Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mai Matiz,mai!!

E faina reteta asta!





BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Da ,e bestiala!am gasit-o intr-o revista 'ioana'.Si mai am cateva faine specifice de craciun tot din ioana daca vrei le pun.

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

bananele ceramelizate se pot servi si fierbnti cu inghetata de vanilie sau cocos ca sa se topeasca si sa fie ca un sos

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Cataif


foaia:-3oua
-270gr faina
un praf de sare

siropul:
-200gr zahar
-150 ml apa
.50 ml rom

umplutura:
-1kg de frisca



din oua si faina se preagatesc taitei subtiri(se face foaie subtire se ruleaza si se taie fideluta)se pun la uscat. Dupa ce s-au uscat taiteii se presar intr-o tava mare.se cocc la cuptor ca 15' pana se rumenesc putin.in acest timp zaharul se fierbe in clocote se pune romul dupa care se stropesc taiteii cu acest sirop.Se mai lasa la cuptor pana ce se absoarbe tot siropul si se leaga ca o foaie Foaia se lasa la racitin tava ca sa se intareasca dupa care se taie in jumate.
O jumatatea se taie in patrate de 5/5 cm iar pe jumatatea cealalata se pune un strat de 3-4 cm grosime de frisca.pe ea se aseaza patratelele in ordinea in care au fost dupa forma lor trecand cu cutitul prin friscasi se taie si foaia de dedesubt.se pudreaza cu zahar sau cu cocos ras.

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Asta e reteta nobila...e foarte veche!!! cica se facea pe vremuri in casele boierilor...o incercam si noi oameniide rand?

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

mai veronica da esti artista tata!!de cate ori ma uit la trandafirii tai ma minunez!!te ajuta si ustensilele e drept dar ai talent si iti si place sa creezi!!!braaaavooo

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz,multumesc de aprecieri!

SCHIMB CAPITOLUL!!!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Nu stiu de ce in primul capitol din 19 pagini s-au facut 29, habar n-am. Sper sa nu se mai decaleze paginile la linkuri!
Am vazut asta de mult dar azi am corectat tot.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

POFTITI LA CAPITOL NOU

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput