anticonceptionale (yasmine)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by dessire

Buna. Am si eu o mare dilema si as vrea sa ma ajute cineva dak se poate. Am 17 ani si mi-am inceput de curand viata sexuala. Vreau sa incep sa folosesc anticonceptionale dar nu stiu ce fel. Vreau sa folosesc Yasmine dar nu vreau sa merg la medic. Pot lua yasmine fara sa fac un control ginecologic??????????


Nu ar fi tocmai recomandat. Eu am luat Yasmine la sfatul medicului, dar fara nici un fel de analize. Pur si simplu mi s-a zis "incercati cu Yasmine". Dupa 4 luni am renunta la ele, pentru ca aveam niste dureri de cap insuportabile. Cel mai bine e sa te vada un medic (fa-ti curaj, o sa tot ai de mers la ginecolog de-acum incolo, asa ca trebuie sa existe si un inceput), sa-ti faca un control (inclusiv la sani) cat mai amanuntit, un set de analize si apoi, in functie de rezultate sa iti recomande ce AC ti se potriveste. Yasmine o fi la moda, dar nu e bun pentru toata lumea.
Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

quote:
Originally posted by dessire

Buna. Am si eu o mare dilema si as vrea sa ma ajute cineva dak se poate. Am 17 ani si mi-am inceput de curand viata sexuala. Vreau sa incep sa folosesc anticonceptionale dar nu stiu ce fel. Vreau sa folosesc Yasmine dar nu vreau sa merg la medic. Pot lua yasmine fara sa fac un control ginecologic??????????


Pai nu e obligatoriu sa-ti faca un control gineco, poti sa mergi la un cabinet de planning familial si doar vorbesti cu doctorul, nu te controleaza daca nu vrei.
Am luat Yasmine vreo 3 luni si m-am simtit ok doar ca... Am avut dureri de inima si de mana stanga. Avea legatura cu circulatia sangvina, banuiesc. Nu le-am mai luat si nici nu mai iau altele prea curand. Mergi totusi la un doctor ca poate nu toti le recomanda doar uitandu-se in ochii tai..
Si sincer, pana cand n-ai un partener stabil(sa fi cu el de cateva luni) nu renunta la prezervativ doar de dragul lui.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dessire spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred k pana la urma o sa imi fac curaj si o sa merg la un medic sa imi recomande el ce trebuie. Dar mai mi-e frica si sa nu ma ingrash. Stiu de la o prietena care a luat AC k s-a ingrasat fff mult si i-a fost destul de greu sa ajunga la greutatea care o avea inainte de folosire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

De la anticonceptionale nu te ingrasi , te ingrasi daca mananci tu mai mult.
La gincolog de ce anume nu doresti sa mergi?
Sper ca stii ca trebuie sa-ti faci la fiecare 6 luni un consult de rutina , cu test papanicolau, samd.
Daca te gandesti ca e jenant sa te dezbraci in fata lui , stai linistita ca inaintea ta au fost sute de paciente care au facut exact acelasi lucru asa ca du-te fara probleme

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sand@ spune:

Buna.As vrea si eu sa stiu daca in cele 7 zile de pauza inainte sa incep un nou blister de yasmin pot avea contacte sexuale fara sa folosesc alte mijloace de protectie si daca este cineva care a scapat de problemele cu pilozitatea datorita acestor anticonceptionale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianna spune:

Nu iti recomand sa iei Yasmin fara un consult amanuntit (inclusiv hormonal- contine o doza mai mare de hormoni de un anumit tip decat alte AC). Marea majoritate a medicilor ginecologi recomanda AC dupa ureche , din pacate. Din experienta proprie iti spun, iti poate face rau. Ca sa nu spun si de ingrasat - daca te uiti pe prospect ai sa vezi ca la efecte secundare scrie (am luat 5 kg in 4 luni, in conditiile in care exact in perioada aceea faceam sport zilnic si tineam si dieta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Confirm spusele briannei.Eu in 3 luni am luat 10 kg.
Le-am luat la recomandarea unei doamne Dr.ginecolog pentru un chist ovarian.Nu stiu daca a disparut chistul ovarian dar stiu ca m-am ingrasat 10 kg de care acum nu mai scap.Nici cu dieta ,poate cu un bypass si sincer chiar numancam mult.
Oricum de la 75 de kg acum am DOAR 85 de kg la 1,67m.deci sunt deja obeza gratie acestor Yasmine.


Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

quote:
Originally posted by Sand@

Buna.As vrea si eu sa stiu daca in cele 7 zile de pauza inainte sa incep un nou blister de yasmin pot avea contacte sexuale fara sa folosesc alte mijloace de protectie si daca este cineva care a scapat de problemele cu pilozitatea datorita acestor anticonceptionale.




Nu e nevoie sa folosesti alte mijloace de protectie daca ai trecut de prima luna, daca ai luat pastilele corect (nu ai sarit etc.) si daca esti intr-o relatie monogama si atat tu cat si partenerul ati fost testati pt. boli cu transmitere sexuala.

Pe mine nu m-au ajutat f. mult Yasmine cu problemele de pilozitate, m-au ajutat insa cu acneea si cu greutatea. (dar fiecare organism poate reactiona diferit).

Mamica dulce, si eu tot din ziua a opta incep folia urmatoare.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu de exemplu nu m-am ingrasat deloc , nici de la Marvelon , nici de la Yasmine , colegele mele la fel.
Anticonceptionalele pot creste pofta de mancare , sunt ceva modificari hormonale dar nu cresti in greutate mai mult de 2 kg.
Crestearea asta se pune in special pe seama retentiei de apa.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


nici eu nu m-am ingrasat de la Yasmine,chiar in prima faza (2-3 luni)am slabit cateva kg.fara sa fac o dieta anume


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput