Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns panaa spune:

quote:
Originally posted by a_deju

quote:
Originally posted by panaa

quote:
Originally posted by a_deju

va prezentam motanoratza, o noua specie, de renume mondial :)))

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti



si noi avem iepuratza

Mirela Ana Mihaela 20.11.2006
poze ana mihaela

varsta anei





nu pot sa vad iepuratza, ca nu e pe public........ :(( hai butoneaza acolo, ca eu nu am nici id, nici parola, nika... (ce-i drept, nici n-am cerut :) )

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti




gata! incearca acum...

Mirela Ana Mihaela 20.11.2006
poze ana mihaela

varsta anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare fetelor

facut un surf sumar si ma rezum la o sg idee : pupici la toate mamicile cu bebei de aici !
noi suntem aprox ok , mancam supa si suc .....iar eu am la vase de spalat parca as fi la cantina .

intrebare de la mine pentru voi : ce tipuri de iaurt le dati la bb ?
am auzit tot felul de povesti horror despre danonino .... asa ca astept impresii !
pupici
D



BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

panaa, nu pot sa cred, i-am gasit pereche motanului :)) cum s-au gasit ei sa aibe costumase la fel :) si faza e ca si eu am vrut sa-l pozez cu suzi-n bot, da' mi s-a parut ca ii acoperea fatuca... si suzi e la fel :)

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by danita

salutare fetelor

facut un surf sumar si ma rezum la o sg idee : pupici la toate mamicile cu bebei de aici !
noi suntem aprox ok , mancam supa si suc .....iar eu am la vase de spalat parca as fi la cantina .

intrebare de la mine pentru voi : ce tipuri de iaurt le dati la bb ?
am auzit tot felul de povesti horror despre danonino .... asa ca astept impresii !
pupici
D



BeBelusca



iaurtul nu se da mai incolo, dupa branza de vaci (care se introduce pe la 6-7 luni, de-aici presupun ca iaurtul ar veni pe la 1 an...)? ca ar contine nush ce ferment, tocmai ala care-l face sa fie iaurt, si nu face bine la burtica??? este foarte posibil in acelasi timp sa bat campii, scuzati daca da..... tot citesc diverse chestii, si uit complet pe unde :)

Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Raportam: fost aseara cu Dani la medic. I-a dat 2 siropuri dar eu nu vad nici o imbunatatire.Suiera pieptutul lu copilul meu de vai s-amar. Plus ca nu mai vrea sa pape. azi nu stiu daca in total a papat 250 ml... sa vedem, poate dupa baita ii vine foamea. Bea ceai in schimb...
Bamboletta dupa vaccin de obicei is tare ŽdrogatiŽ al meu a dormit toata ziua dupa vaccin. ia serveste-ne cu neste clatite...nu fii zgarca!
despre nedormitul in timpul zilei...nu stiu daca acumulam 2 ore in total...cam ca toti bebeii vad...cateodata in reprize de 20 minute. Daca-l bag in masina doarme mai mult cand am de umblat.
vazut motanoratza si iepuratza.... dulceturi!
panaa sa treaca repede cele 5 zile
Despre iaurt la bebei: pai pan la 1 an cica i-ar face rau proteina din laptele de vaca, nu ? aici se vinde ceva de genul: primul meu danone, pt bebei de la 4 sau 5 luni, dar asa-i de rau la guuuuust

Revin

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

am gresit, scuzati... mai jos, o schema de diversificare pe care o am de la madaluta:

Cronologia diversificarii alimentatiei sugarului

Luna IV
-Se introduce la masa de pranz supa si piureul de zarzavat care vor inlocui progresiv o masa de lapte; supa poate fi imbogatita cu cereale fara gluten (orez, malai, mei, tapioca) sau cu ulei proaspat de floarea soarelui, de porumb sau de masline.
-Piureul de fructe se va introduce treptat la masa de la ora 10:00 (mere, pere, caise, piersici); aceasta masa va fi imbogatita treptat cu un adaos de cereale fara gluten (aliment pe baza de faina de cereale).
-Dupa ce sugarul s-a obisnuit cu aceste doua feluri, se poate introduce treptat si branza de vaci in piureul de fructe sau in piurelul de zarzavat.
-A treia masa de lapte inlocuita este masa de seara, cu cereale fara gluten (faina de orez, zeamil) cu lapte.

Luna V
-Se introduce carnea fiarta (pasare, vita, vitel) data prin masina sau fin tocata si mixata in piureul de legume sau in supa. Se incepe cu 1 lingurita si se creste pana la 4 lingurite la o masa.
-Se introduce o masa de branza de vaci la gustarea de dupa amiaza, imbogatita cu cereale (orez fiert, biscuit), mar ras, banana, in functie de preferintele sugarului.

Luna VI
-In unele zile ale saptamanii, supa de legume poate fi inlocuita cu supa limpede din carne.
-Se introduce galbenusul de ou fiert tare (albusul este contraindicat, deoarece produce alergie). Se incepe cu un sfert de galbenus, crescandu-se progresiv pana la 1 galbenus de 2 ori pe saptamana, care se incorporeaza in piureul de legume, supa sau branza de vaci.
-Alimentele vor fi strivite cu furculita (mixarea nu mai este strict necesara); se pot oferi sugarului alimente pe care sa le tina in mana, betigasele de legume proaspete fiind foarte bune in acest sens.
-Se considera ca de la aceasta varsta un copil, pentru a avea o dieta echilibrata, trebuie sa manance in fiecare zi (sau cel putin la cateva zile o data), produse din urmatoarele grupe de alimente: cereale, fructe si legume, carne, lapte si produse lactate.

Luna VII - IX
-Se pot introduce urmatoarele alimente: iaurtul, smantana, carnea tocata sub forma de perisoare fierte in supa, ficatul de pasare sau de vitel, pastele fainoase, compoturi de fructe preparate proaspat.
-Sugarului i se vor da alimente pe care sa le tina in mana, pentru a-l incuraja sa manance singur.

Luna X - XII
-Copilul mananca aproape tot ceea ce consuma si ceilalti membri ai familiei. Hrana este acum taiata in bucatele mai mari, sau strivita cu furculita, pentru a stimula dezvoltarea masticatiei.
-Prepararea alimentelor se face in continuare dietetic (frigere, la abur sau prin fierbere), evitandu-se prajelile sau rantasurile.
-Se pot introduce in alimentatie budinci, creme, sufleuri, prajituri de casa etc.

.. banuiesc ca incepe din luna a 4-a pt bebeii cu formula, pt cei la san, se decaleaza cu doua luni, deci n-am fost chiar in plop cu iaurtul.. :)



Deea, mami de www.totsites.com/tot/ericneamtu" target="_blank">Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=53997601" target="_blank">motanu' mic
site fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Dbunny-inca nu am terminat de facut clatitele

Dar va servesc cu cele care sunt gata

Poftiti la clatite cu dulceata de visine si ciocolata

am vazut si eu motanorata si iepurata se potrivesc

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 noiembrie 2006)

luna 1luna 2luna 3luna 4luna 5
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
Botez Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by a_deju
iaurtul nu se da mai incolo, dupa branza de vaci (care se introduce pe la 6-7 luni, de-aici presupun ca iaurtul ar veni pe la 1 an...)? ca ar contine nush ce ferment, tocmai ala care-l face sa fie iaurt, si nu face bine la burtica??? este foarte posibil in acelasi timp sa bat campii, scuzati daca da..... tot citesc diverse chestii, si uit complet pe unde :)



Ba ai dreptate. Iaurtul se da mult dupa introducerea branzei de vaci. M-am uitat in caietul lui Matei si i l-am introdus dupa 9 luni, alimentat artificial fiind.


.. si in nici un caz porcaria de Danone, Danonino, whatever..

Ideal ar fi iaurtul facut in casa (nu i-am facut niciodata ), iar daca nu atunci marcile cat de cat romanesti (Prodlacta, Napolact, lalala), respectiv cele cu termen de valabilitate cat mai mic.

4 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Ajuta-i pe bb nedoriti sa traiasca. Cu o simpla semnatura le poti salva viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Bamboletta yo vreau 2 cu nutela si frisca.2 cu visine...una cu miere si nuca...2 cu branzae vaci si 2 cu budinca de cioco.... macar sa visez la ele...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Eu cica ma apuc acuma sa dau cu aspiratorul ca deh.. a adormit Luchitza...
Bambo, vreau 5 clatite cu visine... ca sa prind curaj.. si chef :))
Admirat motanorata si iepurata... niste scumpi amandoi
Fug ca macar sa strang rufele de pe uscator.... ca de aspirat.. cred ca mi se ia intre timp
Somnic usor voua si celor mici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput