America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Complicat sistemul medical..sau asa mi se pare mie!
Sar'mana de info!
Daca mai am intrebari,pot sa...

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Anamaria esti binevenita sa comentezi punctele mele (n-ai plecat in lunch??) si chiar daca ai vrea sa le prezinti pe ale tale.
Eu mi-am spus parerea despre America "mea" (adica cea despre care am citit, am aflat, am vazut)
A
valentina sigur, oricind
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

N-am plecat la lunch...mi-e lene si nu stiu ce vreau sa maninc...dar chiar ca acuma o iau din loc...

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

multumesc ANDRADA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

A ,voiam sa mai intreb ceva:se fac acele nu stiu cum sa le zic ,,tirguri de vechituri'', cind vinzi din casa ce nu ai nevoie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

AnaMaria,te rog,vreau sa "vad"si America ta!Nu e nevoie sa intram in polemica,chiar m-am saturat de atatea certuri care e mai si mai si mai!Pur si simplu,America prin ochii tai!Daca vrei binenteles!
Si imi doresc sa vad America prin ochii cat mai multor persoane!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by lucia3

A ,voiam sa mai intreb ceva:se fac acele nu stiu cum sa le zic ,,tirguri de vechituri'', cind vinzi din casa ce nu ai nevoie?



Ca sa vinzi ce nu-ti mai trebuie din casa ai mai multe variante:
-garage sale (pui in garaj tot ce ai de vindit, postezi in ziarul local (fiecare orasel in America are propriul ziar pe care il primesti saptaminal gratuit), si in ziua decisa oamenii vor veni sa cumpere.
-house/apartment sale acelasi lucru dar in casa, de obicei faci asta cind te muti (moving sale)-yard sale, acelasi lucru dar numai ca pui in curte cind vine vremea calda
-casa de licitatii (atunci cind ai ceva cit de cit mai de valoare nu caruciorul de 3 ani ci o masa de la bunica, nu trebuie sa fie chiar veche)
-tirg de vechituri in care cumperi o taraba si pui ce vrea muschiul tau de la pasta de dinti la vase de murano
-tirgul orasului tau, odata pe an, tot asa inchiriezi taraba,
-craig's list un website pe regiuni din toata America (si toata lumea de fapt) in care postezi la orasul si chiar la strada ta tot ce vrei, avantajul este ca cine iti cumpara ceva mai voluminos nu trebuie sa transporte asa departe si ca nu mai trebuie sa iti pui casa la bataie sa vina toti sa-si bage nasul,
A




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hai sa vin si eu cu parerea (mentionez ca eu sunt stabilita intr-un oras destul de mic,universitar cu circa 200.000 locuitori, dar am vizitat si cateva orase mai mari).
Ce imi place:
-posibilitatea de a te dezvolta profesional in orice directie, de exemplu am avut un student care avea 70 de ani, da, 70 de ani, sa va mai spun ca era tratat cu un respect deosebit, nu radea nimeni de el si era foarte apreciat de colegi...
-curatenia impecabila
-multa verdeata ( cel putin aici, sunt foarte multi copaci si plante tropicale, palmieri)
-respectul functionarilor publici
-casele cand le inchiriezi sunt curate, utilate cu tot ce vrei, inclusiv masina de spalat vase, frigider, mocheta pe jos (eu vorbesc de orasul unde locuiesc, am inteles ca in orasele mari nu e chiar asa)
- mai ales in cazul complexelor de apartamente, de obicei au si piscina, gym, sauna, terenuri de tenis, volei, baschet
- oamenii sunt foarte draguti si te ajuta,(in primele saptamani eu parca eram picata din luna
- hainele sunt foarte ieftine, mai ales cand sunt reduceri
- aici scoala se face la modul cel mai serios, nu se copiaza, nu se triseaza, notele sunt luate pe merit
-profesorii sunt foarte abordabili, la orice ora, te ajuta, ai la dispozitie materiale, carti, bibliotecile sunt foarte bine dotate, laboratoarele la fel
- respect fata de lege,
- nu exista spaga
-a...si sa nu uit...cartile de credit:))
Cred ca mai sunt, dar pe moment...
Ce nu imi place:
- distantele sunt foarte mari si daca nu ai masina esti un om mort
- mancarea, aici este cu dus si intors, daca cheltui putin cumperi mancare proasta, daca esti dispus sa cheltui mai mult, poti gasi mancare buna, daca ai un magazin romanesc sau rusesc prin apropiere, e si mai bine :))
- asigurarile de sanatate, nu stiu ce sa spun, eu am asigurarea de sanatate platita de catre universitate, integral, am fost de cateva ori la spital pentru diverse analize, nu am platit nimic pana acum si am fost tratata foarte bine, sa vad mai incolo ce se va intampla
- mi se pare ca toate casele sunt la fel, nu au nimic particular
- americanii la inceput cand ii cunosti pt prima oara par impersonali, dar cu timpul relatiile se imbunatatesc, pot sa spun ca acum am prieteni studenti americani si studenti internationali.

In fine, atat imi vine in minte acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Minus:
-asigurarile de sanatate
-distantele mari
-f putina diversitate (in mare e cam la fel oriunde te-ai duce)
-scolile/societatea/massmedia nu dezvolta un individ in relatie cu cei din jur ci un individ folositor societatii
-lipsa comunitatii careia sa ii pese
-lipsa unui sistem social, fara suport in situatiile de criza financiara, de sanatate, psihologica...etc
-saltul enorma intre cei saraci si cei bogati
-putine lucruri facute de mina omului care sa iti incinte ochiul si sufletul





Plus
-posibilitatea dezvoltarii profesionale
-natura e minunata
-lipsa unei comunitatii cu restrictii
-spatiu
-conditii medicale absolut fantastice
-patura medie ca venit destul de extinsa
-infrastructura bine pusa la punct (telefoanele, cablul, electricitatea...merg snur)
-oamenii sint draguti cind el ceri ajutorul
-casele sint mentinute in cea mai mare parte a Americii



A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Ai 2 kestii care se bat cap in cap adica le-ai pus si la plus si la minus, si cum +X cu -X se anuleaza....:) Spui minus "asigurarile de sanatate" dar totusi plus "conditii medicale absolut fantastice"?
Apoi minus "saltul enorma intre cei saraci si cei bogati" dar totusi plus "patura medie ca venit destul de extinsa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Alina,conditiile absolut fantastice sunt,,daca nu ai asigurare,vai viata ta..cred ca la asta s-a referit Andrada!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput