Mamici de martie-aprilie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salutare!

Mie mi-a revenit buna dispozitie

Se pare ca bebelul meu, desi nu e prea mare, e "numai bun de pelviana"
Si - surpriza - desi saptamana trecuta colul meu era inchis si rigid, de data asta e moale si deschis, desi eu habar nu am sa fi avut contractii Nu stiam de ideea cu scortisoara, dar am facut acum 2 zile o tava de strudele cu mere si multa scortisoara... nu stiu daca dupa ea am avut contractiile, dar cert e ca mi s-a deschis colul zilele astea

Ma internez luni la amiaza. Pana la urma decizia daca va fi cezariana sau nu se va lua pe loc impreuna cu "profesorul" (Marinescu banuiesc), in functie de cum se prezinta situatia, dar totusi sa fiu nemancata, pentru ca cezariana intra bine in calcul...

Cam atat de la mine...
pentru cine simte ca are nevoie, chiar daca nu naste azi



Diana 39+ cu Mihai-Alexandru
AMR 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Buna mamici si viitoare mamici
4 zile mai avem si noi pana la DPN
Nici nu imi vine sa cred cand a trecut timpul...o singura suparare avem ca suntem cu funduletul, dar doctorita noastra este o draguta si am mare incredere in ea caci m-a va asista la nastere si mi-a spus ca daca avem dilatatie si contracvtii bune nastem natural daca nu nu ma va chinui si vom face cezariana
Am niste emotii!!
Florin-a
PS! de vreo saptamana beau ceai din frunze de zmeur...am inteles ca e bun pentrui travaliu...a baut vreuna din voi? Isi face vreun efect?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

Ceva frumos pentru mamici (sper sa nu se supere cineva ca am ocupat asa de mult spatiu)

DE CE O IUBESC PE MAMA

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus," Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat."

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.
Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea pentru a doua zi dimineata.

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le pune pe amandoua langa geanta ei.

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga," Credeam ca te duci in pat."

"Sunt pe drum," raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular," Ma duc in pat."

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai mult?
PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA...( si nu am putea sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!!!)

Trimiteti unor femei extraordinare aceste randuri, o sa va multumeasca pentru asta. Eu tocmai am facut-o.

SI APOI DUCETI-VA IN PAT!

Mult succes -dutelor ce urmeaza sa nasca!

are mama o fetita frumusica foc...
<a href="http://new.photos.yahoo.com/laurentiu_iacovici/album" target="_blank"> buburuza mamei </a>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,
TZUNA ma bucur ca e mai bine acum cu Maria.Sa stii ca e normal sa mearga inspre bine.Si Alexia mai are cate o zi agitata si plange stiu ce inseamna iti vine s-o iei pe aratura.

KATINK eu n-am avut calc ceva vreme, am vazut ca si tu ai nascut o fetita mititica ca si Alexia.Cum s-a intamplat si sa-mi povestesti cum ia in greutate!!!Alexia e k in privinta asta!!!!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

buna ziua la burtici si la proaspete mamici!

am primit urmatorul mesaj: Dana_P..am nascut pe 18 la ora 19.15, Deea Maria, 3650kg, 53 cm, apgar 9, nastere naturala cu peridurala.

noi suntem bine azi, am constatat ca copchilu tipa de foame si de constipatie.......azi a venit dr si ne-a rezolvat, am luat si pompa de sin ( ca asa ne-am luminat cit minca copilu, vai de ea saracuta)

Fetelor am si io o intrebare...E devreme botezul la 5 saptamini?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

roxygeo din cate stiu eu botezul se face dupa ce face bebe 40 de zile... acu depinde de preot banuiesc..stiu ca il poti face oricat de tarziu dar mai devreme nu stiu... desi la bebe bolnaviori ii poate boteza si la 2-3 zile, deci nu vad de ce nu ar accepta.

are mama o fetita frumusica foc...
buburuza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Mada Rozz


Pentru burticute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Diana_Jors se pare ca suntem in aceeasi situatie.Si eu la control saptamana asta mi-a gasit colul deschis citez"cat sa bage un deget"
In ceea ce priveste felul cum vom naste depinde: daca avem dilatatie buna adica 4 centimentri in 4 ore nastem natural, daca nu recurgem la cezariana.Doctora mi-a zis sa nu imi fac probleme ca a mai asistat la copii in pelvin si totul a fost bine cu exceptia faptului ca mamica munceste mai mult la expulzie.Singura chestie este ca e necesar imperios prezenta medicului la nastere pentru ca la nasterile pelvine sunt anumite metode de manevrare a copilului.
Si tot ea mi-a zis ca daca e sa fie probleme sunt in orice pozitie s-ar afla bebelul.
Iti doresc tot binele din luma si sa ne ajute Doamne Doamne sa trecem cu bine peste aceste experiente
Florin-a 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Fetelor,
Mi-am adus aminte.Noi ne confruntam cu ceea ce se cheama icter prelungit.Dc mi-a zis ca ea s-a nascut mai mititica si de obicei la prematuri icterul incepe mai devreme si se finalizeaza mai tarziu.La ultimul control, de acum o sapt, dc a observat ca ii mai trecuse si mi-a propus s-o mai lasam o sapt pana ne vedem iar pt vacccin.Tot amana sa-mi dea fenobarbital crezand ca se va curata singura.Insa eu nu cred asta si cred ca tot la fenobarbital ajungem.Ceea ce mi-a zis este ca e k, ca nu e patologic caci picioarele si mai ales talpile sunt albe rosiatice cum e normal.Voi cum stati la capitolul asta, mai ales tu, Katink care ai o fetita mai mititica.Parca Elaynne zicea ca e k, ca nu e de acord sa-si indoape copilul cu nimic.Nu?
Vreau raspuns!!

adina, proaspata mamica si printesa ALEXIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:


Felicitari Dana_P , sa iti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si mincacioasa!

tzuna, chiar interesanta ideea ta cu alaptatul dupa ce isi potoleste putin foamea, nu m-am gindit la asta. Am sa incerc sa o aplic. Poate gasesc si galactocilul...

Fetelor care ati nascut mai pe la inceputul odiseei, la voi cit au durat lohiile?? Eu am implinit azi 3 sapt. si tot nu s-au oprit. E suficient un tampon pe zi, dar ma intreb cit mai dureaza... Si la cit timp putem reincepe ?

Mergi la inceput