America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by Florentina G

Cateva poze din America!

Bineinteles ca am si sute de poze frumoase insa am vrut sa arat ca si America are uscaturile ei.




mesajul asta spune extrem de multe despre postatoare, nu despre America.
Un batrin in carut este o uscatura? Compasiunea la unii romani. Cam asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetelor, de ce nu i se da si sotiei drept de munca daca vine impreuna cu sotul care are contract? ce conditii trebuie sa indeplineasca ca sa aiba si ea drept de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

De ce nu i se da nu stiu, dar stiu sigur ca daca unul dintre soti vine cu contract de munca, celalalt sot are doar drept la viza de insotitor cu restrictie la dreptul de munca. (am 2 familii de prieteni in aceasta situatie).

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Ca sa lucreze si ea ii trebuie viza de lucru separata adica o companie sa te vrea si asa iei viza de munca si lucrezi doar pentru compania respectiva.Vizele de munca sunt destul de clare aici si cu tot tam-tamul celor ilegali e foarte riscant sa lucrezi la negru.La inceput ea o sa aiba viza de insotitor (nu ai drept de munca legal)dar daca gasesti o companie si vrea sa te angajeze iti aplica ei de viza si obtii drept de lucru.Dar procedura costa si daca nu ai o meserie ceruta aici e foarte greu sa iti sponsorizeze o firma viza de lucru.
Cat despre cersetori, da, sunt cei mai multi in San Francisco si daca la inceput m-au socat acum mi se par parte din peisaj si nu ma deranjeaza pentru ca ai atatea lucruri frumoase de vazut in orasul asta ca nu iti pierzi timpul acordandu-le atentie si mai ales nu ii fotografiezi.Si daca nu poti trai de stresul lor iti faci bagajele si pleci din zona asta.Multi insa aleg sa ramana aici.Concluzia?!

Katy

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

quote:
Originally posted by capcaunul

Cand dormi mai bine: cand ai 25 de puscoace in casa sau cand ai doar doua?




Cu cele 2 care sunt bine puse :)))Celalalte sunt in seiful lor acolo, nu imi plac si nici nu sunt curioasa sa le vad lol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by katy

Ca sa lucreze si ea ii trebuie viza de lucru separata adica o companie sa te vrea si asa iei viza de munca si lucrezi doar pentru compania respectiva.Vizele de munca sunt destul de clare aici si cu tot tam-tamul celor ilegali e foarte riscant sa lucrezi la negru.La inceput ea o sa aiba viza de insotitor (nu ai drept de munca legal)dar daca gasesti o companie si vrea sa te angajeze iti aplica ei de viza si obtii drept de lucru.Dar procedura costa si daca nu ai o meserie ceruta aici e foarte greu sa iti sponsorizeze o firma viza de lucru.
Cat despre cersetori, da, sunt cei mai multi in San Francisco si daca la inceput m-au socat acum mi se par parte din peisaj si nu ma deranjeaza pentru ca ai atatea lucruri frumoase de vazut in orasul asta ca nu iti pierzi timpul acordandu-le atentie si mai ales nu ii fotografiezi.Si daca nu poti trai de stresul lor iti faci bagajele si pleci din zona asta.Multi insa aleg sa ramana aici.Concluzia?!

Katy

Katy



Asa e, cum zice Katy pentru vizele H1B, care se dau in general cand vii la munca. Dar mai exista si vizele J1. Daca sotul vine cu viza J1 si nu cu H1B, atunci sotia are viza J2 si viza J2 vine cu drept de munca. Problema cu viza J1 este ca dupa incheierea contractului ai obligatia sa te intorci in Romania pentru 2 ani inainte de a putea sa aplici pentru green card. Dar si din asta se poate scapa aplicand pentru waiver (scutire) de aceasta conditie. Altceva ce mai poti face, sa te inscrii la Master/Doctorat, la unul care iti da si bursa si atunci ai si tu un venit si ai si drept de munca in campus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by ruxij
Altceva ce mai poti face, sa te inscrii la Master/Doctorat, la unul care iti da si bursa si atunci ai si tu un venit si ai si drept de munca in campus.




da, dar hai sa spunem tot adevarul: in cazul asta sint taxele de scolarizare care trebuie platite. Nu stiu daca difera peste tot in functie de statutul studentului: strain sau rezident american.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by zenon

quote:
Originally posted by ruxij
Altceva ce mai poti face, sa te inscrii la Master/Doctorat, la unul care iti da si bursa si atunci ai si tu un venit si ai si drept de munca in campus.




da, dar hai sa spunem tot adevarul: in cazul asta sint taxele de scolarizare care trebuie platite. Nu stiu daca difera peste tot in functie de statutul studentului: strain sau rezident american.



Nu, in hard sciences nu trebuie sa platesti. Chemistry, engineering, biology samd, nu platesti nimic si ai bursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Ruxij nu platesti nimic daca esti acceptat si daca ti se face reducerea taxelor de scolarizare(tuition waiver)!!

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Recunosc, nu am folosit un cuvant potrivit cand am facut descrierea pozelor. Am postat in graba, nici macar nu m-am uitat inca o data peste pozele pe care le aveam in album, stiam doar ca sunt "altfel" si nu stiu ce mi-a venit sa le postez aici.

In nici un caz nu se poate spune ca nu am respect fatza de persoanele in varsta sau cu dezabilitati...

Si eu am avut ocazia sa locuiesc doi ani in SUA, desi nu cu mult timp in urma... atunci eram visatoare, optimista, ca pot avea o viatza la fel de buna si in Romania. Acum cand am doi copii vad lucrurile cu totul altfel.



Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput