Iepurii de casa - pericol pentru sarcina?

Iepurii de casa - pericol pentru sarcina? | Autor: enia100

Link direct la acest mesaj

Stie cineva daca iepurasii de casa prezinta vreun risc pentru gravide? Se pot transmite microbi sau alte lucruri, cum ar fi toxoplasmoza, etc., la femeia insarcinata?
Mi-a facut cadou sotul meu ieri doi iepurasi adorabili dar mi-e foarte teama sa nu ma expun in vreun fel.
Stie cineva mai multe despre ghemotocii astia de blana?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enia100 spune:

Pacat ca nu poate nimeni sa-mi spuna ceva util! Si mai rau e ca nici pe Internet nu gasesc nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

as vrea sa te ajut dar din pacate nu am nici un fel de cunostinte despre acest subiect. dar eu cred ca nu ar fi nici un pericol atata vreme cat ei sunt in curte iar tu in casa. trebuie sa ai oricum mare grija sa te speli pe maini de fiecare data cand intri in contact cu ei. eu cred ca sunt ca si oricare alt animal de casa. atat vreme cat ai o igiena corespunzatoare nu vad de ce te-ar afecta. gandeste-te la femeile de la tara care au zeci de animale in curte si nasc copii sanatosi. eu zic ca nu ai motive de ingrijorare. sarcina usoara iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

si eu am iepuras ..am o iepurica de 2 ani ..o am de cand era micutza ca un fulg si acum e cat o vacuta..dar e"" copilul meu ""..doar nu o s-o arunc in strada nu?...ea ma considera mama ei...a crescut in casa cu noi ..e un membru al familiei..iepurii sunt foarte curati nici baie nu au voie sa faca...mananca numai verdeturi...la un moment dat un doctor mi-a spus ca este ca si cand as fi avut o rama in casa..deci nu prezinta nici un pericol nu?..atata timp cat nu ieses afara precum cainii si pisicile ca sa se intoarca cu microbi...creste la voi in casa ..care este problema??..si eu sunt insarcinata in 11 saptamani si la sufletelul meu nu renunt..chiar daca o sa ocupe altcineva "functia" aceasta.

ROXANA 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enia100 spune:

Multumesc foarte mult de de raspunsuri!

RGE, daca zici ca medicul nu ti-a facut nici o referire negativa fata de Iepurica, atunci inseamna ca, atata vreme cat le respecti igiena si alimentatia, nu ar fi nici o problema fata de sarcina. Ma bucura foarte mult sa aud asta pentru ca sunt foarte atasata de ei (am o iepurica si un iepuras) si nu vreau sa-i dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ma bucur mult ca nu vrei sa-i dai stiu ec inseamna..eu una nu as putea trai fara pufuletzul meu ..o am de 2 ani de cand era un ghindoc mic...acum e cat o "vaca"..dar ma iubeste foarte mult si cred ca si DD m-ar pedepsi sa o dau in strada..am luat-o ..sunt raspunzatoare de viata ei.

ROXANA 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

da, iepurii de casa sunt periculosi, si ei pot transmite toxoplasmoza. eu am un iepure in apartament, dar de cand am aflat ca eram insarcinata nu m-am mai atins de el sau de cusca lui. ca si la pisici, nu e voie sa le faci curat. am facut analiza, a iesit bine-vezi ca nu le acopera asigurarea de sanatate, trebuie sa platesti. eu am dat vara trecuta vreun milion. daca vrei, poti testa si iepurii, dar eu am preferat sa nu il mai cunosc pe tomitza si a cazut exclusiv in grija sotului.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enia100 spune:

Chris80, m-ai speriat nu gluma! Tocmai cand ma entuziasmasem si eu.........
Spune-mi, te rog, stii din sursa medicala, adica ai fost avertizata de medic atunci cand ai ramas insarcinata?
Unde pot sa-i testez pe iepurici de toxoplasmoza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luka07 spune:

Intreaba mai bine la un cabinet veterinar ca sa fii sigura,dar eu stiam ca numai pisicile pot transmite toxoplazmoza,de iepuri nu am auzit,dar stii tu,paza buna....

Mergi la inceput