Nunta in Iasi (22)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lyla spune:

Leah
Casa de Piatra!!!
Ti-am trimis pe adresa de mail un mesaj cu multe intrebari...Sper sa nu te superi si daca ai vrea sa-mi raspunzi tot pe mail ar fi minunat.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Lyla, cred ca daca scrii si aici poti obtine mai multe raspunsuri ca si noi am fost miresici :)

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Dragelor,
Totul a iesit superb, in ciuda catorva mici neplaceri, impresia generala e foarte buna si toata lumea a fost extrem de multumita. Revin curand cu mai multe detalii si cu poze.

Va pup,

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Te asteptam :)

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ma bucur ca pana la urma s-a dovedit ca totul a fost bine. te asteptam cu detalii.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyla spune:

Sorry Lili,nu am vrut sa deranjez pe nimeni.Intrebarile mele au conotatii publicitare si nu vreau sa fiu sanctionata pt. reclama gratuita...Merci pt. intelegere si continui sa ma bazez pe sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Ok. Nu esti cumva Hopes deghizata?
Glumesc, evident.
Dar daca nu e ok sa scrii aici, te inteleg.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Leah - te asteptam cu vesti. cand ne poti povesti?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Dragele mele,
In sfarsit m-am mai odihnit si revin cu detalii despre nunta. In primul rand pot sa va spun ca totul a iesit absolut superb, nu neaparat cum am planificat eu, dar pe-aproape.

Tot balamucul a inceput de vineri dimineata cand am fost la spovedanie, apoi la cursul festiv al surorii mele, apoi la manichiura si apoi ne-am tot asteptat oaspetii care au inceput sa soseasca din diverse colturi. Nu mai spun ca ma durea ingrozitor glezna si talpa dreapta, abia le puteam pune in pamant, astfel ca toata ziua de vineri am umblat cu fastum gel-ul dupa mine si cu piciorul infasurat cu un bandaj elastic, deja ma vedeam dansand valsul intr-un picior. Seara tarziu au ajuns si nasii si i-am dus la Ciric, la cabana, unde i-am cazat si am ramas sa dorm acolo, bineinteles ca m-am culcat pe la 12 noaptea.
Sambata dimineata m-am trezit si am venit acasa, unde ma astepta coafeza. Am mancat, am facut o baie, mi-am pus o masca de gel rece pe ochi, m-am cremuit, m-am parfumat, m-am imbracat cu halatul meu alb si m-am incaltat cu papucii brodati si am inceput sa ma simt ca o printesa. Eram incredibil de relaxata si de calma, si asta dupa ce fusesem ca un zombie toata saptamana. M-am asezat pe scaun si i-am spus coafezei sa ma faca cum vrea ea si a iesit ceva absolut superb, ma bucur ca am mers pana la urma pe mana ei. A coafat-o si pe nasa si pe mama si amandoua au aratat foarte frumos si toata lumea le-a laudat. Dupa aceea, m-a machiat prietena mea, care e cosmeticiana, si cand m-am uitat in oglinda nu imi venea sa cred ca sunt chiar eu. Sora mea m-a sunat aproape plangand ca s-a coafat oribil si m-a speriat putin, dar a fost mai mult sperietura pentru ca arata incredibil, dar nu era ea obisnuita sa fie atat de eleganta. Amandoua domnisoarele mele de onoare (sora mea si sora mirelui) au aratat ca niste fotomodele, toata lumea le lauda, iar eu eram mandra sa le am langa mine.

Pe la 4 si ceva m-am imbracat in rochia de mireasa si nasa mi-a pus voalul, apoi am plecat spre Biserica. Mama mi-a rupt colacul in scara blocului ca sa nu fie chiar circ acolo in fata, dar oricum toti vecinii erau pe la ferestre si ma admirau. Eu m-am ascuns sub umbreluta, ca si-asa batea soarele foarte tare si m-am urcat in masina. La Biserica a fost o slujba foarte frumoasa, chiar am putut sa ma concentrez pe ea, n-a durat excesiv de mult si corul a cantat incredibil, te transpunea intr-o atmosfera religioasa. Mi-era o foame, astfel ca am muscat cam mult din cozonac, era sa il musc pe preot de degete (toata lumea a observant si s-a amuzat). Am facut poze in curtea Bisericii la trandafiri, apoi am plecat cu nasii si cativa prieteni in Gradina Botanica sa facem poze, unde am dat de alte belele, era sa ne amendeze pentru ca am intrat cu masinile intr-o zona unde nu aveai voie si a iesit un adevarat scandal cu gardienii de acolo, dar s-a rezolvat pana la urma si am plecat spre restaurant.

La restaurant totul era aranjat exact asa cum am vrut, sala foarte elegant… numai ca nu venea lumea. Pe la noua am inceput sa plang, sala era aproape goala si cativa ma sunasera chiar in ziua nuntii sa imi spuna ca nu mai vin, dupa ce confirmasera in prealabil. Oricum pana la urma a venit lumea, intre 9.30 si 10.00, o pereche a venit chiar la 11.30 si mi-a mai venit sufletul la loc. Am deschis dansul la 10.00, cu valsul invatat si cu masina de bule si toata lumea a ramas masca, erau blitzuri in jurul nostrum mai ceva ca la paparazzi, mai ales ca le daruiseram la toti cate o camera foto de unica folosinta: acesta a fost cadoul nostru pentru invitati si toti le-au folosit din plin (chiar am strans cateva ieri de la niste prieteni si am scos pozele, care au iesit foarte clare si au surprins diverse moment, care pe unde a stat si ce-a vazut si ce i-a placut). Dupa vals, am mers la microfon si am tinut un mini-discurs, iar sotul meu a intervenit si a scos o pereche de catuse pe care mi le-a pus mie pe o mana si lui pe o mana si i-a avertizat, in hohotele de ras ale tuturor, pe cei care intentionau sa ma fure ca n-au nicio sansa. Dupa aceea a intervenit sora mea cu prietenul ei si au spus ca au pregatit si ei un moment special si au pus un cd cu o melodie compusa special pentru noi si cantata de ei (voce si chitara), in care inserasera si cate un fragment vorbit de noi (ne rugasera fara sa stim unul de altul sa inregistram cateva ganduri pe care au spus ca le insereaza intr-o surpriza – evident ca nu stiam ca va fi vorba de un cantec). Am fost atat de emotionata incat am inceput sa plang, mai ales ca sotul meu s-a asezat in genunchi si mi-a spus niste lucruri atat de frumoase, incat nu-mi venea sa cred ca mi se intampla mie asa ceva. Cand m-am uitat in sala, am vazut ca nu eram singura care plangeam si ca invitatii au fost si ei impresionati (si nu numai femeile!).

La 11.00 au fost momentul in care a intrat formatia de dansuri populare si au avut un mini-spectacol care a suprins pe toata lumea, pentru ca a fost o surpriza, nici macar parintii n-au stiut. La 11.30 m-au furat si am inteles ca s-a negociat strasnic pentru mine si cand m-au adus inapoi rapitorii au trebuit sa danseze o sarba cu mine in brate si s-au descurcat chiar onorabil, m-au trecut de la unul la altul pana n-au mai putut si atunci m-a luat mirele si m-a mai jucat el.

Mancarea a fost excelenta, la fel bautura, prajiturile, vinul, servirea foarte profesionista, nu am ce sa reclam la capitolul asta. Ba chiar am avut si o surpriza de la colectivul hotelului, au adus friptura pe farfurii iluminate si au efectuat un dans dragut pe melodia din “Corul Vanatorilor”.

La un moment dat mi-au furat si mirele si a trebuit sa dau catusele ca sa-l recuperez, prietena mea cea mai buna se “indragostise” de ele si le vroia, asa ca i le-am dat si i-am urat sa le foloseasca

Tortul a fost incredibil de gustos (tiramisu) si s-a mancat aproape tot, am vrut sa mai iau acasa a doua zi si nu prea mai aveam ce. A fost si foarte aspectuos, eu l-am vrut montat pe suport clasic, cu figurina in varf si fara artificii, numai cu lumanarele; a fost o imagine de vis cand l-au adus.

Am incheiat nunta cu scoaterea voalului (iar un moment amuzant) ca nasa mi-a pus marama pe cap si mi-a dat un polonic si mi-a zis ca de-acuma la cratita e locul meu, normal ca toti s-au amuzat, ca aratam dragut cu rochia de mireasa alba, marama rosie si polonicul argintiu. Apoi am dansat hora gospodinelor, iar barbatii, dupa aceea, hora gospodarilor. Era cinci dimineata si lumea inca mai dansa si mai chiuia, nici nu mi-a venit sa cred ca nimeni nu se dadea dus acasa si nimeni nu realiza cand s-a facut ziua afara. Mi-a parut rau ca s-a terminat totul, as fi vrut sa mai dureze, dar am ramas cu niste amintiri pe care nu le voi uita niciodata.

A doua zi dimineata cand m-am trezit, sora mea ma astepta cu alta surpriza, un nou cantec scris de prietenul ei si cantat de el (il scrisese si il inregistrase in dimineata aceea cand ajunsese acasa) cu impresii de dupa nunta, a urmat iar o repriza de lacrimi amestecate cu zambete, pentru ca melodia este si emotionanta si amuzanta.
Acum strang poze de la cunoscuti, pentru ca cele profesioniste mai dureaza. Puteti vedea cateva selectii pe

http://community.webshots.com/album/559325878nhmUfW

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

LEah bulele alea au avut un efect superb! Sincer. De unde ai zis ca ai facut rost de masinarie? Nu se stie niciodata pentru ce imi trebuie ...
Si apropo, sunt f happy ca ai pus si o poza facuta de mine. Imi pare rau ca nu am avut curaj sa fac poze de la inceput, cand erai cu umbrelutza. Dar mi-o fost jena ca se uita lumea la mine, eram imbracata de zi ...

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput