Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu v-am pupat, plec acasa. Poate mai intru mai pe seara sau maine.

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Vad ca se vorbeste de cadouri la nastere. Eu am fost directa ca sa nu am iar surprize. In decembrie am facu si eu 30 de ani si asteptam o bijuterie frumoasa. Nasa mea stia ca vreau sa-mi iau si eu un robot de bucatarie asa ca a fost draguta si l-a ajutat. Va dati seama ce am primit si mai ales ce fata am facut. Pai robot oricum imi luam.
Pe la 14 saptamani i-am spus domnului ca manica ar fi cazul sa primeasca un set de bijuterii. Asteptam sa vedem. Poate s-a prins si nu uita.

22+ 21.07.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBPuck spune:

Intrucat in ultima vreme uit intr-un mare fel, nu mai stiu cine m-a intrebat de numele magazinului de mobila, nu-l stiu, si nici daca au site n-am habar, imi pare tare rau.

In alta ordine de idei, vorbeati de recoltarea de celule stem. In UK se pare ca asta s-a scos in afara legii pentru ca i-au prins pe baieti ca foloseau celulele prelevate pentru facut cercetari genetice. Nu stiu, nu mi-ar placea deloc sa stiu ca undeva se umbla la celulele copilului meu pentru testat diverse mutatii. Plus ca mai e un motiv pentru care nu cred ca vreau sa fac asta. Din cate am citit si urmarit diverse documentare, problema la celulele stem este ca, ok, le implanteaza, dar trebuie sa si gaseasca stimulul exact pentru tipul de celule care urmeaza sa se dezvolte. Acuma nu stiu care e exact adevarul, dar pana nu sunt convinsa ca e ok, nu cred pe nimeni. De asta tot urmaresc subiectul, sunt la faza de strans informatii. Mai am timp sa ma hotarasc, oricum. Ca idee, suma de 1000EUR pentru prelevare nu mi se pare deloc mare pentru o "asigurare de boala" a copilului.

"Cel mai simpatic ghid de sarcina" l-am primit de la sora mea cand a aflat ca sunt insarcinata. E de departe cea mai misto carte despre sarcina pe care am citit-o. E foarte... "normala", tipa spune lucrurilor pe nume si e si ea un om sanatos la cap, care vede si partile bune si partile rele. Mi se par absolut dementiale sfaturile date sotilor:). In aceeasi idee, eu mi-am descarcat de pe net, nu mai stiu exact de unde, o carte numita :"Cum sa supravietuiesti langa o persoana insarcinata". La fel, se adreseaza partenerilor nostri si e super misto scrisa. Si foarte, foarte adevarata.

BBPuck
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Mai aveam cateva cuvinte de spus dar m-am afundat in munca si am plecat in jur de 8 de la servici!

Luna noi ne uitam pe animal planet (e postul favorit a lui Vladut in conditiile in care un copil de un an si juma are asa ceva) si e o reclama in care un nene vorbeste de cainele Cosmi si banuiesc ca asa se pronunta si Cosmin , sper sa nu te supere comparatia, eu ma gandesc numai la pronuntie.
Cat despre al treilea bb, nici vorba, se inchide fabrica, nu ma mai tine cusatura si nici varsta .

Eu nu prea ma omor dupa bijuterii, cerceii sunt singurii la care as putea sa zic ca mai ravnesc, in rest nu sunt prietena cu ele si acum ca m-am umflat nu port nici macar verigheta asa ca are dreptate sotul ca mi-ar cumpara degeaba asa ceva. Dar eu tot mi-as dori asa niste zdranganele, am vazut unele destul de moderne cu cristale swarovski sau cum se scrie. O sa ii dai ideea asta la nasterea de anul asta .

BBPuck e scrisa foarte frumos cartea si trateaza partile reale ale sarcinii si nici nu e scrisa in termeni medicali sa nu ii intelegi. Mie mi-a imprumutat-o o prietena dar o sa o cumpar ca sa o am ca amintire de la sarcina asta!

Nu am ajuns la nici un shopping, am ajuns tarziu acasa si m-am bagat la teveu, sotul face piure, ma gandesc la ce o fi garnitura .

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Burtika bine ai venit si o sarcina usoara! Ca sa te inscriem pe listuta trebuie sa ne dai urmatoarele date calendaristice: UM (ultima menstruatie) si DPN (data probabila de nastere, e un link pe prima pagina cum poti calcula). Si scrie repede inca 6 mesaje ca sa faci 10 si sa scapi de moderare, sa nu te pierdem pe drum ca in capitolul 30

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Jadi tu ai cartofii, iar eu friptura. Hai sa punem masa impreuna.
Eu nu am iesit nici macar sa iau paine. Sotul nu a stiut ca nu este asa ca nu a luat nici el. Noroc ca mai aveam niste paste de ieri.
Trebuie sa merg la culcare caci pustiul meu Alex s-a postat langa mine si nu doarme pana nu merg si eu.
Noapte buna!

22+ 21.07.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

pentru toata lumea! Cand voua va e somnul mai dulce, eu fac planuri de evadare! Daca totul merge asa cum am planuit, azi merg la tara, sa-mi vizitez bunica! Va povesteam eu mai demult ca ea m-a crescut pana la 7 ani si inca nu m-a vazut burtoasa. Cu toate problemele astea, ne-am temut de drumul pana acolo. Ei bine, sper ca azi va fi ziua cea mare! Tineti-mi pumnii! Sper sa nu ma zdruncine masina prea tare, iar pentru urgente am una bucata sot la indemana, inarmat cu ditamai seringa! Dragul de el, are asa un mod ciudat de a-si manifesta sentimentele in ultima vreme...

Sa aveti un week-end frumos, cat a mai ramas din el!

Lia S24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Hop si eu la cafea, sunt treaza de la 7.30 !
Acum ma duc sa ma si schimb de pijamale si sa fac un pic de ordine in bucatarie, sa pregatesc un mic dejun si sa fiu gata cand apare sotul, azi nu ratez cumparaturile, psihic sunt pregatita! Pentru mine vreau pantofi si multe lucrusoare pentru pushti ca e cuminte si ascultator. Pentru cel mai mic, ce se va nimeri! Am citit pe la alte subiecte ca sunt lucruri de gravida la debenhams insa nu stiu daca are rost sa mai investesc! Dar cine stie!
Cristina nu ne-ai spus cum a mers sedinta de cumparaturi de ieri!

Nma am observat tarziu friptura, oricum m-am culcat aseara cu o foame! Nu stiu ce am dar de o saptamana as manca orice oricand si oricat! Sotul e un pic ingrozit, tot imi aduce fructe dar parca imi fac si mai rau foame!

Lia drum bun la bunica, stai calma ca nu are ce sa se intample!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna dimineata fetele!

Am si eu o intrebare.Am cumparat carucior pentru bebe - Peg Perego P3 Pliko Naked Modular System(3 in 1) si am impresia ca lipseste ceva de la "scoica" (scaunul de masina)si anume pernuta de sustinere pentru cap. Nu este normal ca pentru bebe sa existe un suport care sa ii tina capul drept ??? Exista oare si modele care prin forma lor nu au nevoie de pernuta respectiva? Eu l-am achizitionat din Ungaria si nu prea ne-am inteles cu vazatorii care vorbeau numai magiara.
Merci anticipat pentru raspuns(uri).Va doresc o zi minunata.

M. 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

jadi, cumpara de toate!! Nu te abtine de la nimic! Eu vorbesc, care nu mi-am cumparat absolut nimic de imbracat de cand sunt dubla . ( Sa nu radeti, ca am si o explicatie plauzibila pentru asta!) La inceput mergeau hainele dinainte de sarcina, iar dupa aceea am intrat in carantina si n-am mai iesit deloc din casa, deci n-a mai fost nevoie de hainute. Acu rascolesc dulapul sotului sa vad cu ce ma imbrac la tara. Si-l injur de mama focului, fiindca a ajuns la 92 de kg, desi ma rog de el sa mai iasa la un fotbal, la o alergare cu baietii! Daca era si el mai subtirel, imi veneau si mie hainele lui, ca eu am numai vreo 63 acuma!

Saptamana viitoare trebuie sa ies si eu neaparat la cumparaturi!

Lia S24

Mergi la inceput