Prichindei martie-aprilie 2005 (122) - 2 ANI !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

La Multi anisori si viata lunga si fericita pentru prichindeii care au mai adaugat un anisor !

Noi suntem bine, am ajuns marti acasa, timp extrem de putin, cu Mihai care l-ar bazai toata ziua pe Andrei, si cu programul pe care il avem cu un bebe de nici 2 saptamani, e cam ca la casa de nebuni la noi. Noroc ca Mihai merge la cresa, ca altfel nu cred ca as face fata de una singura.

Andrei s-a nascut in 3 aprilie 2007, ora 10.15, 2940 gr, 49 cm, a luat nota 10 de la doctor, iar in spital nici nu l-am auzit plangand. Le intrebam pe asistente daca plange, mi-era frica ca e mut. Mare diferenta fata de Mihai care la ore foarte regulate urla de foame de-l auzeam de pe coridor. In rest, e sanatos, dr zice ca are si tonus foarte bun, ca-i un copil puternic (desi noua ni se pare cam firav pe langa handralaul de Mihai).
Vali mi-a facut surpriza si a asistat la operatie (si la cea de dinainte, ca se cam plictisea). Surprinzator, mi-a prins bine prezenta lui, chiar si printr-un geam, caci mai erau si o gramada de rezidenti si studenti pe care-i vedeam hlizindu-se, si ma simteam cam nasol vazandu-i, mai ales ca mi-am dat seama ca nu merg toate ca pe roate.
In timpul operatiei si dupa au fost ceva complicatii, am fost destul de speriata, mesajele de la dr nu erau foarte optimiste. S-au perindat o gramada pe la patul meu, imi venea deja rau cand ii vedeam venind sa-mi controleze uterul. Am fost la un pas de a face o a doua operatie in aceeasi zi pentru a vedea dr de ce nu se opresc sangerarile si nu coboara uterul, dr mi-a zis ca cel mai rau lucru ar fi sa-mi scoata uterul, dar pana la urma dupa 12 ore au inceput lucrurile sa ia o evolutie pozitiva. Asistenta care m-a supravegheat toata ziua, la sfarsitul turei, mi-a zis ca daca scap de noaptea asta, a doua zi facem chef. N-a fost intentia ei, dar a sunat ca naiba, asa ca toata noaptea am dormit de 2 ori cate juma' de ora. Mi-au facut tone de injectii si calmante, si o transfuzie de sange, dupa care m-am simtit ca noua (nu-s prosti vampirii astia).
Din cate am inteles eu, problema a fost un perete uterin cam subtire ca sa duca doua cusaturi. Dr zicea ca i-ar fi trebui niste ace mai subtiri pentru cusatura, si din astea nu erau in dotarea spitalului.
Totusi o noua sarcina ar suporta, doar ca iar vor fi complicatii la inchiderea uterului. Si n-as fi putut face nimic pentru a ameliora aceasta pb, nici macar distanta mai mare intre sarcini n-ar fi adus un plus.
Asta e, exista un procent mic de femei care pot avea complicatii la a doua cezariana, si m-am nimerit sa fiu si eu printre ele.
Toata admiratia fata de personalul spitalului, au avut grija de mine ca la carte, si fara a incuraja financiar foarte mult, toti au fost foarte amabili, in fiecare dimineata sau la schimbarea turei intrau in saloane si ne dadeau buna dimineata, ne intrebau cum ne simtim. Iar dr meu a fost si el ca la carte, venea de 3 ori pe zi, inclusiv de Pasti.

In fine, pe cat de epuizanta a fost experienta asta, pe atat de repede imi revin acum, probabil ca vindecarea vine mai intai de la cap. Iar faptul ca ma mai doare un pic operatia, mi se pare acum un lucru extrem de minor fata de complicatiile care au fost. Chiar daca refacerea a inceput mai greu fata de acum 2 ani, cred ca imi voi reveni complet cu mult mai repede. Vorba lui
Rp "nu-mi permit sa ma doara".
Iar cand vad cat de dragastos e Mihai cu fratiorul lui, imi dau seama ca a meritat efortul.

Am sa-ncerc maine sa pun si cateva poze, acum va spun doar ca Mihai e foarte incantat de Andrei, eu am picat pe locul 7. Si la spital cand a a venit, nu l-am interesat deloc, singura lui preocupara era "unde-i Dei ?". La spital, tot vroia sa-i prinda manuta, i se parea tare distractiv ca si-o misca atata. Acasa, vrea sa-l tina in brate si ii da pusi la fiecare ocazie. Si daca nu-i nici o ocazie, si-o cere el. E foarte incantat sa-i facem baita, vrea sa-i puna in vanita toate jucariile lui de baie, cu greu oprim puhoiul de animalute, galetute, etc. Ne limitam la 2 jucarii, plus termometru, iar Mihai are voie sa-l spele cu sapun pe spate pe fratiorul lui mai mic. Doar ca nerabdarea este asa de mare, ca pana la operatia asta, Mihai isi tot freaca mainile cu sapun si se pune pe pozitie, si abia il tinem sa nu atace si alte parti ale corpului.
Mihai s-ar juca toata ziua cu Andrei, il striga pe nume, si cand doarme, si cand e treaz, si cand e alaptat, isi baga manutele printre gratiile patului sa-i faca draga-draga.
Reactii ciudate ? Am sesizat una fata de maica-mea, i-am cerut sa stea cu Andrei (sa-l pazeasca de handralau) pana ma pregatesc de alaptat. Mihai, foarte iritat, i-a zis sa plece ca "nu bebe buni, bebe mami". Am interpretat-o ca bebele e al nostru si nu al altora. Altceva n-am remarcat inca, dar de la cresa deja i-au pus intrbari lui Vali daca ma ocup si de Mihai, daca pastram obiceiurile, ca au o fetita care are un fratior de o luna si cica ea s-ar fi schimbat. Ma bucur sa stiu ca-l vor urmari indeaproape pe Mihai, sper sa nu alunece in extrema cealalata, si sa interpreteze orice comportament nou al lui Mihai ca fiind din cauza bebelusului, si nu din cauza ca trece si el prin etapele specifice oricarui copil.

Va pup pe toate, mi-a fost dor de voi, si multumesc pentru urarile transmise prin Daria.

Dana 38+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

danuta, wellcome back! Foarte frumos si emotionant ne-ai relatat totul! Ce fratior iubitor si protector are Andrei!
Ma bucur ca ai scapat cu bine si ca acum esti spre refacere totala.
Abia asteptam pozeleeeeeee!

La multi ani cu intarziere Dora, Irina si frumosul meu ginerica Rares!

La multi ani Ale! Sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita!

Pupici de la noi!

Geani si Daria (03.04.05)

Daria, carliontata pupacioasa

Varsta Dariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:


De cand nu am mai scris, mi-am pierdut si flerul, insa saptamana trecuta m-am gandit intr-una la mamacita...am inceput selectia pentru o bona, iar doamna cu care va sta Rares cred ca are multe in comun cu bona lui Alexandru, umai ca Rares este foarte agresiv cu ea( si numai cu ea a fost dintre toate "pretendentele"), incepanad de la palme si piscaturi, pana la ignoranta totala si aruncat jucarii in capul ei.
Eu nu stiu cum sa procedez, probabil, inca se simte cu spatele meu.
Si ca toate gandurile au dus tot catre mamacita, Rares a fost si putin constipat si la fiecare plans , imi aminteam tot de Alexutu.
Rares, adopta in continuare atitudinea negativista n relatia cu noi, speculeaza si face numai ce vrea el, iar atunci cand constientizeaza greseala si este pedepsit, vine si ne pupa cu buzele ( inca nu stie sa ne pupe, dar isi plescaie buzele inainte sa ne atinga fata), si ne ia de gat si ne iubeste.
Sunt foarte necajita pentru ca in incapatanarea lui nu vrea sa repete nici un cuvant, continua in chineza lui moderna si o accentueaza prin gesticulari destul de amuzante, iar mai nou vom merge si la medic, deoarece are un obraz care dezvolta o alergie destul de ciudata ca forma.
Sper sa pot fi coerenta si sa pot fi inteleasa in mesaj, insa sunt cam zoombie...asta noapte am inceput " misiunea" dezvatul dormitului cu parintii....a plans foarte mult, cred ca asi ragusit, dar m-am trezit de 3 ori sa ii explic ca ala este patul sau si acolo va dormi el singur..sa vedem cum vom evolua.
Poate par putin egoistain relatia cu copilul meu, insa atitudinea lui Rares ma transforma intr-o mamica neputincioasa, nu vreau sa ilbat, de tipat nu pot( nu mai am voce, tot din cauza lui) si ca exemplu, intr-o zi am mers impreuna cu masina sa platim o factura. Am parcat masina la o distanta de 300-400 m de locul cu pricina, ins Rares dupa nici 50 m( este deja un obicei), nu mai vrea sa mearga pe jos si se aseaza jos pe strada si se distreaza , dar cel mai crunt este ca de o perioada, unde vede un cersetor asezat jos, acolo se duce si el sa ii tina companie.
O sa mai revin pe subiect, insa datoria ma cheama.

Danuta, bine ca au trecut problemele si te poti bucura de cei doi copilasi frumosi ai tai...

Zuzu, bafta la servici si o saptamana usoara de acomodare.

Caramella, o dulceata de fetita am vazut in pozele voastre.

Adseana, La multi ani si toate visele Alexandrei sa se implineasca si multa sanatate in special.



Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

buna buna ..hop si eu


LA MULTI ANI DORA , IRINA,RARES ,ALEXANDRA(adela) !!!!
sa cresteti mari, sanatosi si voiosi , sa aveti parte numai de bucurii si impliniri in viata si sa va te bucurati pe deplin de tot

Ionela , Oml ,Andira , Adela ...sa va traiasca piticii si voi sa fi-ti sanatoase, voioase ,fericite si iubite sa aveti putere sa ii faceti mari

Danutza welcome back ..si multaaaaaaaaaaa sanatate si putere sa poti sa te bucuri pe deplin de puii tai dulcii ..eu una abia astept sa vad pozele cu bb mic si fratiorul sau iubitor

sarut mana multtt la toate ptr urarile de ziua mea ...al meu frate m-a facut baba si Ben rade de mine ca am schimbat prefixul ..asa ca m-am suparat si m-am declarat BABA ... deci is in masura sa fiu grumpy old woman from now on ...

Alina ...offf maica , lasa ca te babesti si tu la anu ..cat despre nazdravan ..nu te mai supara se va da el "pe brazda" si va veni o vreme cand vei rade de lucrurile care acum te supara ...grai io cu intelpciunea caracteristica varstei

Zuzu ...un we frumos si de luni multaaa bafta si succes ..tinem pumnii sa fie cum vrei tu


Adseana love u too ....ma simt asa de bogata ca am prietene atat de bune si dragi ca voi





----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

La multi ani Alexandra !!!

draga printesa frumoasa si dulceee, sa fii sanatoasa, norocoasa , mereu voiasa si iubita ...sa ai parte de tot ce e mai bun si mai frumos pe lumea asta si sa iti te bucuri parintii cu multeeee realizari si impliniri

Adseana
sa iti traiasca pitica si sa fi-ti fericiti si sanatosi tu si Sebi alaturi de ea



----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Ce mai faceti fetelor????
LA MULTI<MULTI ANI FERICITI TUTUROR SARBATORITILOR!!!!!

NOi suntem bine la casa noastra.Andrei este bine,am reusit sa punem si antena tv....,de-acum este bine.
Va pupacim si sa fiti sanatosi.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Cu scuze de intarziere urez Multi anisori fericiti si plini de veselie: Dora,Irina si Rares


Alexandra.Sper sa aveti o petrecere minunta cu multe cadouri.Adseana sa stii ca ne-am bucura sa mai vedem poze cu frumoasa Alexandra

Alessia sper ca acest nou an sa fie cu mult mai bun decat cel care a trecut si sa te bucuri in liniste de copii tai.Si las' ca se zice ca abia acum incepe o femeie sa traiasca

Danuta ma bucur nespus ca sunteti bine si abia asteptam pozele cu Andrei.Foarte emotionant ai povestit de relatia speciala dinte Mihai si Andrei

Rrox intoarcem pupicii si Matei este tare bucuros ca are asa o prietena desteapta

Eu nu am facut inca album,dar.....
Sa va mai povestesc despre Matei: spune pardon cand face part sau ragaie;spune "scuze" daca ne loveste,sau scapa ceva pe jos..azi ma ajuta cu rufele sa le impachetam si a dat una pe jos si imediat mi-a zis scuze.Ma ajuta sa punem rufele la spalat in masina,apoi sa le scoatem din masina,sa le intindem in balcon si sa le lua cand sunt uscate.Si este asa de mandru de el,isi spune singur "bavo" si bate din palme.
Citim impreuna carticele cu povesti si imi arata animalele si personajele,imbracamintea personajelor si repeta cuvinte pe care nu le stie..numara pana la 10,dar numai daca numaram impreuna.Stie notiuneade 2,in rest nu imi pot sa seama daca stie.
De culcat singur doar din joi in pasti dar sper sa progresam.De olita nici nu a auzit inca si nici nu vom incerca,vom trece direct la WC,dar mai asteptam.
Ii plae foarte muzica si canta si danseaza la fel cum vede prin videoclipuri...ne uitam pe Animal Planet si repeta unele cuvinte in engleza cum aude la TV si probabil i se par lui interesante.

In rest nu ne-am ingrasat si nici nu stiu daca a mai crescut in inaltime,dar avem inca rabdare.Speram sa mergem la cresa/gradinita in luna mai.



Poze noi cu noi;Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonela spune:


La multi ani, Alexandra! Sa cresti mare, sa fii sanatoasa, frumoasa, voioasa si sa ai mult noroc in viata! Adseana

Danuta, ma bucur mult ca am primit vesti bune de la tine (voi)! Ai trecut printr-o experienta dificila, dar totul e bine cind se termina cu bine!! Mi-aduc aminte cu nostalgie ca si eu mi-am petrecut noaptea Invierii in spital, acum doi ani. Andrada s-a nascut in Joia Mare si...apropo de cit de mic si fragil e Andrei, gindeste-te ca fetita mea a avut 2.500 la nastere, iar in maternitate a scazut pina la 2,350!!! Iti inchipui cit eram eu de speriata cind am vazut-o asa micuta, nici nu stiam cum s-o tin in brate !!! In prima zi de Pasti am plecat si noi acasa, dupa ce s-a lamurit dr. neonatolog ca a luat suficient in greutate. Asa ca pentru mine sarbatoarea de Pasti va fi mereu ceva special, chiar daca data se schimba in fiecare an! Va pup cu drag si astept poze cu baietii tai!!! Refacere rapida si spor la alaptat!

Pisicuta, ma bucur ca mai intri pe-aici, si ca Matei e bine, harnic si vorbaret si binecrescut! Astyeptam pozici cind ai timp! Pupici!

Simona si Andrada(28.04.2005)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi ani (scuze pentru intarziere!) Irina si Rares!! sa cresteti mari, sa fiti sanatosi, cei mai buni prieteni ai surioarei, respectiv fratiorului , voiosi si norocosi! Andira Oanamaria - te asteptam cu vesti!

La multi ani Alessia!! Sa fii fericita, sa-ti vezi baieteii amandoi langa tine si sa fiti fericiti impreuna!

La multi ani Ale! Sa fii sanatoasa, vesela, norocoasa si iubita! Adseana sa-ti traiasca printesa!

Danuta bine ai revenit printre noi, ma bucur ca au trecut cu bine toate neplacerile si esti acasa cu piticii tai. Andrei e un norocos cu asa o mamica grijulie si asa fratior iubitor Nu ai de ce sa-ti faci griji, sigur nu vor fi probleme din cele urmarite de educatoare atat timp cat Mihai participa bucuros la activitatile din familie, in special la cele care il implica pe Andrei.
Andrei s-a nascut cu aceleasi "masuri" ca Mariuca aproape, ea avea 10g. mai mult, (ea la 36 saptamani, era o adormita mica, slabuta si galbejita).

Apropo de bebelusi, azi dimineata s-a nascut unicul meu nepotel de la unicul meu frate E ditamai voinicelul, mor de ciuda ca-i asa departe si nu pot sa navalesc la ei




Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Raresionut nu-ti face procese de constiinta, e normal sa incerci sa-l muti in patul lui, mai bine mai tarziu decat niciodata E un micut santajist, daca va vedea ca nu te lasi santajata, va inceta pana la urma, totul e sa nu te lasi impresionata prea usor. Capul sus, impune cateva limite si nu permite niciodata sa fie incalcate, ai grija ca si ceilalti adulti din preajma lui Rares sa le aplice intotdeauna si fii sigura ca procedezi foarte bine, asa cum e mai bine pentru Rares. Tin pumnii! Si te astept la discutii pe teme educative, cred ca sunt de mare folos pentru noi toate si prichindeii aferenti
Si Ioana s-a tot constipat in ultima vreme, facea doar la 5 zile cu plansetele de rigoare. Nu-mi dau seama de la ce, dar am inceput acum sa-i dau preventiv in fiecare a doua zi (daca in ziua precedenta nu face kk) un sirop (Hadas - cu prune si smochine), i-am cumparat prune deshidratate si ii dau dimineata pe stomacul gol si am rezolvat problema.


Pisi felicitari lui Matei! Si Ioana se aplauda singura Asteptam pozicile

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput