Mamici de septembrie - octombrie 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annuska spune:

Sabina, tu la ce ora mergi maine la eco? Eu am programare la 12:30. Poate ne incurajam reciproc.

Annuska 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Taniusha, tin pumniii sa fie bine fetita, te rog nu dispera

Ale, bine ai revenit acasa, incearca sa te odihnesti cat de mult, sa papi bine, sa citesti, sa stai cu noi pe-aici si ai sa vezi ca trec repede lunile astea pana o sa ai bebelusul perfect in brate.

Raluca, eu am decis sa raman la dra. mea ce veche la are merg de la 18 ani si cu care am nascut-o si pe Ana. Dr. Anna Zsigmond. Marea mea suparare e ca trebuie sa nasc tot la clinica privata Nanu ceea ce ma termina nervos, dupa experienta neplacuta de acolo. Dar am pus in balanta avantajul de a fi imediat dupa operatie cu copilul langa mine, a merge acasa in 3 zile dc totul e ok, a o vedea si pe Ana zilnic fata de dezavantajul Stanca sau Gine 1 unde iti aduc doar copilul si stai la reanimare 3 zile dupa cezariana, e plin de stafilococi si infectii intraspitalicesti, nu da nimeni 2 bani pe tine dc ti-e rau etc.
Am vrut sa nu mai merg la ea dupa primul eco la sarcina asta, pt ca eco ei e slab si nu se vedea nici macar dc bate inimioara la 8 sapt si am intrat in panica si am fugit la alt eco care ne-a confirmat ca totul e perfect. Insa am fost la 2 medici, si s-au purtat oribil, desi am mers cu relatii: consulatie de 6 min dupa 2 ore de asteptat, etc. Ea consulta cu mare atentie, monitorizeaza de la 6 luni bebele, si cu mine s-a purtat intotdeauna extraordinar. Asa ca raman la ea si mai merg la ISO X la eco 3D si apoi 4D pt masuratori si poze cu bb.
De toti auzi de rau mai mult decat de bine, atata timp cat nu am ce sa-i reprosez personal si sarcina cu Ana a mers perfect, prefer sa merg mai departe cu ea, cu anestezistul de la cezariana, etc.

Tu la cine mergi? Unde si cum vei naste?
Ripley 11+ mazarica (DPN 17.10.2007) si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ahaaaa, Sabina deci nu esti la biblioteca!

Rox 17+si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Raluca, bine ai venit. Si eu tot la a doua sarcina sunt, am un baietel de 2 ani si aproape 3 luni. Si intr-adevar nu seamana o sarcina cu alta. Eu ma gandesc ca un col care a tinut o sarcina 9 luni de zile, chiar cu menajamente si repaos, este in stare sa faca treaba mai buna a doua oara . Mai ales al meu ca n-am nascut pe acolo si n-a fost traumatizat nicicum...sper si eu fiindca si eu il am cam scurtut fiziologic si mi-a dat si mie ceva emotii data trecuta. Scurt dar a fost rezistent si rigid pana la capat, nu s-a lasat cu una cu doua. In travaliu, cu apa rupta, abia "permitea indexul".
Nana, e bine ca iei fier. Intr-adevar sarcina predispune le lipsa de fier iar bb are mare nevoie. Oricum toate va trebui sa luam la un monet dat si e foarte bine sa o facem chiar daca pe unele dintre noi ne va constipa. Eu iau deja elevit, si eu am hemoglobina si hematocritul mici inca dinainte de sarcina, poate si pentru ca am alaptat mult, asa ca medicul meu mi-a prescris vitaminele imediat ce a vazut analizele. Iar apoi, in ultimul trimestru mai mult ca sigur voi suplimenta si cu fier, asta pe langa elevitul zilnic. E foarte important pentru copilas si pentru dezvoltarea lui ulterioara.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ripley, la Gine 1 cu dna Puscas. Cu ea am nascut si prima data, in plus mi-a supravegheat impecabil o sarcina cu probleme asa ca Doamne ajuta sa se descurce si de data aceasta. Despre conditiile din Gine 1 nu stiu prea multe- am nascut acum 5 ani si sper sa se fi modernizat ceva.
Nici d-na Puscas nu are un eco f. performanta sa ca probabil voi face si eu un 3d sau 4d la iso X. Deocamdata trebuie sa merg la Gine I ptr. programare la TT si acolo probabil mi se va face un 4D.

Raluca si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc, tomasa. M-am lamurit si eu. Sincer, ma uitam pe odisee la evolutie, dar nu am dat niciodata atentie la ceea ce scrie sub poza

Sim 17 Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushka spune:

Roxana sa va dea Dumnezeu sanatate si tie si baietelului tau. Pentru ceea ce esti tu si cum stii sa le spui lucrurilor meriti tot respectul si admiratia. Stiu ca si tu inca mai treci printr-o situatie incerta si destul de grea care necesita mult cumpat si rabdare si creeaza fff mult stress, dar sa dea DD sa nu aveti probleme si sa fie totul bine!
Conform tuturor masuratorilor copilul meu este absolut normal, cu toate la locul lor chiar si rinichi si stomac si cord cu 4 camere si tonus muscular normal si toate's la locul lor, numai ca uite ca nu s-au adunat intestinele inauntru ci pe fara... dar atata timp cat abdomenul inferior este inca deschis eu mai am o speranta ca poate se normalizeaza. Ar fi o problema mai mare daca abdomenul ar fi inchis si intestinele pe afara, pt ca atunci nu ar fi posibila alimentarea cu oxxigen sange etc. La fel a zis si sotul meu dupa ce a citit pe stampila "medicina generala, competenta ecografie" nu e in masura sa puna diagnostic. cel mai indicat este sa vorbim cu dr. nostru.
Roxana cum il pot gasi pe dr. Herghelegiu, la ce spital e si daca ai cumva un nr. de tel pt programari la eco la el ti-as fi recunoscatoare.

Sabina tu tot ai o printesica in burtika... sa nu-ti fie frica sa ai incredere in DD ca totul e bine cu fetita ta.

Am vazut in dreptul numelui meu o fetita si tare mandra m-am simtit si in acelasi timp si atat de neputiincioasa... cat as vrea sa imi pot ajuta copilul sa se faca bine!

Fetelor, sa nu va stresati cu ce mi se intampla mie... bucurati-va de sarcina si sa aveti numai vesti bune. Dar am descris unele detalii pentru informare, nu pentru ca as avea ceva cu Iosup (l-am vazut prima data) sau ca as fi omul-problema, ca as avea probleme cu toti doctorii, nu. Concluzionati fiecare nu vreau in nici un caz sa va influentez parerea.

Taniusha 14+

http://bd.lilypie.com/EzQqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Tomasa,pentru incurajari. Adevarul e ca plec cu mari emotii in aceasta sarcina. Nu a fost placut sa stau in pat 4 luni, am Rh - asa ca.....am inima cat un purice.

Raluca si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu. nu sunt la biblio9teca si mor de nervi.
fetelor, va rog sa ma iertati ca acum o sa par frivola cu problemele mele, dar poate ca macar o sa va starnesc rasul
deci:

ce am patit eu "foooarte grav" sarcina asta este ca m-am tampit. La propriu. Sunt proasta.
femeie redusa care nu mai poate gandi.

Deci ca asa intelegeti problema, eu n-am servici, decat predau la facultate cateva ore. Adica de cand am terminat facultatea, acum 3 ani si ceva(aproape 4 in iunie).
pt asta fac doctoratul, cu o tema f filosofica si care nu va folosi nimanui, poate doar unora care vor sa mai invete mecanisme de a compune muzica
" Functia memoriei in constructia timpului muzical"
daca va straduiti sa memorati titlul asta sunt convinsa ca uitati de toate problemele cu sarcina
asaaa, numai ca din luna ianuarie ma chinui sa scriu un amarat de referat de 30 de pagini,.Si nu pot. Pierd vremea, stau aiurea pe net, nu ma concentrez...si....nu merg la biblioteca!!
In fiecare zi se iveste cate ceva.
Acu, am putea spune, da-l incolo de referat, ca nu conteaza, insa sunt in situatia ca-mi expira timpul in care trebuia sa le predau :(, mai am 2 referate si un examen.
Asa ca de fiecare data cand aveti vreo problema grava ganditi-va la cate faceti fata: copil, servici, probleme organizatorice, si cate de loaza pot fi eu, stau acasa toata ziua, nu muncesc nimica, fac doctorate fantasmagorice si compun muzici pt concerte in care vin 8 persoane in sala
aaa, si nici nu platesc asigurari mereu, ca la 5 ore pe saptamana cat predau, nu se compara, nu?


sunt un parazit al societatii.Cred ca m-apuc de ascultat parazitii.

ma ieratati ca vin cu dilemele mele existentiale, da se pare ca numa din astea clocesc acuma
plus bebelusi, da na, asta facem toate
pup.




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Sabina te inteleg perfect, pe vremea cand eram insarcinata cu Ilinca aveam acelasi statut ca tine - doctorand. Si era tare bine, mi-e dor de acele vremuri...nu ca acum mi-ar fi tare greu da' oricum am alte responsabilitati.

Raluca si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput