intoarceti spatele si sa plecati pur si simplu."


MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

"Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga, sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa cititm si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris.
Avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam.
Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli, sa invinovatim destinul si amanuntele, avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare.
Avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile. Avem timp sa sfarmam un vis si sa-l reinventam.
Avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa aceea, avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete. Cand sa facem si asta, murim.

Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua!!

Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita. Restul…depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie, altora s-ar putea sa nu le pese.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi.
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute, dar dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca ci cu ceea ce poti tu sa faci.
Am invatat ca nu conteaza ci li se intampla oamenilor ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva.
Am invatat ca oricum ai taia orice lucru are doua fete. Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde, s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi.
Am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti.
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau.
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta, iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata.
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu, nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca, indiferent cat de bun iti este un prieten, oricum te va rani din cand in cand iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii, cate odata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti.
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea, dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc. Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc si nu faptele sale.
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit.
Am invatat ca, indiferent de consecinte, cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata.
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oameni care nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat, cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invat ca scrisul, ca si vorbitul, poate linisti durerile sufletesti.
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult iti sunt luati prea repede…
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc ca sa pot sa fiu iubit."

"Avem timp", O. Paler




MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DACA
"De poti sa nu-ti pierzi capul, cand toti in jurul tau
Si l-au pierdut pe-al lor gasindu-ti tie vina;
De poti atunci cand toti te cred nedemn si rau,
SA nu-ti pierzi nici o clipa increderea in tine;
De poti s-astepti oricat, fara sa-ti pierzi rabdarea,
De rabzi sa fii mintit fara ca tu sa minti,
Sau cand hulit de oameni, tu nu cu razbunarea
Sa vrei a le raspunde, dar nici cu rugaminti;
De poti visa, dar fara sa te robesti visarii,
De poti gandi, dar fara sa-ti faci din asta tel,
De poti sa nu cazi prada nicicand disperarii,
Succesul si dezastrul primindu-le la fel;
De rabzi s-auzi cuvantul rostit candva de tine,
Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut;
De poti sa-ti vezi idealul distrus si din ruine
Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut;
De poti risca pe o carte intreaga ta avere,
Si tot ce-ai strans o viata sa pierzi intr-un minut,
Si atunci, fara a scoate o vorba de durere,
Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput;
Si daca corpul tau uzat si obosit,
Il vei putea forta sa-ti mai slujeasca inca,
Numai cu strajnicia vointei tale, si-astfel,
Sa steie peste vreme asa cum sta o stanca;
De poti vorbi multimii fara sa minti, si daca
Te poti plimba ca regii, fara a te-ngamfa,
De, nici amicii, nici dusmanii nu pot vreun rau sa-ti faca,
Pentru ca doar dreptatea este calauza ta;
Si daca poti sa umpli minuta trecatoare;
Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom,
Al tau va fi pamantul, cu bunurile-i toate,
Si ceea ce mai mult chiar, sa stii, ve fi un OM!"

RUDYARD KIPLING


MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Fa-ti timp

"In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp, macar o clipa, sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa vezi durerea si lacrima arzind
Fa-ti timp sa poti, cu mila, sa te alini oricind!
Fa-ti timp pentru-adevaruri si adincimi de vis,
Fa-ti timp pentru prieteni, cu sufletul deschis!
Fa-ti timp sa vezi padurea, s-asculti linga izvor,
Fa-ti timp s-asculti ce spune o floare, un cocor!
Fa-ti timp, pe-un munte seara, stind singur sa te rogi,
Fa-ti timp, frumoase amintiri, de unul sa invoci!
Fa-ti timp sa stai cu mama, cu tata tau - batrini....
Fa-ti timp de-o vorba buna, de-o coaja pentru ciini....
In trecerea grabita prin lume catre veci,
Fa-ti timp macar o clipa sa vezi pe unde treci!
Fa-ti timp sa gusti frumosul din tot ce e curat,
Fa-ti timp, ca esti de multe mistere-nconjurat!
Fa-ti timp cu orice taina sau adevar sa stai,
Fa-ti timp, caci toate-acestea au inima, au grai!
Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii adevaratul sens!
Fa-ti timp, ACUM!
Sa stii: zadarnic ai sa plingi,
Comoara risipita a a vietii, n-o mai stringi!"


Rudyard Kipling





MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Silvia Tuvene

Am invatat ca nu le pot face pe toate si ca oamenii sunt ceea ce sunt.


Ce nu invatam sa facem pentru a supravietui? Invatam in fiecare zi sa uitam de dorurile pe care le purtam in noi, sa fim iresponsabili, sa nu ne pese de nimic si de nimeni. Invatam sa fim egositi si distanti, sa fim fara speranta. Invatam sa ne interesam de lucrurile care conteaza cu adevarat: bani, marire, femei frumoase, de preferat blonde, se accepta chiar si orice alta culoare a parului, dar musai frumoase-comercial, caci fara admiratia altor barbati, ele nu valoreaza nimic. Invatam sa uitam ca viata ar fi putut decurge altfel.

Invatam sa daruim celor care nu ne merita nici timpul, nici gandurile noastre, pentru ca a gasi pe cineva pe masura, care sa iti impartaseasca simtirile, ne-ar pune intr-o dilema socanta. Am realiza ca trebuie sa ne pese de oamenii de langa noi, iar asta se invata cu greu sau daca am stiut vreodata e unul dintre obicieurile care mor cel mai repede. Suntem cele mai comode fiinte. Ne risipim cu o frenezie rococo timpul in tot felul de activitati zilnice: alergat de la intalnire la intalnire, poate unii de la job la job, de la reuniune amicala, catre alta mai amicala. Si cu toata alergatura zilnica suntem prea comozi sa luptam pentru ceea ce vrem cu adevarat. Lucrurile bune se obtin greu, fara comoditate.

Invatam sa pozam in victime. Este scuza perfecta pentru dezastrul pe care il cream in jurul nostru. Orgoloiul nostru este mult prea mare ca pur si simplu sa admitem ca nu putem face tot ceea ce ne propunem. Nu invatam sa spunem nu. Uitam de intalniri, de intrevederi cu prietenii, uitam de deadline-uri, uitam sa ne trezim dimineata, uitam ca lumea se bazeaza pe noi. E vina altora ca ei depind de noi, noi nu ne asumam astfel de responsabilitati, doar le simulam.

Invatam sa tradam prietenii vechi cu unii noi si pe cei noi cu cei vechi. Nu rupem niciodata relatiile total. Regula de aur este sa lasam mereu o portita deschisa spre incert. "Nu stii niciodata cand ai nevoie de respectivul/respectiva" Nu avem curajul sa privim lucrurile in fata, sa ne spunem ca unele lucruri pur si simplu se termina, se incheie. Orice dar sa nu simtim responsabilitatea unei rupturi. Cu ea poate vin dezamagiri, regrete si viata ne frange curajul de a ne asuma in intregime dezgustul, ura sau dispretul cuiva. Gasim mereu circumstante atenuante, pentru ca la moda e sa placi, nu sa fi antipatic.

Invatam ca macar sa parem echidistanti si corecti in ingustimea cercului nostru de a intelege. Invatam sa nu admitem in ruptul capului ca n-am avut dreptate. Semn de slabiciune si mai putem pacali cativa slabi de inger ca daca nu am admis greseala, inseamna ca nu gresim niciodata, si iata-ne un semi-zeu intr-o lume in care zeii au murit demult.
Invatam sa schimbam joburi, locul unde stam, invatam sa o luam de la inceput, invatam o noua filozofie de viata. Ne exilam in alte tari, pe alt continent si ne amagim ca vom lasa in spate "old habits" sau istorii mai putin fericite. E un fel de "reset" magic. Multora le reuseste, altora nu.

Invatam sa ne pierdem timpul, umplem fiecare zi cu ceva cat mai lipsit de sens si ne bucuram de impresia de satietate a zilei: am alergat de colo colo am facut asta si asta si ne simtim bine in propria piele. Invatam sa perpetuam ura si prejudecatile, sa ocolim lucrurile bune si sa le luam pe cele lejere, provocarea celor bune, ar insemna un efort si asumarea fricii unui esec.

Invatam ca adevarul este produsul cu o garantie incerta, depinde foarte mult de cat de demn de incredere este cel ce il emite. Il poti cumpara astazi. Estimativ el ar trebui sa aiba o garantie mai mare decat cea instantanee, atunci cand este rostit. Surpriza! Ajungi acasa cu un produs gata alterat. Invatam ca promisiunile si angajamentele sunt vorbe ca oricare altele, spuse spre uitare, daca cel caruia i s-a promis nu uita, ghinionul lui. "Doar nu ai crezut ca o sa apar in ziua in care am zis ca apar?"

M-am distantat cat am putut de invataturile care te ajuta intr-o lume in care "supravietuieste cel mai bun". Probabil am o atitudine usor desueta si adesea paguboasa. Mi-am respectat cuvantul dat aproape intotdeauna. Daca s-a intamplat sa nu, am reusit sa articulez mai mult decat "Imi pare rau ca te-am dezamagit, dar ...".

Am invatat ca nu e imposibil sa gasesc oameni pe masura mea, oameni cu care sa simt ca timpul nu este o pierdere, ci un castig. Am invatat sa imi asum rupturi, nu e nevoie sa fiu in relatii cordiale cu toata lumea, adesea este o pierdere de vreme. Am invatat sa imi ajut prietenii si oamenii din jurul meu, chiar daca aprecierea a intarziat sa apara. Am invatat ca nu le pot face pe toate si ca oamenii sunt ceea ce sunt. Eu nu pot fi decat asa.

Silvia Tuvene



MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Biblia invingatorului

Cand invingatorul comite o greseala, spune: "Am gresit!" si invata lectia. Cand invinsul comite o greseala, spune: "Nu e vina mea!" si arunca vina pe altii.
Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator. Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.
Un invingator stie ca rezultatele actiunilor lui depind de el. Un invins crede in existenta ghinionului.
Un invingator munceste mult, dar isi si creeaza mult timp liber pentru el insusi.Un invins este o persoana mereu "foarte ocupata", care nu are timp nici pentru ai lui.
Un invingator infrunta provocarile una cate una. Un invins le evita si nu indrazneste sa le infrunte.
Un invingator promite, isi da cuvantul si si-l tine. Un invins face promisiuni, dar nu da nici o asigurare.
Un invingator spune "Sunt bun, dar voi fi si mai bun!" Un invins spune: "Nu sunt chiar asa de rau ca multi altii..."
Un invingator asculta, intelege si raspunde. Un invins doar asteapta pana cand ii vine randul sa vorbeasca.
Un invingator ii respecta pe cei ce stiu mai mult decat el, si incearca sa invete ceva de la ei. Un invins se impotriveste celor care stiu mai mult decat el si tine seama numai de defectele lor.
Un invingator spune: "Trebuie sa existe o cale mai buna de a o face..." Un invins spune: "Asa am facut-o intotdeauna!"
Un invingator este o parte din solutie. Un invins este o parte din problema.
Un invingator tine seama de "cum se vede zidul in intregime". Un invins tine seama de "caramida pe care trebuie sa o puna".
Un invingator ca tine impartaseste acest mesaj... Un invins, ca ceilalti, este egoist si il pastreaza numai pentru el insusi...
UN SALUT TUTUROR INVINGATORILOR!

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Monica, sunt o mare amatoare de asa texte, citate, etc.
Candva, nu aveam pc si strangeam totul intr-o agenda. Am doua agende cu texte din astea pe care le mai frunzaresc. E mereu o placere.
Multumim ptr ca imparti cu noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILIA exact asa faceam si eu pe vremuri.Am intr-un caiet pagini intregi.De exemplu am cateva pagini scrise marunt cu "sfaturile unui milionar catre fiul sau" - sunt super! Odata cand voi avea timp (nu stiu cand o fi asta ) o sa le scriu aci,eventual cate 10-20 odata ca-s muuulte. Si am si altele super in caietul ala. Plus mai am intr-un carnetel numai maxime si cugetari ce mi-au placut mult.Cand sunt trista sau in anti-forma le mai rasfoiesc si acum.Bine am eu si o droaie de volume tiparite cu asa ceva,dar acolo-s prea multe ,pe cand ale mele-s gata selectate.
Acum cand citesc ceva interesant pe net si care imi place mult,hop cu ele aci ! Din pacate sunt in mare criza de timp ....

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA
" Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

monica ai fost si ramai extraordinara . sa-ti fie drumul lin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana2010 spune:

Dumnezeu sa-i dea pace si liniste in ceruri.
Fetele care o stiati mai bine,de cand nu a mai scris pe forum?
Aradencele,cele care o cunosteati fiti alaturi de familia ei.

Mergi la inceput