J D E

J D E | Autor: monica70

Link direct la acest mesaj

Stau si citesc pe DC,canta o colinda si Diana se joaca prin casa ... Deodata se aude apa trasa la WC.Iar se joaca pe-acolo... O strig,aude taica-su si vine ... cica e cu pampersul dat jos.Ce-ai facut Diana? CACA ... O controlez ... chiar are urme de caca pe fundic! Si a golit totul singura in WC,si a tras si apa dupa! Si pe semiintuneric ! Off,de-ar face tot asa,ca mai doua saptamani si implineste doi ani! Si noi tot cu pampersul
Nu mai am unde sa ma "laud" cu ea.Suntem exilate.Vorbim prea mult si prea devreme,spunem deja poezii - mai mult sau mai putin perfect - facem rapid puzzle cu litere si mai grav,stim deja formele geometrice! Ce cuvinte noi mai spune,sau ce incercam sa mai invatam,totul e tabu.Mereu se gasesc cateva jignite pana in ceruri de asta.
De-acum,cand imi vine sa scriu despre Diana voi scrie aici ,unde nu citeste nimeni,care sa se simta jignit de ce face ea.
Azi am fost cu ea la primul concert simfonic.Din greseala Ne-am intalnit cu niste veri ce aveau concert in Arad si au insistat sa intram si noi,sa vada si Diana 5 minute,cum e.Si dupa ce a cercetat primprejur tot ce se putea,a decretat hotarata: NU PACE AICI! Am mai stat un pic pana a inceput concertul si dupa 3-4 minute,din nou: NU PACE AICI! Asa ca ne-am dus unde "pace" ,adica la un loc de joaca,cu tobogane si tot tacamul.
Merg sa ii fac baitza ca e rupta ...

MONI SI DIANA (01.01.2006)

" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mi-a placut sa citesc de Diana ta. Mai scrie Monica!

te pup




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Monica, si eu citesc cu placere despre tiza mea va citeam si la Spiridusi, o sa va citesc si aici



Ce mai citim noi
www.elfyourself.com/?id=1323797389" target="_blank">click here to see me naked!

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRELA,NOE ,va multumesc,am ramas muta de uimire.Cand am scris aici, am scris cu gandul ca nu va citi nimeni despre Diana,eventual cele cateva prietene care ma vor cauta.Nici nu mi-a trecut prin cap ca vor citi taman "desprecopii" si Noe,mamica uneia din cele mai remarcabile fetite pe care am zarit-o pe forumul asta! Cand mi-au sarit prima oara in ochi o poza cu Bia,am cautat si altele si nu ma mai saturam privind! Asa am vazut si de unde a mostenit ochii aia superbi!
Nu mai stiu ce sa zic,trebuie sa imi revin din Asa ca ma intorc la munca - sunt la birou .
Inca odata

MONI SI DIANA (01.01.2006)


" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

hai, mey, Monica...
spor la munci si mai scrie de Diana; am citit acu' la voi de unde a sarit iepuroiul cu scandal si mi se pare really aiurea; mie mi-e drag de numa sa citesc cate mai invata bebeii, si la noi la Ghiocei, si la voi care sunteti mai avansati
pupici si numai bine!



Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

of, sunt oameni care nu pot sa vada ce are mai frumos copilul lor si pot doar sa fie racaiti de ce face altul...:(((

ma bucur sa citesc de fetita ta scumpa. astept mai multe motive de invidie . zilnic daca se poate



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
De-acum,cand imi vine sa scriu despre Diana voi scrie aici ,unde nu citeste nimeni,care sa se simta jignit de ce face ea.


Monica...pai aici te-am citit si eu, care nici nu aflasem pana acum de fetita ta super, ca sa fiu invidioasa.

La cat mai multe motive de invidie...apropo...ce ai tu cu cele invidioase??? N-au decat sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DIANOCICA ,FILOFTEIA, multumesc pentru complimente si pentru atentie.
Vreau sa precizez insa ca nu e vorba de invidie.Nu pot sa cred (oricat mi s-a sugerat) ca e vorba de asta.Nu pot sa cred ca poti sa fi invidios pe un copil,oricat de mic sufleteste ai fi.
E vorba de mine.Scriu prea des,prea mult si despre ce ma intereseaza - despre copilul meu.Nu am nici soacra de care sa ma plang,nici bani de haine si jucarii de firma de care sa povestesc,nu fac nici opere de caritate de care sa mai zic (ca n-am decat credite ),nu gatesc toata ziua sa impartasesc altora retete etc. etc. Atat am si eu de zis ce si cum mai face copilul,la urma urmei asta e subiectul forumului,nu? Dar din pacate,unii au umblat mai devreme,altii mai tarziu ,unii au inceput sa vorbeasca mai devreme,altii nu vorbesc nici acum.Si de aici taraboi.
Greseala mea a fost ca in momentul cand unele mamici se vaicareau ca baiatu' lor nu face aia si aia,nu vorbeste bla bla,am remarcat ca de obicei baietii se dezvolta in primii ani de viata mai lent ca fetele - e un lucru de care scrie in toate cartile de specialitate,l-am constatat si pe viu in familie,intre prieteni etc.Si acum se vede clar si aici.A spus-o spre linistirea lor,nicidecum ca sa jignesc pe cineva - si eu imi doresc un baiat pe viitor si sunt sigura ca va fi alfel decat Diana.
Din pacate acum s-au trezit sa mi se puna in gura ca as fi zis despre baieti ca SUNT LENESI SI INAPOIATI.Lucru total neadevarat,ele singure i-au categorisit drept lenesi - unele.
Imi pare rau,dar eu acolo nu mai scriu un cuvant de Diana.Sper doar sa nu ma trezesc si aici cu vreo vizitatoare nepoftita Acum au scapat de Diana,sunt libere si fericite sa zburde.

Imi aminteam acum ceva.Cand au implinit copiii nostri un anisor,s-au deschis subiecte de LMA pentru majoritatea,chiar si pentru cei a caror mamici nu scrisesera la subiect cu lunile.NUMAI PENTRU DIANA NU.Atunci nu m-a deranjat defel,cele care chiar tineau la noi,ne-au urat toate cele la subiect,in PM,pe mess,mail sau telefon.
Acum remarc insa ca poate chiar nu a fost intamplator - cine se ocupa frecvent de deschis subiecte e mama de baiat jignita rau.


MONI SI DIANA (01.01.2006)

" Fiecare om pe care il īntālnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare." ( Sigmund Freud )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Diana, felicitari pentru progrese!
Monica, ai o fetita deosebita si fii mandra de asta! Ma bucur sa aud o mamica povestind despre ceea ce stie sa faca galushca ei. Bravo! Nu te cunosc si uite ca am citit cu interes ce ai scris......asa ca nu scapi!
Cum ar putea cineva sa fie invidios sau sa nu se bucure de un copil chiar daca nu-i al lui? Cum sa nu-ti unga sufletul tot ceea ce face un copil??? Toti copiii sunt deosebiti in felul lor, toti sunt minunati, difera doar ritmul si preocuparile fiecaruia, nu toti pot fi la fel, nu toti pot invata acelasi cuvant, aceeasi poezie, acelasi cantecel etc. si in acelasi moment...
Scrie in continuare despre fetita ta!

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Moni , pe mine ma primesti ca vizitator ? Eu mai vreau sa sa citesc despre Dia. Postarile tale erau printre putinele pe care le citeam cu placere. Promit ca nu pun nici o reteta de gatit la comentarii.

http://community.webshots.com/user/torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mai Moni, dar te suparara rau fetele alea.
Eu mi-s mama de baiat si la 2 ani jumatate inca purta pampers. De vorbit ce sa spun...tot pe atunci cu pampersul. Dar nu am fost invidiosi, ca ne uitam la mama-sa care a vorbit la trei ani si io-te ce mare s-a facut.
Pe undeva te inteleg caci si eu incerc sa ma retin cat pot. Ni s-a intamplat chiar printre rude ca observam grimase.
Numai ca acum se lauda fiimiu singur. Doar ca le spune si pe cele rele si pe cele bune.
Dar cum ti-am spus si tie...Ce am eu cu cei invidiosi? Atat timp cat totul este real si cat recunosc si unde are lipsuri? Sunt eu de vina ca are prea putine lipsuri! Treaba lor!

Mai povesteste aici sa vedem si noi cum creste papusa ta...acum este perioada cu cele mai mari realizari.

Mergi la inceput