*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Buna ziua, fetelor!
Va doresc o zi buna si o saptamana excelenta!


Ella_74, Amely, carucioarele noastre mi se pare mie ca se cam aseamana mult!Si al meu este fara geanta!Si costa 220ron daca o comandam!Si am zis ca mai bine o iau eventual din alta parte ca mi s-a parut scumpa!Mai bine iau un balansoar de banii astia(de ala in care sta bebe cu jucarii deasupra)!

Poohy, mersik de informatii!Si eu am incercat cu "cineva" caruciorul!.E Tommy, ursuletul nepotelului!

Diana, sa-ti traiasca nepotica!



Alyna 33+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Eu m-am trezit tarziu azi(pe la 10.30) insa am reusit sa adorm pe la 5 dimineata!Nici nu stiam ce sa mai fac si la ce sa ma uit la TV!Iar am insomnii!

Si am niste mancarimi fetelor pe tot corpul dar mai ales pe sani si sub sani pe burtik!Ce-o fi?Cu ce sa dau?Chiar asa se intinde burtik?Ma tot dau cu crema dar tot nu trece senzatia aia!Cred ca de aia nici nu pot dormi!



Alyna 33+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Neatza burtici,
Am ajuns si eu la serviciu cu mare intarziere. Da e ultima saptamana la serviciu .
Vad ca v-ati cumparat de toate de la targ. Noi nu am luat nimic, am notat cele 3 carucioare care ne-au placut, cu preturi si acum asteptam preturile din Italia.


Mica 32+ Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Gravidutele de martie-aprilie au ridicat o problemuta:hainutele de bebe cum le spalati?La masina sau de mana?Cu ce detergent?Voi ce ziceti?Cum e mai bine?



Alyna 33+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Eu o sa le spal la masina cu detergent special pentru bebe.

Mica 32+ Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

quote:
Originally posted by poohy

Neata burtici!

Dianalaura, sa iti traiasca nepotica!

Andrada, multumim pentru noul capitol

Am venit si noi de la doctor :) Mi-a dat liber sa ma mai duc la servici cat vreau :D
Doamna gagalici nu s-a intors inca :'( Cioca, si la mine sta cu capul intr-o parte si picioarele pe diagonala/in jos. Trebuie sa discut serios cu ea sa se intoarca... Mie mi-a zis ca mai e destul timp pentru asta.

In alta ordine de idei, si eu trebuie sa iau terdi... (cum ii zice) si elevit/materna daca sunt obosita. La fel ca Andrada.

Bebe e bine, am ecografie saptamana viitoare si urmatorul control e abia pe 23 aprilie, ca e doctorul plecat din tara.

In rest, am intrebat si eu de celule sterm, mi-a zis ca el colecteaza, si sunt 2 firme - una din Grecia si una din Cehia. Costul total l-a estimat la circa 1500 de euro, si daca ne hotaram, vorbim cu una din firmele astea si venim cu recipientul la nastere. Mi-a insirat o lista mai mare de boli care pot fi tratate acum - si mi-a zis ca sunt cam 2 pagini A4.
Ne mai gandim...

A, si daca la un simplu control mi se pare asa de naspa si nu pot sa ma relaxez, mi-e groaza sa ma gandesc la nastere

In alta ordine de idei, am adaugat poze si cu carucior/scoica cu pasager :))

Vali5, se pare ca tortul e comestibil, insa mi se pare un pic turtit :)) Sotul a zis ca lui chiar ii place foarte mult, dar nu stiu daca sa il cred :))
Mie nu imi place tortul diplomat/orice cu frisca in general, asa ca nu pot sa vad eu :)) (nici nu am incercat sa mananc)

Anca 31+

poze
bebelusa






Poohy,

Firma care recolteaza stem si de care s-a mai vorbit pe forum este http://www.cordbloodcenter.com/ro/down.htm ; tariful este 800 euro; poate cea din grecia , de care io n-am auzit are tarif 1500 euro.
Noi am intrebat dr. la ultimul control si tot de firma asta ne-a spus, cel putin la CMU Elias cu asta s-a lucrat.

ella+33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ella, merci mult pentru link si informatii
Am mai gasit si http://procell-stem.com/latest_news.php - dar pare din Bulgaria nu din Grecia

Alyna24, ursuletul "de proba" e al meu (deh, n-am nepoti) si il cheama Pooh (de aici vine Poohy :)))
Acum am vazut si eu pozele tale, foarte frumoase lucrusoare i-ai luat lui bebe ;) Imi place mult caruciorul :)

Mica, eu am terminat cu cumparaturile :D Mai vreau niste lucruri, nu strict necesare, si le-am pastrat ca raspuns la intrebarile "de ce mai are nevoie bebe"

Printre altele, vreau si eu un scaunel/balansoar cu jucarii de care zicea Alyna24, sa il car pe bebe dupa mine prin casa ;)

Si eu o sa spal la masina cu detergent special pentru bebe. Probabil ca la inceput o sa si calc hainutele, nu stiu daca este neaparat necesar. Dupa Paste, zugravit baie/bucatarie si facut camera bebe, incepe operatiunea

Mai am o intrebare - in spital ne primesc si cu body-uri pentru bebe, nu numai cu camasute/pantalonasi, nu?

Am uitat sa intreb de anticorpi A si bagaj spital pe doctor Dar cum inca nu s-a intors fetita, nu stiu cum o sa nasc :(( Mi-e frica de nasterea naturala, dar parca mai frica mi-e de cezariana

Anca 31+

poze
bebelusa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Mersik, Poohy!
Eram in dubiu daca sa iau caruciorul pe verde sau portocaliu insa verde parca mi s-a parut cam inchisa culoarea!Acum uitandu-ma la po0zele tale parca nu mai e asa inchisa!

Referitor la spalatul hainutelor, eu cred ca le voi spala si la masina cu detergentul obisnuit:Ariel!Cica cum ii inveti de sensibili, asa ii ai!



Alyna 33+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

quote:
Originally posted by mica0307

Eu o sa le spal la masina cu detergent special pentru bebe.

Mica 32+ Maya Alexandra

Poze



Io tocmai am umplut masina de spalat cu lucruri de bebe, am pus detergent lichid pentru haine de bebelushi luat din carrefour.
Ar fi culmea sa spal la mana, bebe are cel putin 8-9 lenjerii de patut, plus scutece; astea s-au spalat ieri iar acuma am pus in masina doar paturicile, turul de patut si sacii de dormit; de maine incep cu hainutezele...

Pentru cine prefera detergent praf de bebe, se mai gaseste in farmaciile Sensiblu, io l-am cumparat dar abia dupa aia am gasit la carrefour si il prefer pe asta lichid; cel de Sensiblu e romanesc , cel de la carrefour e frantuzesc

ella+33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

quote:
Originally posted by Alyna24

Mersik, Poohy!
Eram in dubiu daca sa iau caruciorul pe verde sau portocaliu insa verde parca mi s-a parut cam inchisa culoarea!Acum uitandu-ma la po0zele tale parca nu mai e asa inchisa!

Referitor la spalatul hainutelor, eu cred ca le voi spala si la masina cu detergentul obisnuit:Ariel!Cica cum ii inveti de sensibili, asa ii ai!

http://new.photos.yahoo.com/alinafobl/album/576460762394888584"
]CUMPARATURI BEBE[/url]


Alyna 33+cu




alyna,

asa arata cel pe care l-am luat eu , Peg perego Pliko P3, model 2007L; geanta din pacate n-am mai prins-o ...

http://www.target.com/gp/detail.html/ref=sc_ri_3/601-5836216-9107351?ie=UTF8&asin=B000KWQCM8

http://www.target.com/gp/detail.html/601-5836216-9107351?asin=B000KWP0PI&AFID=Shopzilla&LNM=B000KWP0PI|Peg_Perego_Pliko_P3_FullFeature_StrollerGreen&ref=tgt_adv_XSB10001

http://dmart.stores.yahoo.net/pegpe20bocad10.html

Mergi la inceput