Erori la ecograf

Erori la ecograf | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj

Fetelor, voua vi s-a intamplat sa auziti mai multe pareri la ecograf, pareri care sa se contrazica? Ca eu sunt in ceata totala. Nu am acum timp sa va povestesc, dar daca puteti cititi ce i-am scris lui nimeni, si cand voi avea timp voi scrie si aici.
Pupici
Crinuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

DA!!!!!!!!!

DIN Pataniile Simonei...

Acum un an aveam uter retrovers...saptamana trecuta am aflat ca am uter in anteversie (normal).
Ca sa se lamureasca doctorii miercuri (sapt. trecuta) am facut 4 ecografii in doua locatii...

Noi avem foarte multi prieteni medici...
Tot anul trecut mi-au depistat, in urma unui eco, tot felul de boli...S-a dovedit ca nici una nu era adevarata...
Mi s-a explicat ca si ecograful are limitele lui...Practic el nu vizualizeaza totul, face niste "fotografii"...iar anumite lucruri chiar nu pot fi diagnosticate doar cu acest aparat. (eu ma refer la eco normal...a aparut si cel tridimensional...care se pare ca-i mai corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

S-a apucat o data o prietena rezidenta la Nefrologie sa ma consulte, si cind s-a ajuns la faza cu ecograful (ca sa vada ca am cei 2 rinichi si tot restul...), am intrebat-o daca poate sa-mi suna ceva si despre uter si mi-a zis ca nu poate sa-mi zica decit ca il am ! Adica nu si daca e prea mare/prea mic etc...
Nu stiu daca urologii sint specializati pt asa ceva, eu stiam ca in timpul specializarii fac si cursuri de eco dar fiecare cu "feliuta"lui...
Pupici

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tipa respectiva cica are competenta ecografica( asa am citit), dar nu m-a convins deloc. De fapt, ieri am gasit 3 buletine ecografice si toate 3 aratau dimensiuni diferite are uterului, si m-a pufnit rasul. Doamne, nu mai putem avea incredere in nimeni.
Cert e ca ecografia vaginala este mult mai buna decat cea abdominala. Asa stati si voi?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

In urma cu cativa ani mi s-a descoperit un chist pe ovarul drept. La ecografie mi se spunea ca ovarul este inflamat si ca pe el exista un chist mic. Dupa tratamentele de rigoare chistul nu a disparut, asa incat la ecograf raspunsul era acelasi:un chist mic pe ovarul drept.Concluzia:operatia. Si la operatie au constatat ca ovarul avea dimensiuni normale dar chistul avea marimea unei portocale. Fara cuvinte.

Mergi la inceput