teroarea pufoasa

teroarea pufoasa | Autor: notquiteso

Link direct la acest mesaj

Mi-am regasit starea de imponderabilitate. Macar odata sau de doua ori pe zi, toate celulele mele devin imaterial de usoare, iar intre umeri nu-mi mai sta nici un munte.
Am un ochi vanat, un obraz zgariat, o buza zgariata si ea, iar celalalt ochi ma ustura pt ca mi-ai infipt un deget in el. Toate astea nu ma impiedica sa-ti sarut varful nasului si sa zambesc topita cand razi la mine.
"unde sunt dintii tai?" Tu razi in hohote si-mi arati gingiile stirbe.
Ai face orice numai sa nu dormi. Doamne, cum ma recunosc! Probabil ca prima ta propozitie completa va fi: nu vreau naniiiiii!
Vad ca ti-e somn, ti se inchid ochisorii, insa intotdeauna va exista ceva mai interesant de vazut, de scobit cu degetelele alea ca niste carnaciori, de gustat..Am dus toate jucariile, tot ce ti-ar putea atrage atentia. Insa tu esti inventiva. Gasesti dintr-o data un colt de fata de perna, exact cand ai reusit sa inchizi ochii si sa atipesti pt o secunda." Wow! Un colt de material! Unde duce? Ce gust are? Daca trag de el ce se intampla? "
Reusesc cu greu sa iti abat atentia de la perna, dar deja incepi sa te cateri pe mine. Te clatini pe picioruse, dar te ridici. Triumfatoare arunci o privire in jur. Dintr-o data descoperi in coltul celalalt al patului, tricoul pe care am incercat sa ti-l pun mai devreme. Sigur ca trebuie si el mirosit, morfolit, scuturat...Te arunci in fundulet si pe urma fuga-fuga in patru labe catre tricou. Abia apuc sa te prind de o glezna dolofana, ca sa ma asigur ca nu cazi din pat.
Mult mai tarziu, dupa ce se vor fi epuizat toate colturile de perna, dupa vreo 20 de catzarari pe mine, dupa scobit ochii mei, nasul si buzele si dupa nenumarate tentative de evadare in patru labe, reusesc sa te adorm.
In timp ce tu dormi eu te privesc si imi regasesc starile de imponderabilitate alta data generate de cu totul alt fel de trairi.
Te iubesc ca o salbatica, ca o leoaica, ca o nebuna. Dar te las sa dai cu fundul de podea, sa aluneci pe gratiile patutului si sa te lovesti un pic, sa lingi parchetul, picioarele scaunelor, sa imi rozi genunchii, sa cauti prin toata sufrageria chestii interesante desi pe paturica ta si in tzarc sunt un maldar de jucarii cu care nu te joci. Tie iti plac urmatoarele: un portofel de panza pt telefon, capacul de la biberonul de apa, si mai nou, o bucata de cablu pe care ti-am dat-o eu, pt ca incepusei sa rozi cablul de la DVD.
Ah, si ieri abia am reusit sa pun capace la priza in care ne bagam telefoanele la incarcat. A trebuit sa o fac pe ascuns, pt ca abia am reusit sa iti abat atentia de la minunata priza.
Teroarea pufoasa, asa iti zic, si vad ca nu te dezminti. Esti ca o tornada care angreneaza totul in jurul ei, si toate sunt cu fundul in sus pe unde treci tu.
Doar eu raman cu picioarele pe pamant si cu capul in nori. Iar in bratele mele sau agatata de genunchi, tu. Mereu tu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:



"teroarea pufoasa" - excelent spus....

