Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana cred ca sunt noile arome la pliculetz de la Dr. Oetker, www.oetker.ro/webgate/rom/WG5_3.nsf/FrameByKey/DEBI-6NTJ5A-RO-p" target="_blank">arome finesse. Eu am folosit-o pe cea de vanilie, mama a folosit si lamaie si portocala, sunt f. bune.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am folosit si eu de astea dar numai rom si vanilie si nu stiam ca celelalte sant prafuri..scuze..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT CU CAPSUNI SI IAURT - reteta luata de pe culinar

Ingrediente:
Pt blat:
-2 oua
-2 linguri apa fierbinte
-2 linguri ulei
-6 linguri zahar
-7 linguri faina
-1 lingurita praf de copt

-Batem ouale impreuna cu apa fierbinte si uleiul. Adaugam zaharul, faina si praful de copt.
-Turnam compozitia intr-o forma intr-o forma rotunda de tort.
-Si o dam la cuptor, la temp de 180 grade Celsius, pt 25 de minute.
-Dupa ce se coace, se lasa la racit.

Pt crema avem nevoie de:
-400 g iaurt de capsuni
-200 ml frisca lichida ( care vine batuta)
-2 pliculete gelatina dr. oetker granule
Mai avem nevoie de 500 g capsuni si 2 plicuri de gelatina gele rosu, astea sunt pt décor.
-Punem iaurtul pe foc sa se incalzeasca nu sa fiarba, bagam gelatina diziolvata in prealabil 10 min in apa rece si amestecam pana se dizolva gelatina in iaurt. Compozitia nu trebuie sa fiarba ci se tine pe foc pana se dizolva gelatina. Lasati un pic sa se raceasca, putin de tot iar dupa aceea amestecam cu frisca batuta. Dam crema pt 30 de minute la rece sau pana se incheaga
-Intre timp taiem cubulete capsunile.
Asamblare:

-Pe blatul racit intindem crema
-Adaugam capsunile taiate cubulete
-Am pregatit glazura, cum scria pe plic, eu am pus in loc de apa suc de portocale.
-Si o turnam peste capsuni
-Si gata de bagat la rece pt 2 ore.


Pofta buna!
POZA:
AICI, AICI SIAICI


de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Veronica foarte frumos si vesel tortul cu crema de portocale! super!
praful ala de portocale eu am citit ca e coaja de portocale deshidratata. ma mai uit odata pe plic acasa

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

buna,

Vreau sa va pun un tort pe care am incercat pentru prima data sa-l imbrac in pasta de zahar. In primul rand stratul trebuia sa fie mai gros si asa nu se vedeau toate denivelarile si in al doile rand trebuia sa intep cu acul bulele!
Dar cu siguranta va fi mai bine a doua oara!
Sa nu uit...si m-am bagat la ala mai greu, adica forma dreptunghiulara a tortului, in loc sa fac unul rotund ca e mai usor d eimbracta ca n-are colturi.

LA NOI IN ROMANIA SE CREDA CA TORTURILE IMBRACATE IN PASTA DE ZAHAR SUNT IMBRACATE IN MARTIPAN DAR NU E ASA.ESTE PASTA DE ZAHAR NU ESTE MARTIPAN. nORMAL CA SUNT COFETARII CARE IMBRACA SI IN MARTIPAN.

poza aici

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut un tort pentru maine, la nepoata mea care isi serbeaza onomastica. Este tort de ciocolata.

POZA 1, 2, 3, 4

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

veronica---imi ploua in gura.cum ai facut floricelele ?ce bn arata tortul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Gabrielle, exista o tehnica de facut trandafiri pe care am invata-o de pe un site, si-anume culinar.
Se face pasta de lapte praf asa cum prevede reteta apoi pasta se intinde cu sucitoarea intre 2 folii trasparente sa fie perfect neteda si sa nu se lipeasca, se decupeaza cercuri cu ce vrei tu, in fct. de cat vrei sa fie de mare petala. Eu am decupat cu capacul de la oul kinder si petalele mai mari le-am decupar cu capacul de la o cutie cu scobitoare. Apoi se da forma de petala subtiind la marginea ei cu o lingura sau lingurita. Eu fac cu degetele unse cu ulei. Pui atatea petale , le lipesti, le unesti cat de mare vrei sa fie trandafirul.
Poti colora cu coloranti pasta. Eu am primit colorantii din America de la cineva.
La frunze...este forma speciala de decupat frunze si o sucesti la margini..asa cum se vede in poza...sa nu fie chiar dreapta. inainte de-a a vea forma de frunza taiam cu taietorul de saratele zimtat sau cel drept.
Io mi-am descoperit pasiunea pentru facut flori de nu demult si nu vreau sa renunt, din contra vreau sa fac trandafirii sa fie cat mai naturali si frumosi. imi place efectiv! Acum am ajuns sa fac torturi la tot familionul ca nu ma mai lasa in pace...e ca un drog.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Am facut un tort pentru maine, la nepoata mea care isi serbeaza onomastica. Este tort de ciocolata.

POZA 1, 2, 3, 4

de-ale gurii

Stefan Peter(1 an si 6 luni)





Foarte frumos! Felicitari!
Cred ca a ta cumnata iti ramane indatorata pe veci ptr asa o minune de tort.
Ai folosit foile alea care se gasesc la voi de cumparat?

La tortul ptr 1Iunie,trebuia totusi sa-l imbraci in ceva(o crema de unt,sau un ganaj,sau gem) si nu-ti mai ieseau gloantele prin pasta,sau s-o faci mult mai groasa.dar e super OK ptr inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Merci, Adi .

Da, am folosit foile alea din comert care sunt 5 la numar, dar n-am gasit de cacao sui am luat din Metro de vanilie.



de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput