hepatita b si sarcina

hepatita b si sarcina | Autor: peonia

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in luna a 7a si sunt purtatoare de AgHBs.Am vorbit cu medicul meu infectionist si mi-a spus ca exista o imunoglobulina care se administreaza bebelusului imediat dupa nastere dar care nu se importa la noi in tara,ci ar trebui cumparata din Germania.Rog mamele aflate in aceeasi situatie si care au reusit sa o cumpere sa-mi dea si mie toate datele necesare .Eu am luat o reteta de la medic pe care as putea sa o trimit unei cunostinte din Germania,dar nu stiu daca e valabila acolo si sub ce denumire comerciala este medicamentul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

doar din germania o poti cumpara?
Adica in alte tari nu exista, sau doar daca e nemteasca e buna, adica de la Bayern.
Poate imi spui cum ii zice si o intreb pe doctorita mea, sa vedem ce zice?

+8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Eu am 33 sapt si 3 zile si mi-am facut rost de imunoglobulina din Romania.Daca vrei mai multe informatii lasa-mi un PM si iti voi da nr de tel de unde poti procura.Eu am facut rost din Iasi dar am si un nr de tel de la un tip din Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peonia spune:

Draga Dell m-ai lasat fara cuvinte...Eu am tot incercat sa fac rost din tara dar la toate farmaciile mi s-a raspunsacelasi lucru:nu se fabrica in Rom. si nici nu se importa.Sub ce denumire ai gasit imunoglobulina ,cat costa si de unde ai luat-o?Eu sunt in tratative cu o cunostinta din Germ. ca sa o cumpar de acolo dar e dificil.Mi-ar fi mult mai usor sa o iau de la Iasi.Medicul infectionist dela Bucuresti mi-a spusca se numeste:HEPATITIS B IMMUNOGLOBULIN,CA SE ADMINISTREAZA O SINGURA DOZA ODATA CU PRIMA DOZA DE VACCIN CAT MAI REPEDE DUPA NASTERE(IN PRIMELE 12 ORE).Despre asta stii si tu?Da-mi te rog mai multe informatii pe humacristina@yahoo.com.Astept cu nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trimar spune:

Am 2 vaccinuri de imunoglobulina pentru hepatita B.Sotia mea tocmai a nascut si am procurat vaccinul din mai multe surse, asa ca mi-au ramas acestea.Cei interesati ma pot contacta la trimar_romania@yahoo.com

Mergi la inceput