America-o curiozitate

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Carmen mai sunt si altii cerebrali(daca nu au fost au devenit intre timp .E bine e sa stii cat valoreaza 2500$ in San Francisco...si ca mai mult de jumate e chiria...Nu mi-as dori sa vin aici si sa constat ca nu imi ajung banii si aici vorbesc de lucruri elementare mancare,transport.Ca la banii astia internet,telefon,masina mi se par SF-uri.
Su da e sinucidere curata sa vii in America plin de vise si apoi sa te lovesti de realitate care nu seamana deloc cu ce credeai tu.
Si marybell contractele de genul asta nu se prea negociaza de aia vor sa aduca oameni din alte parti la banii astia un american ar fi zis ca e o gluma foarte buna...Asta nu inseaman ca voi sa nu ziceti nimic din contra sotul tau sa arate ca stie cat valoreaza banii astia aici,ca zona e extrem de scumpa si are familie...chestii din astea.In general iti dau asigurari de sanatate dar sa intrebe si de voi daca va acopera...

katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Cateva poze din America!

Bineinteles ca am si sute de poze frumoase insa am vrut sa arat ca si America are uscaturile ei.

Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Marybell, sunt de acord cu Carmenbr, am stat si eu in 2000 in Bay Area (pt cine e in Romania faimoasa Silicon Valley) care e in sud de SF. Chiriile sant enorme, in 2000 era vreo 1600 – 1800 un one bedroom intr-o rezidenta confortabila ca sa zic asa in Bay Area, si vreo 2000 in SF (exclud zonele rau famate). Intre timp a fost crashul in informatica si au scazut si preturile dar tot au ramas relativ mari. Ma intrebam pe vremea aia cum se descurca cel de la sala de gimnastica sau tanti de la supermarket care castiga 5 dolari pe ora ? Am fost intr-o noapte la urgenta cu o prietena unguroaica cunoscuta acolo, a platit 400 de dolari pe mai nimic dupa ce a stat 3 ore la rand. In perioada respectiva nu avea asigurare ca nu avea job. Si a propos, SF e un oras tare fain, poate cel mai european din SUA. Cred ca e singurul, impreuna cu NY, in care vezi pietoni pe strada.


quote:
Originally posted by irina2000


Sunt oameni care s-au adaptat la acest tip de societate pentru ca le place, altii care nu si prefera societati de tip conservator, unii care din diverse motive (sanatate, personale) au preferat sa plece, eu insa cred ca pentru un tanar USA ramane locul de start.





Irina2000, fare suparare si fara dorinta de a crea o polemica, eu nu cred ca cei carora nu le place SUA sunt neaparat conservatori. As fi tentata sa cred ca motivul poate fi si legat de propria scara de valori. Eu personal prefer sa am o putere de cumparare mai mica la un job echivalent (in Franta) si o calitate de viata mai buna, un orizont mai larg. Cand spun calitate de viata mai buna ma refer la mai multe concedii, mai multa intelegere din partea societatii pt conditia mea de femeie care are si copil si « cariera », un sistem social mult mai uman, in care invatamantul si sanatatea sunt accesibile tutoror etc. Si-mi place sa cred ca daca la 50 de ani ma vor da afara pt ca in contextul mondializarii e mai ieftin sa delocalizeze in Romania, n-am sa ma trezesc in strada de pe o zi pe alta fara nici un ajutor caci nu mai vrea sa ma angajeze nimeni la varsta asta (nu vorbesc din carti, firma la care lucrez si care e o firma americana, tocmai a delocalizat o activitate in Cluj, adica orasul meu de bastina). Sa nu ma intelegeti gresit, am un job bun, un salariu foarte convenabil pt care muncesc mult. Si muncesc pe branci de la 20 de ani de cand am plecat din Romania. Ma situez in categoria celor care cotizeaza din greu la stat si nu a celor care « profita de sistem », cum ar fi unii tentati sa creada, si niciodata nu am castigat asa de bine ca atunci cand am lucrat pt o firma din Bay Area.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Florentina G

Cateva poze din America!

Bineinteles ca am si sute de poze frumoase insa am vrut sa arat ca si America are uscaturile ei.

Tina, mami de Patrick si Maya




Aristide Buhoiu avea o emisiune inteaga pe vremea lui Ceasca "capitalism sau somaj" in care era acelasi cersetor (jur ca l-am vazut in New York) cum cauta prin gunoaie urmat de un interviu cu o familie care emigrase si ajunsesera sa spele gresie imperialista si acum se intorsese la tara muma si erau ingineri fericiti,
A

PS ai poze si din traseul 212?

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am vazut si poze cu batrini "motorizati". Asta mi se pare mie de admirat aici. Sa nu-i legi in casa pe cei nedeplasabili, ci sa le facilitezi obtinerea de motorizate cu care sa poata iesi in lume, la aer, la lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

quote:
Originally posted by Florentina G

Cateva poze din America!

Bineinteles ca am si sute de poze frumoase insa am vrut sa arat ca si America are uscaturile ei.

Tina, mami de Patrick si Maya





M-au surprins foarte tare cateva din pozele tale, puse in contextul "uscaturi" :
-cele cu handicapatii, care m-au socat de-a dreptul : pai in Romania nu-i vezi caci saracii stau in casa, n-au fotolii rulante electrice, n-au trotuarele adaptate, ascensoare, etc. Cred ca tocmai acest aspect eu l-as pune cu plus plus pe lista Andradei !
- cea cu tipa care sta pe jos, relaxata. iarasi un punct plus din punctul meu de vedere
- ultima, contrastul slab / grasa. Pai tocmai ca aceasta acceptare a diferentei celuilalt eu as pune-o iarasi cu plus

Cat priveste homelesii, da, ai dreptate, e plina America de ei. Da' mi se pare socant atributul de "uscaturi". Cum mi se pare sumar acest mod de a privi lumea care ne inconjoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

acuma vad raspunsul Siminei cu handicapatii, gand la gand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

quote:
Originally posted by Florentina G

Cateva poze din America!

Bineinteles ca am si sute de poze frumoase insa am vrut sa arat ca si America are uscaturile ei.

Tina, mami de Patrick si Maya




Hai, ca replica aceasta a fost chiar tare!
Draga mea, as vrea sa vad si eu in Romania, un autobuz care are lift pt urcarea persoanelor cu handicap (uscaturi, asa cum ii numesti tu), batrani, bolnavi, as vrea sa vad rabdarea de care dau dovada soferii cand ii asista pe acestia la urcare in autobuz (in cazul in care nu stiai acestia efectiv coboara de la volan si leaga respectivului scaunul cu niste centuri de siguranta, ca sa nu se balanseze in timpul mersului). Tu daca ai fi avut o greutate peste medie, ti-ar fi placut sa te fotografieze cineva si sa te arate pe post de "trofeu"???

Apropo, niste fotografii din Ferentari, cu tiganii care fura curentul nu ai???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Uite ca sunt de 6 ani in America, in statul Colorado. Ma crede careva daca va spun ca in orasul in care locuiesc nu mi-a fost dat sa vad un homeless in tot timpul asta?


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

La mine sunt destul de multi comparativ cu marimea orasului, dar am inteles ca ar exista doua explicatii: una ar fi ca e cald si bine mai tot timpul anului (Florida) si a doua ca in apropierea orasului este o inchisoare statala si cand ies de acolo raman in oraselul nostru. Dar nu am vazut nici un copil care sa cerseasca pe strada, cred ca s-ar sesiza imediat autoritatile, si nu am vazut nici picior de caine vagabond. Oricum pe cei care sunt ii aduna autoritatile in fiecare zi in Downtown si le ofera masa de pranz (in fata cladirii Primariei :))

Edit: ma refeream la cersetori , nu la cainii vagabonzi.

Mergi la inceput