Uite un schimb de idei cu bblisa mea: in biblioteca sint o gramada de carti foshnitoare, deci tropa trop spre biblioteca cu prima ocazie. Alte puncte de atractie: geamurile, ca pe acolo trec tot timpul tot felu' de mashinutze mici care fac "bip" "bip", tastatura (wow, ce de butoane....), telefonul mobil (in special ecranul cu "Delete contact?") si oglinda unde un bb nedumerit se tot uita la tine, tot timpul. Asta, prin casa.
Bineinteles ca de preferat sint parcurile, strazile si locurile aglomerate, unde poti baga degetele intr-o gramada de oki care vin si pleaca....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

da, evident ca si ei ii plac toate cele enumerate mai sus de catre tine. mai ales ca eu am o biblioteca pe tot peretele, deci nu prea am unde ascunde cartile :))
acuma verifica cu degetul pe parchet cat de bine a spalat mami :)) scartaie cand da cu degetul, deci presupun ca o sa fie satisfacuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Ce amintiri frumoase imi starnesc cele scrise de tine.Alea vremuri, neamule. Cand INCA o puteam prinde(macar de-un copanel) sa nu pice sau sa nu evadeze. Acum...slabim toti pe zi ce trece, pt ca ne antreneaza ca pt Olimpiada.A invatzat sa-si traga scaunelul in forma de pisica linga orice usa, sa le deschida , sa evadeze ori in curte, ori pe STRADA. Adora mashinile, motocicletele, si avioanele. Acum vreo saptamana era sa faca MA(bunica) atac de cord, cand a luat-o la sanatoasa in mijlocul strazii, si a avut baba nevoie de o cavalerie intreaga ca sa o prinda pina la coltzul strazii- 5 vecinii plus bunica, au prins-o la 7 case de casa noastra, dupa ce au oprit tot traficul (6 masini intr-o directie, 7 intr-alta).Au incoltzit-o precum lupii o oaie, si au bagat-o in curte urland si dand din picioare si maini, ca o caracatitza. Acu' toata casa,usile, si geamurile sint baricadate ca la Jilava.Mai nou am botezat-o Ratzusca Cascadoare pe Dr. Piscot . Ii place sa se balaceasca, nu-i mai place copaia., ii place sa se bage cu noi in cada, si sa stea sub dush, sa-i curga apa in cap. Cand aude cuvantul BAI (baie) e prima dezechipata, si o ia la sanatoasa spre cada. Ii place sa fie curata( cu toate ca se murdareste din 5 in 5 minute, si trebuie schimbata din juma in juma de ora). A invatzat-o bunicul sa nu arunce hartii sau gunoaie peste tot, asa ca au ajuns gunoierii neplatiti ai parcului de peste drum.Cand merg "PA" - de vreo 6-7 ori pe zi, primul lucru pe care-l face e sa adune toate hartiutzele din parc, si sa le duca la cazanul de gunoi. Acum 3 seri am venit acasa sa o gasesc catzarata pe chiuveta, taticul intr-un prosop imens,nemiscat ca o stana de piatra, iar don'shoara il barbierea de zor.
Joaca fotbal de una singura, nu-i place sa-i faci coditze, ii place sa stea in piscina cate 3-4 ore, si daca s-ar putea ar DORMI pe motocicleta.
Dar asa nebunici cum e si neastamparata, chiar daca se da jos din pat singura, sau chiar daca escaladeaza toate scaunele, mesele,si dulapurile din casa, sau toti copacii din cartier,chiar daca e plina de vanatai si de julituri, chiar daca-mi scoate peri albi in cap... o iubesc pe zi ce trece din ce in ce mai mult. Fara drept de apel



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

he he... mi e dor de voi!
noi am sarbatorit primele ture de a busilea de adevaratelea cu o cazatura din pat...
acum nu mi mai pasa, n are decit sa cada cit vrea el. nu pentru ca nu l mai iubesc asa, dintr o data, ci pentru ca am dat un brinci furios patului in luminatorul blocului si am pus salteaua direct pe jos. ma intreb unde vor pleca in vacanta biblioteca, prizele, colturile in general, vasul cu apa al ciinilor, mopul, slapii numai buni de supt, ventilatorul, scaunele, actele din sertarul ala de care daca tragi se deschide...

Mergi la inceput