America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by anp

Cred ca viata grea aici este pentru cei care NU VOR sa munceasca sau pentru cei care au luat-o pe o panta gresita (droguri). In rest, tot omul care munceste si nu are pretentii prea mari raportat la ceea ce stie sa faca poate avea o viata linistita, cu griji minime.




Si eu cred la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Eu stau pe langa San Francisco si 2500 (banuiesc dupa taxe) e foarte putin.Inainte de taxe e sinucidere curata.Nu de alta dar si daca stai in afara orasului iti trebuie masina sa faci naveta sau iei bart-ul dar si ala costa...Vad ca ai si copii asa ca eu acuma la banii astia nu as veni.In 2000 cand am aterizat aici am supravietuit 3 luni fix cu 45k/an avand rezerve din tara unde vandusem un apartament.Dupa 3 luni al meu barbat a zis schimb jobul la mai multi bani ori plecam acasa.Suntem inca aici .Nu vreau sa te descurajez nu ai dat prea multe amanunte are job asigurat cine plateste chiria/asigurari/etc.Si apoi sa vii in San Francisco si sa nu ai posibilitatea (financiara)sa il poti admira chiar ca mergi acasa si zici America tara de nimic...in loc de tara tuturor posibilitatilor...

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Marybell, si eu locuiesc in zona San Francisco si vin sa confirm ca $2500/luna sunt foarte putini bani pentru o familie intreaga. Poti da pana in $2000/luna doar pe chirie. Dar nu ai precizat daca jobul sotului v-ar acoperi macar parte din cheltuieli. Si noi suntem o familie de 3 persoane si platim $600/luna doar pe asigurarea medicala pentru ca nu e acoperita de jobul meu iar sotul lucreaza pentru el. Sunt o multime de alte cheltuieli care se vor aduna la cateva mii de dolari pe luna. Pe o nota pozitiva: San Francisco e un oras absolut superb!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Arma , cea mai mare tampenie.
Nici nu ma mir ca in America oricui i se nazare dimineata ca e Stallone merge si impusca in stanga si in dreapta fara probleme.

Chiar am vazut un caz : de Craciun un el si o ea in varsta stataeau acasa. FIica lor de vreo 20 si ceva de ani le face o surpriza , se strecoara in casa cu cadouri sa le puna sub brad. NIngea afara deci fata avea gluga pusa. Omul ia pusca , o impusca , ea moare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by XIO

Arma , cea mai mare tampenie.
Nici nu ma mir ca in America oricui i se nazare dimineata ca e Stallone merge si impusca in stanga si in dreapta fara probleme.

Chiar am vazut un caz : de Craciun un el si o ea in varsta stataeau acasa. FIica lor de vreo 20 si ceva de ani le face o surpriza , se strecoara in casa cu cadouri sa le puna sub brad. NIngea afara deci fata avea gluga pusa. Omul ia pusca , o impusca , ea moare.




Ce ghinion ai avut ca-n cele cateva zile pe care povesteai ca le-ai petrecut in USA sa asisti la asemenea scene! Bine ca acum esti la adapost de asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

quote:
Originally posted by marybell

fetelor am citit lucruri interesante in cele 5 pagini postate de voi si v-as ruga sa imi raspundeti si mie la o intrebare, numai si numai daca nu se supara pe mine Lucia3 fiindca imi permit sa intru peste subiectul deschis de ea. dar m-am gandit ca nu are rost sa deschid eu un alt subiect pe tema asta;
sotul meu trebuie sa semneze in curand un contract pentru 2 ani, in San Francisco si se pare ca prin septembrie-octombrie vom pleca acolo toata familia. salariul va fi 2500$. ce parere aveti despre oras? cum credeti ca ne vom descurca cu banii astia?
am vazut ca nici una dintre voi nu are trecut la locatie "san francisco" dar poate stiti de la alti prieteni sau ati auzit p'acolo despre "traiul" in acest oras.
sincer pe mine m-a bulversat complet vestea pe care mi-a dat-o sotul meu, mi-e putin frica dar in acelasi timp ma bucur ca voi avea ocazia sa ajung in tara tuturor posibilitatilor.
multe multumiri anticipate pentru eventualele raspunsuri.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik



poate reusesti si tu sa iti gasesti ceva de lucru,poate cei care il angajeaza pe sot,ar avea ceva si pentru tine.nu te descuraja.eu nu as renunta la o asa sansa.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cu 30k/an/familie esti intre cei 13-15 % din partea de jos in SF. Daca te descurci sau nu habar nu am...dar sint altii care au un venit mai mic...

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:SF_vs_US_Income.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

apropo de subiectul,,ERa SA FIU RAPITA'' stiti ce nu inteleg eu cum intr-o tara in care iti poti permite sa maninci , sa ai un servici,sa ai o vacanta,sa ai acces la aproape tot se intimpla chestii de astea.oameniiaceia se simt frustrati de ceva sau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

o iau razna de prea mult bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nebuni si oameni de nimic sunt peste tot in lume.

Mergi la inceput