America-o curiozitate

America-o curiozitate | Autor: lucia3

Link direct la acest mesaj

m-am gindit mult pina sa ma hotarasc daca e bine sa va intreb(pt ca unii posteaza subiecte interesante pt mai multa lume).
eu vin cu o curiozitate personala:cum e oameni buni de-adevaratelea in America?
poate s-o gasi cineva cu timp si dispozitie sa-mi raspunda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

S-or gasi, dar esti pregatita pentru un subiect care se va intinde pe vreo cateva capitole de vreo 20 de pagini fiecare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Si despre care America intrebi? US? US si Canada? America latina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

si din ce punct de vedere? ca vizitator? ca viitor posibil rezident?

Eu am fost de cateva ori, cu serviciul...nu am apucat sa vad multe( am fost in St.Louis si in Orlando-Florida), da' m-am intors tare dezamagita...nu de tzara, ci de oameni..

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

Servus tuturor

Eu despre SUA ca tara am auzit numai lucruri urate care au culminat cu un episod din Top Gear (un show despre si cu masini care mie imi place foarte mult desi sunt femeie) in care prezenattorii emisiunii respective aproape ca au fost linsati de americanii de rand doar pentruca nu erau de acord cu ei... si nu erau la fel de rasisti si prosti ca ei... (prezentatorii find englezi)... concluzia show-ului o fost " Don't go to America"...
Pe cei care sunt amatori ii rog sa imi spuna ca e pun la dispozitie episodul respectiv din Top Gear.

In schimb despre Canada am auzit chestii foarte ok... mai ales ca avem prieteni acolo si am vrea si noi sa emigram acolo (sincer nu as mere intr-o tara daca as crede ca nu e asa cum imi e descrisa... chiar daca as avea prieteni acolo)... cat despre ambasada Canadei din Ro. hmmm acolo nu canadienii sunt rai ci romanii care lucreaza acolo se comporta ca nemernicii... deci nu comentam...

mai departe despre restul amricii (adica america latina si restul) habar nu am mare lucru ... ma refer la cum e acolo de fapt... stiu ce am invatat la geografie....si ata.. feedback-uri de la cei care au fost acolo nu am...

va pup si aveti grija de voi si unde va duceti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Romanilor nu le convine cind sint categorisiti ca natie de hoti, tigani, etc...de ce cind vine vorba de americani se ingaduie asemenea catalogari xenofobe?



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cred ca ideea topicului e sa aflam plusuri si minusuri de la forumisti rezidenti in Statele Unite... Nu chestii "auzite"... Eu una chiar sunt curioasa cum e de fapt Tara Fagaduintei pentru romanii care s-au stabilit acolo; ca n-o stiu decat din filme si documentare si nu prea se pune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Akella...eu pe tine te stiu de la alte subiecte ...mi-ai adus multa bucurie in special la un subiect anume si sincer te admir foarte mult pentru dragostea de viata si felul in care ti-o traiesti.

Dar subiectul asta nu va semana decit scandal si cearta pentru ca niciodata pe acest forum nu vor fi tolerate pareri pro si contra...doar contra cu orice pret...de la atac la persoana, la jigniri si la tot felul de alte treburi nu tocmai kosher care sint tolerate si la care se inchide un oki...



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

America este atit de mare si de diversa, incit e pacat sa incerci s-o definesti printr-un singur cuvint. Ba da, pot, in doua: e extrem de diversa.
Si gasesti de toate: si fundamentalisme si cosmopolitisme si intelectuali extrem de rafinati si redneks-i care n-au iesit din satul lor, cum ziceam de toate.
Asta e adevarul despre America.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu sunt curioasa de ex cum traieste omul de rand din State!Sa zicem cat castiga o doamna care lucreaza intr-un supermarket si al ei sot este pompier!Cu 2 copii,care se duc la scoala!Cam ce salarii au,cat platesc chirie la casa,la masina,isi permit sa-si cumpere casa in cati ani?Si alte d'astea...
Cam ce fac americanii de rand in weekend,unde isi fac concediile,daca si le fac!Se duc la cinema,la teatru,la fru'n concert?
Atentie,nu vorbesc de voi,romance care stati acolo si sunteti peste medie!
Multumesc

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

pe mine m-ar interesa sa aflu cum si-au gasit job-uri acolo,cum le-a fost la inceput,ce fel de case isi permit,si cum au fost primiti in sanul comunitatii.si m-ar mai interesa cum s-au acomodat si de ce le-a fost cel mai dor.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput