Congelare lapte matern?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

dragi mamici

eu am fost la o clinica "lapte si miere " specializata in alaptarea materna,asta nu in ro ,poate exista si acolo ceva asemanator.
este o organizatie mundiala,
va impartasesc ce am invatat eu de la ei:
laptele matern este primul si cel mai eficient vaccin oferit copilului.
isi schimba formula in functie de necesitatea sugarului,ii satisface toate nevoile, la inceputul suptului este bogat in glucoza si apa pentru ai satisface setea iar apoi in vitamine,mineraleetc ,iar la sfirsitul suptului in grasimi,pentru ai da sugarului senzatia de satietate.
se poate congela un an si chiar mai mult, in recipiente chiar si normale sticlute de apa ,nu este neaparata nevoie sa fie sterile ( sa fie bine spalate si limpezite cu apa fiarta)
decongelarea se face treptat din congelator il treceti in frigider,pina se decongeleaza iar apoi se poate incalzii in baie maria,dar apa sa nu fiarba ,sa fie doar calduta (nu se pune direct pe foc ,si nici la micro unde,esenta este sa nu se produca socuri termice care pot distruge anticorpii ).nu va speriati daca dupa decongelare laptele are miros dezagradabil ,este datorita enzimelor care se elibereaza(poate avea miros de peste ceapa ,chiar si de rinced)
laptele din primele 5 zile (colostrul) se poate folosi ca antibiotic natural ,antipiretic ,antiinflamator.(dupa vaccinare daca bb are febra se poate da colostru in loc de pastile ptru scaderea febrei,daca are nasucul infundat deasemeni se poate pune in loc de picaturi de nas ,colostru ,in ochi etc.
sper sa va fie de folos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by oradeanca

multumesc mult pentru raspunsuri - am congelat putin in recipientele pentru laborator, dar am vorbit cu pediatrul baietelului si mi-a spus ca nu merita sa il pastrez nici macar o luna in congelator - hmmm

Pe de alta parte o prietena are o fetita dulce-dulce si nu prea are lapte pentru ea si m-am gandit sa ii propun sa o mai alaptez si eu.
Stie cineva daca e voie si care ar fi riscurile? sper ca nu am deviat prea tare de la subiect



Draga oradeanca,
multi pediatri (cu care am avut eu tangenta, aici in Oradea) sustin ca e o prostie pastrarea laptelui matern in congelator, ei au invatat altfel in facultate, probabil au studiat dupa manuale mai vechi, cand erau alte reguli de puericultura. Noroc cu internetul, ne mai documentam si noi din alta parte... deci curaj, si spor la adunat laptic.
Daca vrei, poti sa dai lapticul in plus altui copil, e decizia ta, acelui copil vei face un serviciu foarte mare:)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

quote:
Originally posted by Georgeasca

Merita sa pastrezi cit mai mult lapte. Sa fie acolo pt "zile negre".
Nu se stie niciodata cind ti se termina laptele, iar cel pastrat deja e foarte bun.



intru totul de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

GabiK, multumesc foarte mult. sa stii ca sunt cam dezamagita de drii nostri din Oradea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am congelat lapticul in biberoane de la Primii Pasi, mult mai ieftine decat recipientele Avent (vreo 20 mii) si la fel de bune (dupa parerea mea). Mi-a fost extrem de folositor pt atunci cand trebuia sa plec undeva si bebele avea in continuare nevoie de lapte.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

multumesc pentru idee Roxana:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by oradeanca

multumesc pentru idee Roxana:)


pastrarea laptelui matern este f. importanta in primele luni de viata,cand copilul suge mai putin;mai tarziu cand din diverse motive nu poti alapta(de ex.esti in situatia temporara de a nu putea alapta),poti ruga bona,sau,pe mama ta,sa procedeze astfel:scoti punguta speciala de stocare a laptelui(cauta pe net,unde am gasit si eu,parca la reclama),din congelator,imediat,sau,dupa o partiala decongelare ,numai in frigider;punguta se pune intr-un vas cu apa calda sau in incalzitorul de biberoane;dupa ce s-a dezghetat,se poate pune cu grije in biberon;daca mai ramane,este
f.important sa nu se mai foloseasca restul de lapte.Eu stiu ca termenul de congelare este 3luni;dar daca colectezi esalonat noteaza data pe punguta(are o eticheta)si o folosesti in functie de aceasta.pungutele au cam120ml.si nu sunt f. scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

e un subiect mai vechi pe care activez


am tot citit ca exista pungute/recipiente speciale pt pastrat/congelat laptele matern;

asa este? cat costa si la ce fel de farmacii gasesc?

ma intereseaza mai ales partea cu congelatul ca presupun ca in frigider il poti tine si in biberon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu nu stiu de pungute, pot doar sa-ti psun ca eu l-am pastrat in recipiente pentru urocultura (de la farmacie, 1 ron bucata, si sunt sterile). Eu nu prea am avut ce pastra, pt caam alaptat greu, dar ce scoteama cu pompa si nu-i dadeam lui bb in ziua respectiva la o alta masa, bagam la congelator in urocultoare.

Tot ce au spus fetele inainte este adevarat (adica si eu am avut aceleasi informatii, nu pot decat sa sper ca au fost corecte). Ce pot sa mai adaug este sa puneti portii mai mici, nu 100 ml, cat poate este capacitatea urocultorului, pt ca bb poate nu mananca tot la o masa si ce ramane trebuie sa aruncati. Eu puneam cate 50 cand bb era mai mic.
Intr-adevar, trebuie dezghetat treptat, la bain-marie sau in frigider, sau la temperatura camerei, ideea e sa nu fie brusca trecerea de laa rece la cald.
Este foarte util, mai ales cand bb e mai mare si ai nevoie sa lipsesti de acasa 2-3 ore sau poate urmezi vreun tratament (cu antibiotice, de exemplu) si nu-l poti alapta cateva zile ...

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">Hai sa discutam despre frumusete si ... bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

cred ca se poate pastra laptele in congelator, dar clar nu mai sunt anticorpi, anticorpii se transmit doar prin SUPT la pieptul mamei; asta nu ar fi o problema, daca in continuare e alaptat bebe si se apeleaza doar ca solutie de urgenta; iar peste cateva luni laptele ala nu mai asigura nevoile copilulului, pt ca acesta creste, iar laptele din san are alta calitate pe parcursul lunilor de alaptare...se poate pastra, dar mi se pare mai corect 1-3 luni...eu insa nu am putut pastra laptele nici macar in frigider, chiar si cantitatea mica pe care o scoteam...ca ii producea colici...si asta a fost verificat la noi;

GABI - M-AI DAT PE SPATE CU 30 DE LITRI...DAR DE UNDE????????? EU CU POMPA AVENT SCOTEAM DOAR 10-20 ML

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput