TRATAMENT CU DIANE35

TRATAMENT CU DIANE35 | Autor: ariciu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
De 3 luni urmez tratament cu Diane35 si sunt cam ingrijorata ca incep sa capat proportii...adica incep sa ma ingras( am pus cam 4 kg), parca ma deformez pe zi ce trece...desi mananc ca de obicei, stilul de viata este acelasi.
Si mai trebuie sa urmez inca 3 luni de zile tratamentul...si ma gandesc daca atunci cand am sa-l termin am sa mai intru pe usa.

Ce ma sfatuiti??

Va pup,
Monica

spera si nu renunta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Mananca fructe, nu mai stiu care este explicatia dar pe unde am citit si auzit este nevoie de un surplus de vitamine cand iei anticonceptionale.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghemotoc spune:

Ti-au fost recomandate in urma unei dozari hormonale ? Eu am luat 3 ani Diane si nu m-am ingrasat deloc. O prietena a luat Mersilon si s-a ingrasat cam 10kg . Dupa care s-a dus la medic care i le-a schimbat (dupa ce si-a facut analizele) si si-a revenit la normal in cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am oroare de tratamentele cu hormoni. De ce luati tot ce va da medicul cu atata usurinta, mai ales cand este vorba de hormoni? Si mie mi-a recomandat diane si eu nu am luat.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu spune:

bineinteles ca tratamentul a fost prescris in urma tuturor analizelor hormonale. Altfel nici eu nu ma aruncam cu capul inainte.
Sper ca efectele secundare sa nu ma afecteze in cele din urma atat de rau, avand in vedere ca scopul este un bb (pentru care as face orice).

spera si nu renunta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Eu am luat 3 luni Diane35 si n-am avut nici o problema. Eu oricum sint grasa si am o activitate sedentara, asa ca daca m-oi fi ingrasat atunci 2-3 kg oricum n-am bagat de seama si nu m-am gindit ca ar fi de la ele.

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Ariciu, chiar daca ti-au fost prescrise in urma dozarilor hormonale ele tot au efecte secundare. Am vazut destule fete de pe forum care se plangeau ca in urma acestor pastile ori nu le venea ciclul, ori microchisturile de pe ovare reapareau. Astea se dau de obicei in cazul ovarelor micropolichistice, pt stoparea actiunii androgene.
Tu faci ce vrei, dar eu iti spun ce riscuri exista. Bineinteles ca dr nu vor spune asta, dar eu iti povestesc numai ce mi s-a intamplat mie .
Acum vreo 2 ani mi s-a prescris medrixoprogesteron( fara dozari hormonale) iar rezultatul a fost ca mi s-a dereglat ciclul. Si culmea era ca dr imi spunea ca astea regleaza. La mine era 90% regulat, dar pastilele astea l-au dat peste cap( si nu am luat decat 10).
Menstruatia imi venea din ce in ce mai tarziu, cu dureri puternice de san. In fine, m-am apucat de bai de plante pt chist, si mi s-a reglat si ciclul. A devenit asa cum a fost. De atunci eu nu pot sa mai aud de tratamente cu hormoni artificiali.
Ce spui tu de ingrasat este nimic, astea sunt fleacuri si le poti rezolva usor. Poti lua pastile naturale pt slabit, ajuta cred si in cazul in care iei anticonceptionale.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Mie, medicul, mi-a recomandat Diane 35 pentru o dereglare hormonala,mai precis o hemoragie care nu se mai oprea. In prima luna de tratament totul a fosf OK, in a doua am avut 2 sau 3 zile o mica hemoragie incepand cu ziua a 13-a, dar in a treia luna mi-a venit ciclul inainte cu 7 zile de a termina folia si m-a tinut 2 saptamani,fapt pentru care am incetat tratamentul cu Diane 35 si norocul a fost ca am gasit ,aici, pe forum un subiect in care se vorbea de tinctura de coada soricelului. Azi, am 5 luni de cand folosesc acest produs si-mi este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Ariciule (ce-mi place nickname-ul tau) si eu am luat in doua rinduri Diane pentru chisturile de pe ovare, e adevarat ca si-au facut efectul scontat, dar si eu m-am ingrasat cam cu 1 kg/ luna si tot asa fara sa-mi schimb alimentatia, dar parca tot ce bagam in gura se depundea sub forma de shunci . Asta depinde si de metabolism, caci aveam colege care slabeau luand anticonceptionale...
Cica se pare ca daca esti predispusa la ingrashare si iei pilule, este mai bine sa suplimentezi activitatea fizica (mai ales de genul la greu) caci daca nu, metabolismul se leneveste!
Oricum, pt un bb, merita si sa iei cateva kile in plus, totul e sa te opresti in limite rezonabile

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Eu am luat 5 ani de zile Diane si nu am avut probleme cu greutatea. De cand fac tratament cu Ovamit am reusit sa ma ingras 3 kg pe care simt ca nu le mai pot da jos. In genere am un metabolism prost in sensul ca si o feliuta de paine se vede...
Depinde de organism.
Ubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionutza spune:

Draga Isabela,

Spune-ne te rog in ce consta tratamentul cu tinctura de coada soricelului?

Multumesc mult,
Ionutza

Mergi la inceput