Balea Lac

Balea Lac | Autor: Corina Paraianu

Link direct la acest mesaj

Fetelor, care ati fost la Balea Lac? Cum e acolo? Am auzit ca e extraordinar!!!! Unde ati stat? Si, cel mai important, a ajuns acolo cineva altfel decat cu masina? Adica - ce vreau sa spun e ca noi nu avem masina si am putea merge cu trenul pana la Curtea de Arges, dar de acolo...mai departe exista vreun microbuz, ceva?
Sau, haideti sa va iau altfel, vrea cineva sa mearga cu masina si are prea mult loc in masina? Am putea imparti banii de benzina si alte cheltuieli legate de drum.
Eu posed un sot si o fetita de 4 ani. Si bagaj putin-putin !
Va pup pe toate si concediu placut!
Corina,

A, am uitat sa va spun, putem in iulie, de pe 8 sai 9 incolo.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Eu am fost vara trecuta si nu am cuvinte sa-ti descriu dar iti spun ca MERITA BANII!! Am locuit la hotelul ala de linga lac. Din pacate vara asta merg la mare! Va doresc drum bun, daca va hotariti sa mergeti.

Carmen si Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Corina, eu iti dau doar o idee: incearca sa afli un nr de tel. de la cabana de sus, sau de undeva din apropiere, ca sa intrebi exact ce posibilitati ai. Concediu placut!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza spune:

Poate te ajuta cu ceva link-ul acesta:
http://www.lufo.sfos.ro/infoeducatie/Pagini/Timis/Muntii%20Carpati/lynx/cmeridionali.htm#baleal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Multumesc fetelor pentru linkuri. Am renuntat la ideea cu Balea Lac pentru ca, fara masina, e prea complicat. Am inteles ca si pe acolo, in orice directie vrei sa te plimbi, distantele sunt prea mari ca sa le parcurgi pe jos. Candva o sa ne luam noi masina si o sa ajungem si pe acolo.
intre timp ne-a hotarat sa mergem o saptamana la Campulung Moldovenesc unde o sa stam la o pensiune (nu din aia scumpa, cu preturi in euro!), ci una normala, cu o curte mare cu flori si pomi...Abia astept!
Daca mai merge cineva din voi acolo in perioada 7-13 iulie (aproximativ) ar fi super sa ne intalnim!
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Si noi am fost la Campulung Moldovenesc in primavara asta,a fost superb.Am vizitat si manastirile din zona; nu stiu cum o sa va decurcati fara masina,caci si acolo sunt multe de vazut,dar toate destinatiile sunt la distante mari,nu poti ajunge pe jos.Poate sunt autobuze sau gasesti excursii organizate prin zona.Noi am stat in oras,tot la o pensiune unde am platit 500.000 lei/zi,fara masa,de acolo plecam dimineata si ne intorceam seara.Eu am ramas impresionata de valea Bistritei care este absolut superba,dar mai sunt si multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Fetelor, eu tocmai am venit din concediu, de la MUNTEEEE!!!
M-am suparat ca d-lui avea nu's ce treburi si mie imi treceau zilele de concediu, si mi-am luat rucsacul, mi-am luat copiii, si m-am suit in tren. Directia? Busteni, si nu m-am oprit decat la Babele. Am stat patru zile la cabana. Trenul fo' 140 000lei, telecabina 90 000 o cursa, copiii sub 5ani nu platesc, asa ca am facut si economie!!!!
Am facut un drum la Pestera, doua ore coborare, pentru picioare de 3ani jumate; la intoarcere exista telecabina-si stiti sub 5 ani...
La Pestera am vizitat schitul si bisericuta din Pestera Ialomitei. Copiii au fost foarte impresionati, am intrat si in pestera cu lanterna, si de unde la inceput nu vroiau sa intre, pe urma nu mai vroiau sa iasa.
Intr-o zi am vizitat Castelul Peles: cabina 90 mii, maxi taxi Busteni-Sinaia 10 mii, taxa la castel 90 mii, copiii sub 5 ani....-noi facem 5 ani luna viitoare...asa ca...
Am facut si poze, si daca imi spuneti cum sa le sterg pe cele vechi din album, am sa le inlocuiesc cu cele de acum.
Copiii s-au simtit bine, s-au cocotat pe babe, si au alergat printre oi. -Nenea, cine le-a facut pe oile astea multe? cate oi ai? 10? au fost doar cateva din lungul sir de intrebari puse ciobanului ...
Va doresc vacanta placuta si folositoare pentru copii. Sa invete cat mai multe despre natura care ne iubeste....
Va pup, Rodica

Mergi la inceput